Spolu bude mít 17, ANO 14 a Piráti 23. Komise vylosovala čísla pro eurovolby

Státní volební komise vylosovala pořadová volební čísla všech stran, hnutí a koalic, které kandidují v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Koalice Spolu bude mít na hlasovacích lístcích sedmnáctku, Piráti třiadvacítku, Starostové jednadvacítku, hnutí ANO čtrnáctku a koalice SPD s Trikolorou trojku. V Česku se eurovolby uskuteční 7. a 8. června.

Kandidujících uskupení bude letos 30, což je o deset méně než před pěti lety. Počet koalic se ale zvýšil o téměř polovinu. Pořadová čísla usnadní zpracování volebních výsledků, protože zabrání záměně hlasů pro uskupení s podobnými názvy, jichž je letos několik. Čísla budou moci uskupení využít při volební kampani.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Válka o eurokomisaře aneb Fialova chůze po laně kolem sporu Pirátů a Starostů

Kvůli tomu tradičně největší zájem bývá o jedničku a sedmičku, která má pověst šťastného čísla. Jedničku pro letošní eurovolby dostal Klub angažovaných nestraníků, sedmičku anarchokapitalistická strana Nevolte Urza.cz.

Třináctku, která je považovaná za nešťastné číslo, obdržela koaliční kandidátka ČSSD – České suverenity sociální demokracie v čele s bývalým premiérem Jiřím Paroubkem. Sociální demokracie (dříve ČSSD, nyní SOCDEM), v čele jejíž kandidátky je bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, bude usilovat o návrat do Evropského parlamentu pod číslem 20. Podobné ambice mají Svobodní s číslem 19.

Kompletní losování naleznete pod tímto odkazem.

Kandidaturu v evropských volbách, které proběhnou v Česku 7. a 8. června, ohlásily všechny sněmovní strany a hnutí, přičemž jen ANO a Piráti kandidují samostatně. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidují jako koalice Spolu, koalici Starostové a osobnosti pro Evropu vytvořilo hnutí STAN a SLK. SPD zase sestavilo kandidátku společně s neparlamentní Trikolorou.

Koalice „PRO – Jindřicha Rajchla“, kterou tvoří uskupení Právo Respekt Odbornost a Správná volba PRO Zdraví a Sport, obdržela šestku. Koalice s obdobným názvem „PRO vystoupení z EU“, v níž jsou Moravané a jedna z neparlamentních republikánských stran, má číslo 24. Číslo 11 dostalo protestně zaměřené hnutí Česká republika na 1. místě, v jehož čele stojí zadlužený pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel.

Zelení dostali číslo 12, Demokratická strana zelených číslo 27. Kromě hnutí ANO Andreje Babiše jde do voleb s číslem 16 také další hnutí ANO, které ve svém názvu slibuje „Lepší EU s mimozemšťany“ a to, že zastaví drahotu a válku. Ve volebním poli jsou také hnutí Hlas s číslem 22 či hnutí Referendum – Hlas lidu s číslem 18. Koalice Přísaha a Motoristé má devítku.

CNN Prima NEWS nabízí pravidelně rozhovory s kandidáty do Evropského parlamentu. Přečtěte si některé z nich:

VIDEO: Turek vyčetl Zdechovskému mlčení o spalovacích motorech. Neumíte s Googlem? oponoval lidovec

Tagy: