Šéf izraelských zpravodajců rezignoval. Důvodem je říjnový útok Hamásu, kterému nezabránil

Ve městě Raanana v Izraeli najel útočník autem do lidí. Další také pobodal. (15. 1. 2024)

Izraelský protivzdušný komplet SPYDER

Šéf zpravodajské služby izraelské armády Aharon Haliva podal v pondělí rezignaci. S odkazem na prohlášení armády to uvedly agentury AP a AFP. Haliva už krátce po teroristickém útoku ze 7. října přijal odpovědnost za to, že mu nedokázal zabránit.

V rezignačním dopise nyní uvedl, že zpravodajská jednotka nesplnila úkol, který jí byl svěřen. Vedení armády rezignaci přijalo, z funkce Haliva odejde, až bude jmenován jeho nástupce. Po 38 letech služby opustí i armádu. Podle agentury AP je Haliva prvním vysokým představitelem, který odchází kvůli selhání izraelských zpravodajských služeb a úřadů v souvislosti s loňským útokem ozbrojenců z hnutí Hamás. Ti na jihu Izraele pozabíjeli více než tisíc lidí, stovky dalších odvlekli do Pásma Gazy.

K TÉMATU: USA ohlásily další sankce vůči Íránu. Chceme paralyzovat výrobu dronů a raket, řekl Sullivan

Podle prohlášení armády vyvodil Haliva svou „velitelskou odpovědnost“ v souvislosti s útokem ze 7. října, při kterém podle izraelských úřadů zemřelo na 1 200 lidí a 250 dalších bylo zavlečeno do Pásma Gazy. „Zpravodajská jednotka pod mým velením nesplnila úkol, který nám byl svěřen,“ citovala agentura AFP z rezignačního dopisu generála. „Od té doby si tento černý den (7. říjen) nosím sebou. Den po dni, noc po noci,“ uvedl dále Haliva, který vyzval k vytvoření vyšetřovací komise, která by objasnila veškeré okolnosti teroristického útoku.

Izraelský tisk citoval deset dnů po útoku z dopisu, který Haliva rozeslal vojákům. V něm generál uvedl, že za útok palestinského hnutí Hamás a jeho spojenců na izraelské území v okolí Pásma Gazy může selhání tajných služeb. „Nezvládli jsme úkol; za toto selhání jsem plně odpovědný,“ stálo v dopise.

Odchod náčelníka armádní zpravodajské služby zvané Aman by mohl otevřít dveře k dalším rezignacím mezi představiteli izraelského bezpečnostního aparátu v souvislosti s loňským teroristickým útokem, uvádí agentura AP. Podle ní však není zcela srozumitelné načasování tohoto kroku. Dříve Haliva tvrdil, že z funkce odejde, až válka skončí.

Podle většiny Izraelců však nastal čas, aby ve funkcích skončili lidé, kteří nesou odpovědnost za selhání, jež umožnilo ozbrojencům loni v říjnu zaútočit na izraelské území. V pondělí to napsal server The Times of Israel s odkazem na nový průzkum, v němž se pro odchod zainteresovaných osob vyjádřilo 62 procent respondentů. Častěji po rezignaci volají příznivci opozičních stran než vládní pravice.

Tagy: