
Hromadná potyčka v centru Pardubic skončila násilnou smrtí. Policie případ vyšetřuje
Každý z nás se může v průběhu života ocitnout v situaci, kdy bude potřebovat léčbu krevní plazmou, ať už například při neodkladné lékařské péči v důsledku vážné nehody nebo při operaci. Podle statistik jsou to dokonce čtyři z pěti pacientů v České republice, kteří ji během svého života potřebují – buď ve formě léků, které se z ní vyrábějí, nebo v tekuté podobě. Zajímá vás, jak probíhá odběr, co obnáší samotná procedura, a proč je darování plazmy tak důležité? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v reportáži přímo z jednoho odběrového centra.
V sídle TV Prima v pražských Strašnicích se v úterý konal historicky první vánoční charitativní jarmark pod záštitou projektu Prima Svět. Zaměstnanci televize si mohli zakoupit celou řadu výrobků, vánočních ozdob a pochutin. Výtěžek putoval na pomoc vybraným charitativním organizacím.
Lidské důvěřivosti a dobroty se snaží podle zjištění CNN Prima NEWS využít řada podvodníků. V posledních dnech mohli někteří lidé dostat falešné SMS zprávy s žádostmi o finanční pomoc pro postižené povodněmi, případně dokonce vznikly podvodné sbírky. Odborníci doporučují posílat peníze pouze osvědčeným organizacím.
Důkladnou prohlídkou a darováním krve si ve čtvrtek prošli někteří zaměstnanci skupiny Prima. Přímo v budově, kde televizní stanice sídlí, se totiž realizovaly v rámci dlouhodobé spolupráce Českého červeného kříže a CNN Prima NEWS mobilní odběry. Zaměstnanci tak reagovali na stále se snižující počet dárců. S pomocí lékařů a sester ze Všeobecné fakultní nemocnice tak šli mnohým příkladem.
S ohledem na výsledky jednání českých a slovenských politiků po volbách v roce 1992 začalo být jasné, že dojde k rozdělení československé federace na dva samostatné státy – Českou republiku a Slovenskou republiku. Toto nutně znamenalo ukončení existence ČSČK a naopak si vyžádalo, v souladu s principem jednoty, vznik dvou samostatných národních společností Červeného kříže. Do roku 1993 tak obě republikové organizace vstoupily již samostatně. Stanovy samostatné české organizace byly přijaty 5. června 1993 na ustavujícím sjezdu v Praze a kodifikovaly pro stávající organizaci ČSČK na území ČR název „Český červený kříž“. Tento I. sjezd ČČK byl zároveň sjezdem posledním – ukončil poúnorovou „tradici“ sjezdů jako nejvyšších orgánů Červeného kříže u nás.
V meziválečném období zaznamenal Československý červený kříž (ČSČK) velký rozmach. Vzniklo mnoho zdravotnických zařízení a také síť záchranné služby. Zajímavostí je, že ČSČK disponoval například zdravotnickým vlakem či dvěma letadly.
Konec světové války přinesl vznik Československé republiky a znamenal i ukončení činnosti rakouské Společnosti Červeného kříže. Majetek spolků Červeného kříže na území Čech, Moravy a Slovenska zajistil stát. Činnost Červeného kříže však měla a musela pokračovat – špatná zdravotní a sociální situace vyvolaná válkou, na Slovensku navíc spojená s předválečným zanedbáváním těchto potřeb, volala po řešení.
Český červený kříž (ČČK) si letos připomíná významné výročí – 105 let existence Československého a Českého červeného kříže. U příležitosti letošního jubilea a Světového dne Červeného kříže se 6. května koná slavnostní shromáždění v Senátu Parlamentu ČR. Shromáždění bude pokračovat živým vysíláním na sociálních sítích, kde se diváci mohou těšit na 105 minut plných vzpomínek, hostů a diskusí na aktuální témata. Vysílání na FB a IG ČČK začne symbolicky v 19:19 hodin.
Ve věku 82 let zemřel 6. června lékař a bývalý senátor za ČSSD Pavel Lebeda. Ve čtvrtek to oznámila Kancelář Senátu. Lebeda byl členem horní parlamentní komory v letech 2008 až 2014. Po čtvrt století byl primářem anesteziologicko-resuscitačního oddělení kolínské nemocnice, poté se stal primářem výjezdového střediska Zdravotnické záchranné služby Kolín.
Mezi dárce krve patří především střední generace, mladé lidi je k tomu podle expertů potřeba dále motivovat. I když se ročně provede asi 400 tisíc odběrů, nemocnice hledají další dobrovolníky. Věnovat krev přitom může každý dospělý, pakliže splňuje několik podmínek – od vyhovujícího zdravotního stavu až po dodržení omezené četnosti příchodů. Dobrým skutkem je navíc možné si i přivydělat.
Počty dárců krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Přitom její darování je pro lidské tělo méně náročné než darování krve. V České republice žijí tisíce lidí, kteří potřebují k životu léky vyrobené právě z krevní plazmy. Lékaři proto vybízejí, aby se lidé dárcovství nebáli. Kromě dobrého skutku mohou získat i finanční kompenzaci. Proč je vlastně krevní plazma tak důležitá, kdo se může stát dárcem a jak odběr probíhá? CNN Prima NEWS oslovila hematologa Blahomíra Kuču.
Už bezmála 35 milionů korun se podařilo vybrat iniciativě Pomoc dětem Ukrajiny, kterou organizuje skupina Prima pod hlavičkou CNN Prima NEWS ve spolupráci s Českým červeným křížem. Tato suma se podařila vybrat díky výtěžku z Koncertu dětem Ukrajiny, darům od skupiny Prima i z řad klientů a veřejnosti. Děkujeme! Dětem Ukrajiny pomáháme, dokud to bude potřeba, a budeme rádi za jakoukoli vaši podporu.