Čistá osobnost a autorita. Bývalý ministr Jandák překvapil kandidátem na prezidenta

Do dalších prezidentských voleb zbývá zhruba rok a pár týdnů. Ve veřejném prostoru už se diskutuje o mnoha lidech, kteří by kandidaturu na Hrad mohli zkusit. Favoritem herce Vítězslava Jandáka by byl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Umělec a člen Rady Českého rozhlasu to řekl v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Druhý host debaty, hudebník František Ringo Čech, by zase jako hlavu státu upřednostňoval generála Petra Pavla. To ale jen za jistých podmínek.

Prezidentské volby by se měly uskutečnit na začátku roku 2023. Vzhledem k tomu, že Miloši Zemanovi uplyne už druhé prezidentské období, nebude moci kandidovat znovu. I když do voleb zbývá více než rok, už teď se začínají rýsovat možní kandidáti.

Vítězslavu Jandákovi by se v této funkci nejvíce líbil guvernér České národní banky a bývalý premiér Jiří Rusnok. „Je to autorita a ekonom. Byla by to čistá osobnost rozumějící věci a podle mě i dobrý prezident,“ řekl Jandák ve vysílání CNN Prima NEWS.

I když František Ringo Čech v minulosti hovořil o tom, že by se mu jako prezidentka líbila především šéfka Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková, během úterního vysílání zmínil jméno generála Petra Pavla. O něm se jako o možném prezidentském kandidátovi mluví v médiích již delší dobu.

Změní Pavel své postoje?

„Kdyby ale přitvrdil. Někoho jako Viktora Orbána bychom potřebovali. Třeba vyleze ještě někdo další, kdo nás okouzlí,“ řekl Ringo Čech. Na to Jandák reagoval slovy: „Jenže generál Pavel nesouhlasí s tím, co říká Orbán.“ Podle Čecha ale Pavel své postoje již brzy přehodnotí. Proč by tak činil, známý hudebník nevysvětlil.

I o dosluhujícím premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se často hovoří jako o možném prezidentovi. Ringo Čech je v tomto ohledu přesvědčen, že by se Babiš v případě kandidatury neobešel bez podpory současného prezidenta.

„Nezapomeňme, že podpora Miloše by byla v případě Babiše významná. Jestliže ji nedostane, má velmi malou šanci,“ zhodnotil Čech. Zdá se ale, že premiér Zemanovu podporu v současnosti má.

Kromě toho, že jej v pondělí navštívil v nemocnici, ve čtvrtek Babiš také uvedl, že by si prezident jeho kandidaturu na Hrad přál. Zeman se navíc netají tím, že hnutí ANO podpořil v říjnových sněmovních volbách.

Tagy: