Evropské volby 2024

Nejnovější příspěvky k tématu

Piráti si zvolili čelo kandidátky pro eurovolby. Lídrem je Kolaja, Peksa na čtvrtém místě
Evropské volby 2024

Piráti si zvolili čelo kandidátky pro eurovolby. Lídrem je Kolaja, Peksa na čtvrtém místě

Česká pirátská strana si na sobotním jednání celostátního fóra zvolila první pětici kandidátů pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v červnu. Lídrem jejich kandidátky bude stejně jako v roce 2019 Marcel Kolaja, nynější první místopředseda strany a europoslanec. Na seznamu následují europoslankyně Markéta Gregorová, moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová, europoslanec Mikuláš Peksa a poradce a vedoucí Peksovy poslanecké kanceláře David František Wagner. Na zasedání byla potvrzena rovněž jména kandidátů do Senátu. Strana také při příležitosti shromáždění aktualizovala své stanovy.

Kalousek a Nerudová se mýlí. Nejspíš už vedou kampaň, reagoval Fiala na kritiku vlády
Petr Fiala

Kalousek a Nerudová se mýlí. Nejspíš už vedou kampaň, reagoval Fiala na kritiku vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) se ohradil proti kritice vládních snah o konsolidaci veřejných financí ze strany Danuše Nerudové a Miroslava Kalouska (TOP 09). Jejich negativní vyjádření jsou podle něj, jak uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz, zřejmě součástí předvolební kampaně do europarlamentu. Nerudová v eurovolbách povede kandidátku STAN, o možné Kalouskově kandidatuře se zatím spekuluje.

Zdechovského námluvy s ODS ve studiu nezabraly. Vondra nadále evropské Spolu odmítá

Spojí se ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do evropských voleb 2024 pod vlajkou Spolu, nebo se rozdělí? Otázka, na kterou uvnitř trojkoalice panují velmi různorodé názory. Odpůrcem evropského Spolu je například europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Ten označil deset společných programových bodů, které sepsal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), za fráze, na nichž se shodnou skoro všichni. „Není možné se volební kampaní profrázovat a promlčet,“ vzkázal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Europoslanci kritizují Jourovou. Působila jako zametačka pana Babiše, rýpl si Peksa

Věra Jourová (ANO) v Evropské komisi působila dojmem, že je zametačkou problémů Andreje Babiše (ANO). Ve speciálním vysílání s názvem České zájmy v Evropě na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Podle něj by česká vláda měla jako příštího eurokomisaře navrhnout osobu, která má potenciál získat silnější portfolio, a tím více ovlivňovat chod EU. S kritikou Peksy nesouhlasil europoslanec Ondřej Knotek (ANO).

Vondra ostře o von der Leyenové: Green Deal je tragédie. Všechno zdražuje a horko je furt dál

Green Deal je tragédie ve své radikalitě, protože všechno jen zdražuje a horko je tu furt. Ve speciálním vysílání s názvem České zájmy v Evropě na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou ostře zkritizoval za to, jak se EU vypořádávala s covidovou krizí a právě i s Green Dealem. Pochvalu si Komise od Vondry naopak vysloužila za pomoc Ukrajině, která se již rok a půl brání ruské invazi.

Sledujte speciál České zájmy v Evropě s europoslanci. Co chtějí v EU prosazovat?

V jakém stavu je EU před klíčovými volbami do Evropského parlamentu a proč dění v Bruselu ovlivňuje naše životy více než kdy dřív? V živé debatě přímo ze Štrasburku bude na otázky moderátorky Terezie Tománkové odpovídat sedm europoslanců a europoslankyň. Speciál České zájmy v Evropě můžete sledovat již v úterý od 10:30 na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Chceme hrát v EU první ligu. Farský naznačil, proč dala Nerudová přednost STAN před TOP 09

Byli jsme až překvapeni, jak moc si s Danuší Nerudovou názorově sedíme. Naši kandidáti do Evropského parlamentu nepůjdou hrát druhou ligu. V obsáhlém rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl místopředseda STAN Jan Farský. Bývalý poslanec se rozpovídal například o tom, jak spojenectví s někdejší kandidátkou na českou prezidentku vznikalo a čím STAN u Nerudové zabodoval. Farský zároveň zpětně zhodnotil kauzu Dozimetr či svou kontroverzní cestu do USA.

Farský: Za cestu do USA jsem zaplatil dost. Evropskému prostoru mám co nabídnout

Za cestu do Spojených států jsem zaplatil dost, plánoval jsem si to jinak. V životě jsou ale věci, které prostě nevyjdou podle plánu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Bývalý poslanec, který bude společně s ekonomkou Danuší Nerudovou lídrem Starostů ve volbách do Evropského parlamentu, se rovněž rozpovídal o tom, jak spojenectví s někdejší kandidátkou na prezidenta vznikalo. Farský zároveň zpětně zhodnotil kauzu Dozimetr.

KOMENTÁŘ: Bojovník proti fanatikům, ale také pokrytec. Babiš znovu cíleně rozděluje společnost

Přestože jsou evropské volby až příští rok, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) již v těchto týdnech ukazuje, že politické klání rozhodně nepovede v rukavičkách. Úspěchu chce dosáhnout osvědčeným způsobem – rozséváním strachu a nenávisti či záměrným rozdělováním společnosti, stejně jako jsme to mohli pozorovat již u prezidentských voleb. Přestože podobná taktika na nejvyšší úřad v zemi nestačila, může mu tentokrát přinést drtivé vítězství. Česká společnost však za Babišův úspěch znovu zaplatí vysokou cenu.

Eurokomisařka Nerudová? Umím si ji představit, prohlásil Benda. Hnutí ANO zvažuje Dostálovou

Bývalou prezidentskou kandidátku Danuši Nerudovou na postu eurokomisařky bych si představit dokázal, prohlásil v Partii Terezie Tománkové předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Bude ovšem podle něj záležet na samotném volebním výsledku i na tom, které oblasti by mohla „urvat“ pro Českou republiku. Co se týče opozičního hnutí ANO, poslanec Aleš Juchelka by podpořil exministryni pro místí rozvoj Kláru Dostálovou, pokud by se rozhodla kandidovat.

Kandidatura Nerudové do EP? Přinese svěží vítr, Evropa potřebuje nový impulz, zní reakce

Danuše Nerudová do Evropského parlamentu (EP) přinese svěží vítr. Myslí si to člen TOP 09 Marek Gajoš, který navzdory lehkému zklamání, že se do voleb ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka chystá zapojit na kandidátce STAN, chce Nerudové pomoci. Obdobně pozitivně oznámení ekonomky přijal hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN). „Evropa potřebuje nový impuls,“ vzkázal. Podle komentátora MF DNES Petra Koláře není kandidatura Nerudové ničím nečekaným, spekuloval také o možnosti, že by se do budoucna mohla ucházet o post eurokomisařky.

Evropa bez nesmyslů. Hodí ODS lidovce a TOP 09 přes palubu? Nové billboardy vyvolávají otázky

Pro Evropu bez nesmyslů, hlásají nové billboardy, které se během léta objevily v ČR. Vedle europoslanců Alexandra Vondry a Veroniky Vrecionové (oba ODS) propagují také frakci evropských konzervativců a reformistů (ECR). Jde o signál, že ODS s koalicí Spolu pro eurovolby nepočítá? Zmíněnou spekulaci naznačil na Twitteru i europoslanec Jan Zahradil (ODS). Vondra a Vrecionová však v reakci na dotaz CNN Prima NEWS uvedli, že billboardy nemají s předvolební kampaní do europarlamentu nic společného.

Volební trojboj roku 2024 zahájí na jaře volby do Evropského parlamentu. Ty proběhnou podle národních pravidel ve všech zemích Evropské unie. Česká republika má v europarlamentu 21 poslanců. V současné době jich má nejvíce ANO (6) a ODS (4). Volby se odehrávají každých pět let. Paradoxem je, že zrovna v evropských volbách nelze volit v zahraničí. S voličským průkazem ale můžete hlasovat kdekoliv v České republice. Pro úplnost nabízíme i kompletní návod, jak volit.