Policie už zná totožnost všech obětí požáru v Mostě. Jde o čtyři muže a dvě ženy
Evropské volby 2024
Nejnovější příspěvky k tématu
5 fotografií
Ekonomický rozměr volebních debaklů Pirátů: Minus 25 milionů a nejdražší europoslanec
Zahradil ostře do vlastních řad: ODS hrozí zánik. Ničí mě, že se o komunikaci stará „lampasák“
To, co dělá ODS uvnitř koalice Spolu, je charita vůči TOP 09 a lidovcům. Bez občanských demokratů by se zmíněné strany do europarlamentu ani nedostaly, řekl nyní již bývalý europoslanec Jan Zahradil (ODS) v podcastu Chuť moci moderátora a komentátora Thomase Kulidakise. Kritikou nešetřil ani vládní pětikoalici – podle něj kabinet neumí lidem vysvětlit, co vůbec dělá a proč to dělá. Rovněž se pustil do koordinátora strategické komunikace Otakara Foltýna. „Proč to má dělat – s prominutím – ‚lampasák‘?“ ptal se.
KOMENTÁŘ: Pět zabijáků demokracie aneb Jak čeští politici pomáhají brousit kosu
Existuje celá řada definic demokracie. My si posloužíme s tou, která říká, že demokracie je vláda občanů prostřednictvím jimi volených zástupců. Je to definice stručná, přesná, jde přímo k jádru věci a neobsahuje žádný zbytečný hodnotový balast. Zkrátka: občané si svobodně zvolí své zástupce a ti pak jejich jménem a v jejich zájmu spravují věci veřejné. To je definice, jenže realita už je bohužel někde docela jinde...
Bývalé tváře ANO hodnotí Babišův debakl v Bruselu: Budou mít plamenné projevy, vliv žádný
Europoslanci hnutí ANO a jejich frakce Patrioti pro Evropu nebudou mít v Bruselu vůbec žádný vliv. Těmito slovy hodnotí vývoj v Evropském parlamentu (EP) bývalé vlivné osobnosti hnutí ANO: Dita Charanzová a Pavel Telička. Oba v minulosti zastávali post místopředsedů EP. O stejné křeslo nyní usilovala i nově zvolená europoslankyně ANO Klára Dostálová – ale příznačně bez úspěchu.
Pospíšil: Vláda musí navrhnout eurokomisaře. Jinak přijdeme o „nejlepší bruselské chlebíčky“
Podle bývalé europoslankyně Dity Charanzové by Česká republika již měla oznámit jméno navržené na post eurokomisaře, jelikož by to usnadnilo jednání o silném portfoliu země v Evropské komisi. Stejně to vidí i její někdejší kolega Jiří Pospíšil (TOP 09) – absence jasného kandidáta prý může oslabit pozici Česka. Situaci přirovnal k příchodu ke stolu, až když jsou „nejlepší chlebíčky rozdělené“.
Vláda měla neformálně rozhodnout, že na eurokomisaře navrhne Síkelu. Ten to nepotvrdil
Vláda ve středu podle Deníku N neformálně rozhodla, že na eurokomisaře navrhne ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (STAN). Síkela to v České televizi (ČT) nepotvrdil. Hnutí STAN nominovalo vládě na eurokomisaře kromě Síkely také nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou. Předseda STAN Vít Rakušan k tomu na síti X napsal, že nabídnout Evropské komisi dvě jména může být pro Česko výhodné.
Špidla: Na portfoliu eurokomisaře nezáleží. Telička varoval před extrémními pozicemi
Na portfoliu eurokomisaře v pravém slova smyslu nezáleží, důležité je, jaký vliv si dokáže v komisi získat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl Vladimír Špidla (SOCDEM), který funkci v minulosti zastával. Stejně tak i Pavel Telička, podle něhož je důležité, aby se nově jmenovaná osobnost dokázala prosadit – musí se však vyvarovat extrémních pozic a krajních názorů.
Sledujte speciál České zájmy v Evropě se sedmi europoslanci. Za co chtějí v EU bojovat?
Evropský parlament zasedá poprvé od červnových voleb. Jak chce nová sestava českých europoslanců hájit tuzemské zájmy v EU? Která témata jsou pro ně klíčová a kdo obsadí nejvlivnější posty? I na to se bude ptát moderátorka Terezie Tománková sedmi europoslanců přímo ve Štrasburku. Superdebatu České zájmy v Evropě můžete sledovat ve středu od 14:30 na CNN Prima NEWS.
