Herec Kopřiva se proslavil jako farář Otík. Lidé po něm chtěli křtít děti, vlastních se nedočkal

Herci Luďkovi Kopřivovi se sice hlavní role celý život vyhýbaly, ale i v těch vedlejších na sebe dokázal strhnout veškerou pozornost. Nejvíce ho proslavila postava faráře Otíka v komediích režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno... Jaké bylo soukromí nezapomenutelného českého komika, od jehož narození uplynulo 99 let?

Luděk Kopřiva se během života ženil dvakrát. S první manželkou Olgou, která pracovala jako redaktorka v rozhlase, je pojil zvláštní vztah. Herec na ni až chorobně žárlil. Dokonce kolovaly historky, že si od kamarádů půjčoval auto, aby ji mohl sledovat, když byla doma sama. I tak ji ale miloval a toužil s ní počít potomka. Přes letní prázdniny jezdívali pravidelně k moři, ale ani změna prostředí k zrození vytouženého miminka nepomohla. Když v roce 1987 Olga zemřela na rakovinu, zhroutil se mu svět. Nedokázal být sám a velmi trpěl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jaký byl skutečný život Jiřího Líra?

Naštěstí se po čase v jeho životě objevila jiná žena, do které se znovu zamiloval. Jmenovala se Eva a spojoval je podobný osud. Byla vdovou a její manžel zemřel na rakovinu. Luděk v ní našel spřízněnou duši a byl jako znovuzrozený. Dělal, co jí na očích viděl. Brával ji na drahé výlety, cestovali po celém světě.

Ve svých jednasedmdesáti letech si ji vzal za manželku a o dva roky později pro ně začal stavět nový dům. Za osm měsíců skutečně stál. Idylka skončila poté, co Luděk onemocněl Parkinsonovou chorobou. Ještě během života si nechal udělat vlastní náhrobek na Vyšehradě, ale pohřeb si nepřál. Zemřel necelé čtyři měsíce po oslavě svých osmdesátých narozenin.

Málem zrušil celé natáčení

Na svou nejslavnější roli, faráře Otíka v komediích Zdeňka Trošky Slunce, seno..., která mu zajistila věčnou slávu, vzpomínal rád. Díky ní měl až do smrti řadu nezapomenutelných zážitků. „Jednou ve svém vozu vjel do protisměru, a když ho uviděl policista, jen se pokřižoval a řekl mu: ‚Sodoma, Gomora, velebnosti, jeďte...‘ Pustil ho bez pokuty. Pak ho zase potkala jedna babička a poprosila ho, aby jim pokřtil jejich chlapečka. Luděček odpověděl: ‚Což o to, já vám ho pokřtím, ale bude vám to h... platné.‘ Luděček byl úžasný,“ zavzpomínal režisér Zdeněk Troška pro CNN Prima NEWS.

Jedním z posledních filmových počinů, v němž se Kopřiva objevil, byl komediální horor Svatba upírů, režiséra Jaroslava Soukupa. Ztvárnil v něm postavu doktora Hermanna. „Jako herec byl skvělý, před kamerou výjimečný. Pamatuji se jen na jeden problém. Přestože dostal předem přesný harmonogram natáčecích dní, najednou přišel s tím, že o Velikonocích točit nebude. Že musí jet na Moravu, a přesto nejel vlak. Nebyla s ním vůbec řeč,“ vybavil si s úsměvem pro CNN Prima NEWS režisér Soukup.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak vypadá soukromí Pavla Trávníčka?

Tagy: