Život se změnil v utrpení. Těžce nemocný herec Miroslav Moravec se statečně pral až do konce

Herec Miroslav Moravec byl legendou českého dabingu. Jeho hlasem promlouval například Fantomas, inspektor Kojak či komisař Moulin. Od jeho smrti uplynulo ve středu 14 let. Konec života se pro něj stal utrpením. Když umíral, chtěl být úplně sám.

Přestože měl Miroslav Moravec z manželství s výtvarnicí Marií, které říkával láskyplně Milčo, syna Prokopa, tradovalo se o něm, že byl homosexuálně orientovaný. Po jeho smrti se deníku Blesk ozval mladý muž, který tvrdil, že se slavným hercem několik let udržoval intimní poměr.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Herec Jiří Mádl se poprvé pochlubil fotkou syna Františka. Jak vypadá jeho prvorozený potomek?

„Seznámili jsme se v kavárně, kam většinou chodí jen homosexuálové. Pak jsme se náhodou potkali v gay sauně. A Mirek řekl, že to je asi osud. Od toho dne to všechno začalo. Náš vztah byl spíše nárazový. Oba jsme měli dost práce, takže jsme si každý dál žili po svém a občas si domluvili společnou schůzku. Bylo to příjemné v tom, že ani jeden z nás si na toho druhého nedělal nějaké nároky,“ popsal údajný Moravcův milenec Martin Vaněk, který byl o pětačtyřicet mladší než herec.

Existenční a zdravotní problémy

Miroslav Moravec miloval život. Ten se však pro něj nakonec stal utrpením. Dostal se do finančních problémů a skončil v exekuci. K tomu se přidaly nekonečné zdravotní problémy. Nejprve ho srazil couvající taxík a musel podstoupit operaci kyčle. Následně její reoperaci a poté dlouhou rekonvalescenci.

Trpěl šedým zákalem, kvůli kterému přicházel o zrak a problémy měl rovněž se sluchem. Vše vyvrcholilo jeho kolapsem způsobeným plicní embolií. Přestože mu byla diagnostikována rakovina plic a šance na uzdravení byly minimální, se zákeřnou chorobou se rval velmi statečně.

O nemoci nikomu neřekl, když se ho někdo na jeho zdraví zeptal, snažil se vše zlehčovat. Zemřel 29. března 2009, ve věku 70 let, v 5.30 ráno. Když se od lékařů dozvěděl, že se jeho čas naplnil, na poslední chvíle chtěl zůstat sám. „Nikdo jsme netušili, že je to s ním tak vážné. On byl vždycky strašně pozitivní člověk. Jeho dabing byl úžasnej. O jeho soukromí jsem samozřejmě něco slyšel, ale to je každého věc a nikomu do toho nic není,“ prozradil o něm pro CNN Prima NEWS herec Jiří Krampol.

Tagy: