reklama
CNN Prima News Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyenová

Výpis příspěvků ke štítku „Ursula von der Leyenová“

Sledujte ŽIVĚ: Miliardy pro Česko z EU? Leyenová o jejich využití diskutuje s Babišem

Evropská komise v pondělí oficiálně schválí český národní plán obnovy, díky němuž Česká republika získá z mimořádného fondu Evropské unie 180 miliard korun na oživení ekonomiky po koronavirové krizi. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová zároveň přijela do Prahy prodiskutovat české představy o využití peněz s premiérem Andrejem Babišem.

Výzva lídrů EU na podporu sexuálních menšin je „canc“, řekl Babiš. Nepodepíše ji

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zřejmě ani dodatečně nepřipojí k červnovému dopisu 17 lídrů EU na podporu sexuálních menšin, jehož podnětem byl maďarský zákon zakazující osvětu o LGBT. Babiš ve čtvrtek ve Sněmovně tento dopis označil za „canc“. Piráty, kteří se ho na důvod nepodepsání ptali, obvinil ze zrady a z rozvracení ČR podle příkazů z Bruselu.

Zadržený Pratasevič se na videu doznává k organizaci nepokojů. Jeho osud je nejistý

Aktualizováno

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, který byl v neděli spolu s přítelkyní zadržen po nuceném přistání civilního letadla v Minsku, se v pondělí večer objevil na videu, v němž se doznává k „organizování masových nepokojů“ v Minsku. Videozáznam se podle agentury TASS objevil na běloruském televizním kanále Belarus 1. Osud mladého muže je však nejistý, nikdo s určitostí neví, kde a za jakých podmínek je Pratasevič skutečně držen.

Covid pasy by v Česku měly začít platit nejpozději v červnu, uvedl na summitu EU Babiš

Na neoficiálním setkání lídrů členských zemí Evropské unie v Portugalsku premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že by covid pasy měly v Česku začít platit nejpozději od června. Česko by se mělo inspirovat maďarským řešením. Babiš zároveň hodlá požádat předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou o dodatečné vakcíny proti covidu, a to na měsíc červen.

Bojujme proti násilí na ženách. Šéfka Evropské komise tepe Turecko za chybějící křeslo

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se na Twitteru opřela do poměrů a potírání práv žen v Turecku. Reagovala tak i na audienci ze začátku dubna, kdy spolu s dalším šéfem unijních struktur Charlesem Michelem navštívila tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident tehdy političce nenabídl křeslo, a tak musela sedět na pohovce určené pro nižší diplomaty.

EU vyjednala s Pfizerem dodávku 50 milionů vakcín navíc. ČR dostane 1,2 milionu dávek

Země Evropské unie dostanou do konce června 50 milionů dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, které měly původně získat až na podzim. Oznámila to ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přes pokračující problémy nabírá očkování ve členských zemích na tempu. Alespoň jednu dávku vakcíny proti COVID-19 už dostalo 100 milionů lidí, uvedla šéfka unijní exekutivy. Plně očkováno je 27 milionů lidí, tedy asi osm procent dospělých v unii.

Vakcíny na příděl podle počtu obyvatel. EU slíbila projednání nerovností v dodávkách

Evropská unie se musí zabývat nerovnostmi v přidělování vakcín proti COVID-19, kritériem musí být počet obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli. Po jednání ve Vídni to dnes zdůraznili šéfové vlád Česka, Rakouska, Slovinska a Bulharska. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel o tématu budou s premiéry, kteří se účastnili dnešního jednání v Rakousku, hovořit dnes ve 20:30 prostřednictvím videokonference, řekl český premiér Andrej Babiš (ANO).

reklama