
Muž na Svitavsku hrozil zbraní prodavačce. Ta přeskočila pult a zmizela, lupič utekl do polí
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přislíbila, že situaci ohledně tendru na jaderné bloky v Dukovanech bude urychleně a transparentně řešit. Prezident Petr Pavel to řekl novinářům po úterním jednání se šéfy unijních institucí v Bruselu. Pronesl také, že zaznamenal velkou nervozitu ze strany Ruska v souvislosti s návrhy USA ohledně zavedení vysokých cel pro obchodní partnery Moskvy.
Kyjev a jeho partneři ve snaze ukončit válku s Moskvou zvažují uspořádání schůzky lídrů Ukrajiny, Ruska, USA, Evropské unie a Británie. Po pondělním telefonátu mezi šéfy Bílého domu a Kremlu, Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem, to podle agentury Reuters prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň uvedl, že takové jednání by se mohlo uskutečnit co nejdříve a že hostit by ho mohlo Turecko, Švýcarsko či Vatikán, který se už nabídl. Trump se dohodl i s dalšími světovými lídry.
Americký prezident Donald Trump nejedná s Evropskou komisí, protože jsou to pro něj nikým nevolení úředníci, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Ondřej Knotek (ANO). Na jeho slova reagovala hlasitým smíchem jeho kolegyně z Evropského parlamentu Danuše Nerudová (STAN). Připomněla, že eurokomisaře volí vlády členských států, které vzešly z voleb. S europoslancem Ivanem Davidem (SPD) se následně přeli o tom, kdo z nich představuje Brusel.
Premiér Petr Fiala (ODS) a další lidé z ODS jsou pro Motoristy nepřijatelní, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS předseda Motoristů sobě Petr Macinka. Občanští demokraté se podle něj „lísají k šéfce Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové“. V souvislosti s opětovným mandátem pro její komisi Macinka nařkl europoslance Alexandra Vondru (ODS), že se „zbaběle zdržel hlasování“.
Ke koloritu posledních dnů a týdnů patří neutuchající diskuse o tom, jak a čím nás poškodil americký prezident Donald Trump. Kterak na nás dopadnou jeho rozhodnutí, jeho cla a vůbec celá politika. Je vlastně docela zajímavé, s jakou vervou řešíme dopady kroků amerického prezidenta a s jakým nezájmem naopak přecházíme daleko zásadnější rozhodnutí evropských politiků, jež na nás mají podstatně hmatatelnější a destruktivnější dopad.
Západ už nebude jako dřív, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ohledně Trumpovy celní války místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. Podle svých slov tak „výjimečně souhlasil“ s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, která se podobně vyjádřila v nedávném rozhovoru. Evropa kvůli obchodní válce s USA zatím nekrvácí, doplnil k tématu poslanec Karel Haas (ODS).
Donald Trump odložil cla na většinu zemí s výjimkou Číny. A EU jej napodobila. Může si tak alespoň prozatím oddychnout od 20procentního cla prakticky na veškerý dovoz, které americký prezident odložil o 90 dní. Stále se jí ale týkají cla na dovoz hliníku a oceli, stejně jako cla na dovoz automobilů. „Ten 90denní odklad, o kterém mluvil Trump, teď EU zrcadlí. Vnímám to jako symbolický krok, kterým EU říká: ‚Dáváte 90 dní pauzu? Dobře, my taky. Pojďme zasednout k jednacímu stolu‘,“ vysvětluje expert Martin Vokálek.
Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok, oznámila EK. Část českých europoslanců, zejména z frakce EPP, návrh ohledně pokut uvítala. Podle jiných, zejména z ECR, je ale nedostatečný.
Evropská unie poskytne letos a v příštím roce Sýrii mezinárodní pomoc ve výši téměř 2,5 miliardy eur (62,6 miliardy korun). Slíbila to během pondělního zahájení dárcovské konference o Sýrii v Bruselu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle bezpečnostního analytika Milana Mikuleckého však hrozí, že tyto prostředky skončí v rukou teroristů.
Na praktické vojenské úrovni funguje spolupráce USA v rámci NATO tak, jak má. V případě napadení našeho spojence by se Američané nezachovali jinak, než jak vyplývá ze závazků. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl náměstek ministra zahraničních věcí Eduard Hulicius (KDU-ČSL). Místopředseda lidovců také věří, že americký prezident Donald Trump časem přehodnotí svůj názor na zavádění cel. Odkazuje se přitom na zkušenosti z Trumpova prvního mandátu.
Kanada sice leží za Atlantským oceánem a na americkém kontinentu, ale tamní obyvatelé by nyní rádi náleželi do Evropy. Tak lze číst průzkumy, podle kterých Kanaďané tíhnou ke členství v Evropské unii. Ottawa sice dlouhé roky měla za nejbližšího spojence USA, ale toto partnerství zjevně končí kvůli razantním clům a obchodní válce vyvolané americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Evropská unie prožívá jednu z nejhlubších krizí své existence. Pragmatická realpolitika USA naplno obnažila slabiny Evropy a chyby, jimiž se EU sama odsunula na vedlejší kolej. V minulosti byly situace, kdy Evropa tahala za kratší konec provazu. V nové geopolitické hře však provaz nedrží v rukou vůbec. A zatímco jindy se evropští politici tváří, že jednoduchá řešení neexistují, tady najednou snadné řešení našli: Za tragickou slabost Evropy prý mohou ti, kteří léta odmítali hlubší integraci...