CNN Prima News Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyenová

Výpis příspěvků ke štítku „Ursula von der Leyenová“

REPORTÁŽ: Přísný pohled z Turecka a Fiala v centru dění. Co se odehrálo na pražském summitu?

8. října 2022 07:31

Česko má za sebou akci, kterou již nějaký čas nepamatuje. Praha se ve čtvrtek a pátek proměnila v jedno z nejstřeženějších měst na světě, protože do stověžaté metropole na velký summit přicestovaly politické špičky nejen z Evropské unie, ale i dalších evropských zemí. Co akce pod taktovkou českého předsednictví, které se účastnili třeba francouzský prezident Emmanuel Macron či turecká hlava státu Recep Tayyip Erdogan, ukázala a jaký má význam?

Česko čeká supersummit: Ochromí dopravu, zavře se Pražský hrad. Dorazí Macron i Erdogan

5. října 2022 11:07

Praha ke konci pracovního týdne zažije setkání politických špiček Evropy. V rámci summitu Evropského politického společenství (EPC) a neformálního jednání Evropské rady totiž do hlavního města zamíří prezidenti a premiéři zemí Evropské unie a dalších. Na akci, která se koná ve čtvrtek a pátek v prostorách Pražského hradu, premiér Petr Fiala (ODS) přivítá například předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, britskou ministerskou předsedkyni Liz Trussovou, maďarského premiéra Viktora Orbána či tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana.

Leyenová: Putin projevil slabost. Ruský průmysl je v troskách, nás ale čeká tuhá zima

22. září 2022 10:51

Putin svým projevem ukázal slabost. Ruská mobilizace a podvodná referenda na ukrajinském území zároveň vyžadují další sankce. V rozhovoru pro CNN se tak vyjádřila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Dosavadní kroky, které Západ proti Kremlu podnikl, jsou podle ní účinné a Rusko tvrdě zasáhly. Zdůraznila, že Evropská unie neustoupí jadernému vydírání a podpora Ukrajiny bude trvat tak dlouho, jak bude potřeba.

EU omezí nadměrné zisky výrobců energií. Státy získají 140 miliard eur, uvedla Leyenová

14. září 2022 09:46

Evropská komise navrhuje omezit příjmy výrobců elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů, z jejíhož prodeje mají výrobci nebývalé zisky v souvislosti s rekordním růstem cen. Oznámila to předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž krizové opatření přinese členským zemím Evropské unie 140 miliard eur (přes 3,43 bilionu korun), které mohou využít na podporu spotřebitelů ohrožených drahými energiemi. Na pomoci se budou podílet i poplatky získané od producentů fosilních paliv, dodala.

Při kruté zimě hrozí energie na příděl. Platby se lidem pořádně prodraží, varují experti

8. září 2022 16:23

Letošní zima se Evropanům může pořádně prodražit. Podle analýzy investiční banky Goldman Sachs od začátku příštího roku zaplatí průměrná rodina v Evropě měsíčně okolo 500 euro (asi 12 300 korun) za energie. Dohromady by mohly evropské domácnosti v následující topné sezoně zaplatit až o 49 bilionů korun více. Kromě zdražování hrozí Evropanům i nedostatek energií. Odborníci varují, že tuhá zima by dokonce mohla vést k přídělovému systému.

Politici reagují na zvolení nové britské premiérky. Lipavský Trussovou pozve do Prahy

5. září 2022 18:13

Nové britské premiérce pogratulovali ke zvolení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i český premiér Petr Fiala. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) by rád novou britskou premiérku přivítal v Praze. Protikandidát Rishi Sunak a končící předseda vlády Boris Johnson vyzvali Konzervativní stranu k jednotě.

Je čas zastropovat cenu ruského plynu, míní šéfka EK. Zavřeme kohouty, opáčil Medveděv

2. září 2022 12:29

Evropská unie by měla zastropovat cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska, aby zmírnila dopady manipulace trhem ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Během cesty do Německa to v pátek prohlásila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Šéfka unijní exekutivy zároveň vyzvala k úsporám energií, konkrétní plán by měla představit v polovině září.

Zelenskyj vyznamenal Černochovou s Lipavským. Čeho si Ukrajina na české pomoci váží?

31. srpna 2022 16:42

Kyjev si zjevně cení české pomoci v době války ve své zemi. Důkazem budiž fakt, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil státní vyznamenání ministryni obrany Janě Černochové (ODS) a šéfovi tuzemské diplomacie Janu Lipavskému (Piráti). Ukrajina za podporu proti ruské agresi ocenila i celou řadu dalších světových státníků, mezi nimi například předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou či ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena.

Světoví státníci: Gorbačov byl chytrý a odhodlaný politik. Co vzkázal Putin?

31. srpna 2022 00:52

Smrt bývalého nejvyššího představitele Sovětského svazu Michaila Sergejeviče Gorbačova komentovali nejrůznějšími kanály vedle českých politiků také zahraniční státníci. Zatímco britský premiér Boris Johnson nebo slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přišli s konkrétním vzkazem, Vladimir Putin byl spíše zdrženlivý. Ostře se pak vyjádřil bývalý ředitel v Rusku zakázané německé nadace.

Fiala: Cena elektřiny dosáhla nepřijatelných výšin. Se Scholzem chceme celoevropské řešení

29. srpna 2022 14:49

Premiér Petr Fiala (ODS) se v Praze shodl s německým kancléřem Olafem Scholzem na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen elektřiny. Řekl to na pondělní tiskové konferenci po zhruba dvouhodinové schůzce. Předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová ve stejný den uvedla, že Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu.