Ševčík zpochybnil důvěru v právní stát. Absolutně mylné a absurdní, ostře reagoval Jakob


Nemám dostatečnou důvěru, že tady funguje právní stát. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Ševčík (nestr. za SPD). Na jeho slova ostře reagoval předseda poslaneckého klubu Jan Jakob (TOP 09), který je označil za „absolutně mylné“ a „absurdní“. „Není na nás, abychom rozhodovali o vině, to je na soudní moci,“ zdůraznil.

Jakob zprvu dal v pořadu 360 do kontrastu, že exministr Blažek ihned po propuknutí bitcoinové kauzy, která zatím vyvrcholila obviněním dalších tří lidí, včetně něj samotného, vyvodil svou politickou odpovědnost a rezignoval na své funkce, přičemž se rozhodl nekandidovat v dalších volbách s premiérem Andrejem Babišem, který si došel pro imunitu a kauzy Čapí hnízdo se v tuhle chvíli před soudem neúčastnil.

ČTĚTE TAKÉ: Sklapni, ty koště. Politici využívají kauzy Babiše a Blažka k výpadům, hovoří i o mafii

Ševčík to ale ve studiu viděl jinak. „Byla to tehdy samozřejmě celá koalice Spolu, která v tom jela. Oni se chtějí teď z toho vyvinit. Je to až směšné. Mimochodem pan Blažek byl relativně ještě z nich nejslušnější,“ spustil Ševčík a Babiše se zastal. „Já si vůbec nemyslím, že tady funguje právní stát. Nemám v to dostatečnou důvěru,“ dodal a odkázal na vlastní zkušenost.

Zároveň však doplnil, že se najdou v justici slušní lidé, kterých je podle něj většina. „I v té profesi soudců se ale najde pár jedinců, kteří jsou ochotni udělat ledasco,“ zmínil Ševčík. „Já to nepaušalizuju, jenom upozorňuju na to, že může dojít k problémům, které nejsou spojeny s tím, že by se něco nechtělo vyšetřit, ale jsou to jenom zase lidé, kteří tedy tyhle věci dělají,“ doplnil.

Ocenil však, že v podobných politických kauzách, které jsou spojené s ekonomickými záležitostmi, existuje možnost vyšetřovací komise. „Nemám ani důvěru, že bude vše vyšetřeno v kauze Dozimetr, takže si myslím, že je dobře, že vzniká vyšetřovací komise,“ uvedl Ševčík.

Absolutně mylný přístup, zdůraznil Jakob

Na jeho slova Jakob ostře reagoval. „Absolutně mylný přístup. Jakékoliv zpochybňování nezávislosti justice je zcela absurdní. Samozřejmě, že máme nezávislou justici. Ta má vyšetřovat a rozhodovat o trestu a vině,“ uvedl a zdůraznil, že vyšetřování nemá mít na starosti vyšetřovací komise složená z poslanců.

Předseda poslaneckého klubu dále doplnil, že nyní je na nezávislém soudnictví a policii, aby záležitost řádně prošetřily. „Je správné, že máme nezávislou policii, nezávislé státní zastupitelství a soudnictví. Není na nás, abychom rozhodovali o vině, to je na soudní moci,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obří státní dluh? V Evropě trend, hájí se Babiš. Expert varuje před inspirací Západem