Hlaváček z ANO se vzdal mandátu europoslance. Vysvětluje to osobními důvody. Nahradí ho Kubín
Mandátu v Evropském parlamentu se vzdal europoslanec Martin Hlaváček (ANO), který svůj post v červnových volbách obhájil. Důvodem jsou závažné osobní důvody, uvedl na sociální síti X. S opozičním hnutím však hodlá nadále spolupracovat. Místopředsedkyně frakce Patrioti pro Evropu, pod jejíž vlajkou zasednou ve Štrasburku europoslanci ANO, Klára Dostálová (ANO) zprávu potvrdila a uvedla, že kolegy Hlaváčkovo rozhodnutí mrzí. Ve funkci ho nahradí českobudějovický zastupitel Tomáš Kubín (ANO).
Kdo jsou Okamurovi noví přátelé? SPD se spolčuje s nechtěnými, zákaz mají antisemiti
Expremiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO nejsou jediní, kdo na evropské scéně vytváří novou frakci do Evropského parlamentu. Ke stejnému kroku se odhodlalo i SPD Tomia Okamury. To bylo doposud součástí skupiny Identita a Demokracie (ID), ale ta byla z velké části vysáta právě Babišovými Patrioty pro Evropu. Okamura tím přišel o řadu spojenců a výrazných politiků, ty teď hodlá nahradit jinými. Do nové frakce jej následují velmi kontroverzní partaje, například Alternativa pro Německo či slovenské hnutí Republika.
Babiš i Fiala obrátili postoj k Evropské unii, míní komentátoři. Popsali hlavní důvody
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a premiér Petr Fiala (ODS) obrátili svůj postoj k Evropské unii. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli komentátoři Karolina Stonjeková a Thomas Kulidakis. Podle nich je ale změna postojů normální mimo jiné proto, že se politická situace vyvíjí.
Rivalita stranou. Turka přivezl na setkání s Fialou Vondra, projížďku hájí životním prostředím
Jsou situace, kdy jde rivalita stranou. A to i ta politická. Tím se nejspíš řídilo duo europoslanců, konkrétně Alexandr Vondra (ODS) a Filip Turek (Přísaha a Motoristé sobě). Oba mířili na setkání s premiérem Petrem Fialou (ODS), který vítal nově zvolené zákonodárce do Evropského parlamentu. Ačkoliv jsou oba politici z jiných uskupení a frakcí, které v řadě věcí jdou proti sobě, Vondra nabídl Turkovi cestu ve svém autě. Na sociálních sítích za to část lidí Vondrovi spílá. On sám společnou projížďku hájí s tím, že aspoň s Turkem šetřili životní prostředí.
Velká rada prošetří předvolební superdebatu ČT. Koalice Spolu mohla mít výhodu před ostatními
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) prověří superdebatu lídrů politických stran před evropskými volbami, kterou pořádala Česká televize. Veřejnoprávní médium se totiž mohlo dopustit přestupku tím, že výběrem hostů mohlo znevýhodnit strany a hnutí mimo Poslaneckou sněmovnu. Zároveň značnou výhodu získala koalice Spolu, která měla hned tři zástupce. Podobný podnět řeší i Rada České televize.
Leinert: Patrioti v Bruselu nic neprosadí, Babišovi ale pomohou doma. Valeš zmínil konec Spolu
Ačkoli je nová frakce Patrioti pro Evropu třetí nejsilnější v europarlamentu, nedosáhne ničeho velkého, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Hospodářských novin Ondřej Leinert. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který uskupení spoluzakládal, tak podle něj už nebude muset „hrát na obě strany“, přičemž mu frakce poslouží dobře na domácí scéně. Politolog Lukáš Valeš podotkl, že kdyby skončila koalice Spolu, z politiky by nejspíše odešel i premiér Petr Fiala (ODS).
Volební trojboj roku 2024 zahájí 7. a 8. června volby do Evropského parlamentu. Ty proběhnou podle národních pravidel ve všech zemích Evropské unie. Česká republika má v europarlamentu 21 poslanců. V současné době jich má nejvíce ANO (6) a ODS (4). Volby se odehrávají každých pět let. Paradoxem je, že zrovna v evropských volbách nelze volit v zahraničí. S voličským průkazem ale můžete hlasovat kdekoliv v České republice. Pro úplnost nabízíme i kompletní návod, jak volit.