Sbírka pro zdravotní sestry i základy první pomoci, tak pomáhají Sestřičky

Seriál Sestřičky, stejně jako jeho předchůdce Modrý kód, si za svůj cíl už od začátku vysílaní stanovil pomoc všem, kteří ji potřebují. V případě složitého loňského roku to byla třeba finanční sbírka Sestřičky sestřičkám nebo edukativní kampaně herců a tvůrců seriálu vytvořené ve spolupráci s Českým červeným křížem.

V současnosti spouští skupina Prima kampaň, v jejímž rámci představuje seriál Sestřičky jako ten, který pomáhá. Přední tváře seriálu v ní zdůrazňují přesah televizní zábavy k aktivitám souvisejícím se společenskou odpovědností, ale také k edukativním programům, s nimiž jsou Sestřičky a jejich televizní předchůdce Modrý kód dlouhodobě spojené.

Vysílání seriálu Sestřičky zahájila televize Prima v loňském, covidem poznamenaném roce, který byl náročný pro celou společnost. Právě proto se pomoc a sounáležitost stala přirozenou součástí primáckého seriálu ze zdravotnického prostředí, který své vysílání odstartoval 29. srpna a diváci jej mohou sledovat každé pondělí a středu v hlavním vysílacím čase.

„Naším dlouhodobým cílem je, aby seriál Sestřičky, stejně jako jejich předchůdce Modrý kód, přinesl divákovi nejenom zábavu u obrazovky, relax a snad i únik od každodenních starostí, ale aby mu i předal užitečnou informaci, jak může pomoci těm, kteří ji v danou chvíli potřebují,“ sdělil Aleš Pýcha, marketingový ředitel skupiny Prima.

Když jde o život

První edukativní kampaň „Když jde o život“ vznikla ve spolupráci s Českým červeným křížem současně se startem seriálu Modrý kód na jaře 2017. Tehdy se divák s pomocí hlavních tváří seriálu v několika verzích televizních spotů mohl naučit, jak se zachovat při nejčastějších krizových situacích, kdy každá vteřina může přispět k záchraně lidského života. O rok později byla kampaň rozšířena o dalších pět spotů, které se zaměřovaly na první pomoc u epilepsie, infarktu, odstranění klíštěte, popálenin a cukrovky. Prohlédněte si všechny edukační spoty seriálu Modrý kód a Českého červeného kříže.

„Už v počátku pandemie připravili herci a tvůrci seriálu ve spolupráci s Českým červeným křížem edukativní kampaň o dodržování hygienických pravidel při koronaviru a podpořili speciální linku 1234, která nabídla informační pomoc veřejnosti v záležitostech spojených s koronavirem. Tým zkušených operátorů call centra 24 hodin denně řešil urgentní tísňové, organizační, dopravní i všeobecné dotazy, které se týkaly nákazy,“ připomíná Aleš Pýcha to, že Sestřičky Modrý kód jsou aktuálně jediným seriálem v českém televizním éteru, který kontinuálně využívá své popularity pro edukativní aktivity, a samozřejmě také pro podporu vyčerpaného zdravotnického personálu.

Sestřičky sestřičkám

Ve druhé vlně koronavirové pandemie Sestřičky v kooperaci s Českou asociací sester založily iniciativu Sestřičky sestřičkám, v rámci které spustily veřejnou sbírku pro skutečné sestřičky v první linii boje s covidem. Před Vánoci pak usilovnou práci zdravotníků hvězdy seriálu ocenily vánoční písní Díky Vám, z níž se ve velmi krátké době stal hit internetu.

Podívejte se na hit Díky Vám:

Pomocnou ruku podaly Sestřičky také spojením s projektem Zíráním nepomůžeš, kterým podpořily osvětu diváků na poli dopravní bezpečnosti s cílem snížení počtu nehod na pozemních komunikacích, tedy i snížení počtu pacientů na urgentních příjmech v nemocničních zařízeních po celé České republice.

„Jsem ráda, že točíme seriál, který je pro nás zábavou, ale také může být pro diváky poučný. Několikrát byl propojený s různými nadacemi a osvětovými programy. Pomohl vybrat peníze na dobrou věc nebo dal divákovi užitečné rady, které se mu mohly hodit v krizových situacích třeba na silnici,“ říká Sabina Laurinová, kterou spolu s jejími kolegy Sandrou Novákovou, Romanem Zachem a Davidem Gránským budete nyní na obrazovkách televize Prima vídat v krátkých televizních spotech, které připomenou možnosti pomoci.

Prohlédněte si nové televizní spoty:

Sami herci přiznávají, že se díky seriálu Sestřičky a dříve Modrému kódu leccos užitečného dozvěděli a naučili. „V jedné z minulých televizních kampaní jsem divákům ukazovala, jak správně vytáhnout klíště, aby jeho části nezůstaly v těle. Byla to i pro mě novinka, myslela jsem si, že se jím má kroutit, až tady jsem zjistila, jak se má vyškubnout,“ vzpomíná Sandra Nováková, která se coby lékařka Saša Růžičková setkala s mnoha diagnózami, o kterých neměla ani tušení.

„Naučila jsem se toho tady moc. Už během natáčení Modrého kódu jsme měli na place každý den lékaře, odborného poradce a v každém díle čtyři zajímavé diagnózy. Často měly naprosto běžné příznaky, za kterými se skrývala vážná nemoc. Stala jsem se díky tomu obezřetnější. Nikdy jsem se naštěstí nepřipletla ani k dopravní nehodě. Určitě by to byl stres, ale doufám, že by se mi podařilo zachovat chladnou hlavu a postupovat podle rad, které jsem i díky seriálu získala. Rozhodně bych ale volala na linku pomoci, netroufla bych si zahrát na odborníka,“ dodala Sandra Nováková.

Protože boj s covidem bohužel nekončí, pokračují také dobročinné aktivity seriálu Sestřičky. V novém roce opět podpoří zdravotníky i ty, kterým nemoc otočila život naruby – aktuálně stále probíhající iniciativou Sestřičky sestřičkám, v rámci které se do této chvíle podařilo vybrat více než tři miliony korun pro skutečné sestřičky v první linii. Sbírka stále probíhá na www.sestrickysestrickam.cz.

Tagy: