reklama

Končí dominance Andreje Babiše, zní z koalice PirSTAN. Se Spolu chce jednat už večer

S koalicí Spolu jsme připraveni jednat ještě v sobotu večer, když bude chtít. CNN Prima NEWS to řekl šéf hnutí STAN Vít Rakušan. „Končí dominance Andreje Babiše. Doba chaosu bude v nejbližší době za námi. Je to velký úspěch,“ komentoval výsledky voleb předseda Pirátů Ivan Bartoš.

reklama

„Úplně první emoce je radost. Vypadá to, že dvě demokratické koalice skutečně dají přes sto mandátů v Poslanecké sněmovně. Můžeme vytvořit úplně jinou vládu, než je ta současná. Velká gratulace koalici Spolu,“ sdělil Rakušan.

Šéf STAN přiznal, že čekal více hlasů. „Kdybych říkal, že jsme nečekali ani 20 procent, byla by to lež. Kdo se nepodívá za svými chybami, je nucen je opakovat. Ještě jednou velká gratulace koalici Spolu, a zároveň velká naděje, že to v České republice změníme,“ pokračoval Rakušan.

Jednání se Spolu bude hned

Zaznívají také hlasy, že STAN „vylezli“ po zádech Pirátů. „Rozhoduje volič za plentou. Obrovská dezinformační kampaň na Ivana Bartoše a celou jeho stranu jednou vstoupí do dějin politologie. Starostové zase nabídli nějaké regionálně známé osobnosti. Asi to při volbě naší koalice finálně převážilo, ale rozhodně bych tady nemluvil o nějaké nevraživosti mezi dvěma subjekty,“ má jasno předseda STAN.

„Chtěl bych poděkovat Ivanu Bartošovi. Táhl koalici, nebál se čelit útokům. Vždy byl týmový člověk, který se svých soupeřů nebál, s jednoduchou filozofií:⁠ Nemám se čeho bát. Nekradu a nelžu. To byla největší deviza naší spolupráce,“ řekl Rakušan.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má radost z toho, že koalice PirSTAN a Spolu budou mít ve Sněmovně většinu. „Končí dominance Andreje Babiše. Doba chaosu bude v nejbližší době za námi. Je to velký úspěch,“ uvedl Bartoš.

„Rádi bychom se hned, jakmile bude dopočítáno, kontaktovali s koalicí Spolu a domluvili si model dalšího vyjednávání. Pokud navrhnou jednání ještě dnes večer, jsme připraveni, pokud zítra, jsme také připraveni,“ uvedl šéf STAN.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii
Partie

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Tenista Djokovič nesmí do Austrálie tři roky. Vrátit by se ale mohl dříve díky výjimce

Tenisová hvězda Novak Djokovič by se po vyhoštění mohla vrátit do Austrálie dříve než za tři roky. Podle premiéra země Scotta Morrisona by k tomu stačila výjimka, sportovec by však musel dodržet „správné okolnosti“. Čtyřiatřicetiletý hráč dostal zákaz vstupu do země poté, co usiloval o možnost obhajovat titul na Australian Open bez povinného očkování.

Že dá Farský plat neziskovkám, nic neřeší. Je to lakování na růžovo, míní politolog

Kauzu kolem poslance Jana Farského (STAN) podle politologa a sociologa Jana Herzmanna nevyřeší fakt, že se vzdal poslaneckého platu ve prospěch neziskových organizací. „Někomu to vadit bude, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo,“ uvedl v pořadu Partie Plus. Hostem pořadu byl i politolog Vladislav Cabada který doplnil, že si Farský odletem do USA uzavřel některé politické perspektivy.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

reklama