Rusové si rozdělali táborák vedle munice do pancéřovky. Přestávku na oběd nepřežilo 12 vojáků

Dvanáct ruských profesionálních vojáků přišlo o život na cvičišti Kuzminskij v Rostovské oblasti, sousedící s Ukrajinou. Příslušníci námořní pěchoty si o přestávce na oběd rozdělali oheň poblíž vyložené munice a jeden z nábojů do pancéřovky RPG-7 upadl do ohně a explodoval, napsal server Meduza.

O neštěstí, které se stalo na počátku listopadu, dnes nejprve informoval ruský web 161.ru s odvoláním na tři na sobě nezávislé anonymní zdroje z bezpečnostních složek, armády a vyšetřovatelů. O výbuchu jej hned následující den informoval jeden z přítomných vojáků, ale až nyní se portálu podařilo tuto informaci potvrdit z dalších zdrojů.

Ukrajinci udeřili na Rusy obávaným raketometem HIMARS, více ve videu:

Na místě zahynulo osm vojáků, dalších osm utrpělo zranění. Čtyři zranění posléze zemřeli v nemocnici. Všichni pocházeli z Vladivostoku, s armádou měli profesionální kontrakt. V době exploze se na cvičišti nalézal velitel Tichooceánského loďstva ruského vojenského námořnictva. Následně začalo vyšetřování.

ČTĚTE TAKÉ: Zelenskyj si vybral válku, tvrdí ruský vyjednavač a prozradil podmínky. Vynechal důležitý fakt

Ani vyšetřovací orgány, ani ruské ministerstvo obrany o výbuchu na polygonu Kuzminskij neinformovaly. Zprávu portálu 161.ru nicméně převzala další ruská média, včetně těch z Vladivostoku.

Pancéřovka RPG-7, vyráběná od začátku 60. let minulého století, byla zavedena do výzbroje desítek zemí, včetně Československa. Používá se dodnes a její vylepšené verze se stále vyrábějí. Dosud je součástí výzbroje české armády jako základní ruční protitanková výzbroj mechanizovaných jednotek.

Tagy: