Šedivý: Ukrajinská armáda je v kritické situaci. Zelenskyj musí rozhodnout o mobilizaci

bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý

K věci (52)

Ukrajinská armáda se nachází v kritické situaci, potřebuje doplnění, změnit způsob vedení boje, konsolidovat vojska, to vše se mělo odehrát už v listopadu. V pořadu K Věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Podle něj nechce prezident Volodymyr Zelenskyj přijmout politickou odpovědnost za rozhodnutí k mobilizaci, což se mu může vymstít.

V sobotu 24. února uběhnou dva roky od chvíle, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Prezident Zelenskyj odmítá, že by jeho zemi hrozila vojenská porážka. Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý ale upozorňuje na kritický stav ukrajinské armády. „Vojska utrpěla poměrně velké ztráty, je potřeba změnit způsob vedení boje, jenže Zelenskyj čekal moc dlouho. Změna se měla odehrát už v listopadu,“ upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS na pozdní výměnu velení, k níž došlo v únoru, kdy populárního generála Valerije Zalužného vystřídal Oleksandr Syrský, následně přišly další změny.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina bez Evropy prohraje. Severoatlantická aliance je v životní krizi, uvádí analýza

V posledních bojích padlo ukrajinské město Avdijivka. Po Mariupolu a Bachmutu se jedná pro Ukrajince o ztrátu třetího ikonického města od začátku války. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR to bude mít hlavně dopad na morálku.

Co se týče strategického významu, ztráta Avdijivky nemusí být nutně tragédií. „Pokud se podaří zastavit postup Ruska do hloubky ukrajinského území, což stále ještě není jisté, nemusela by se ztráta Avdijivky promítnout tak negativně,“ myslí si Jiří Šedivý. Počty mrtvých a raněných vojáků ale stoupají a armáda by potřebovala doplnit: „Ukrajina potřebuje mobilizaci.“

O možné mobilizaci rozhoduje parlament a finální rozhodnutí stále nepadlo. Podle Šedivého vláda jen odkládá nevyhnutelné. „Myslím, že je zcela zřejmé, že k tomu dojde. Zelenskyj na sebe ale nechce vzít politickou odpovědnost za rozhodnutí, což se mu může vymstít. I kdyby se ale o ní rozhodlo dnes, stejně zabere týdny a měsíce, než se celá mašinérie dá do pohybu,“ popsal Šedivý.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zabili jsme 60 okupantů ve výcvikovém prostoru, tvrdí Ukrajinci. Vojáci čekali na generála

Tagy:
armáda Evropa NATO Ukrajina Rusko Jiří Šedivý Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj