Šéfka Evropské komise míří do Prahy. Během kampaně se setká se zástupci českých stran

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přijede v úterý 30. dubna do Prahy. V rámci předvolební kampaně Evropské lidové strany, za kterou chce podruhé obhájit mandát v čele unijní exekutivy, se má setkat se zástupci českých stran, zejména s politiky z TOP 09 a KDU-ČSL. Informoval o tom zdroj z EPP. Program se stále ještě upřesňuje.

Šéfka EK na začátku března získala oficiální nominaci Evropské lidové strany pro kandidaturu na druhý mandát. Německou političku na stranickém kongresu v Rumunsku podpořilo 400 delegátů evropských lidovců, proti jich bylo 89. Priority a hlavní výzvy pro další pětileté období jsou válka na Ukrajině, krize v Pásmu Gazy, nestabilita na Blízkém východě a vzestup Číny, sdělila tehdy účastníkům kongresu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Spolu bude mít 17, ANO 14 a Piráti 23. Komise vylosovala čísla pro eurovolby

EPP je v současné době největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. Z českých politických subjektů jsou jejími členy KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN. V předvolebních průzkumech zatím EPP jasně vede a na místo šéfa Evropské komise je zpravidla navrhován kandidát z frakce, která ve volbách získá nejvíce hlasů. Podle expertů tedy existuje velká šance, že Ursula von der Leyenová bude moci ve funkci zůstat.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: EU chystá další sankce vůči Íránu. Je hrozbou pro stabilitu Blízkého východu, říká Michel

Tagy: