Žalostný osud Dvorské. Krásná herečka se s dcerou neusmířila, zemřela těsně před Vánoci

Milena Dvorská patřila k nejkrásnějším českým herečkám. V době, kdy natočila pohádku Byl jednou jeden král, v níž ztvárnila princeznu Marušku, jí od ctitelů přicházelo mnoho zamilovaných dopisů. Její soukromý život však tak radostný nebyl.

O svém profesním životě měla Milena Dvorská, rodačka z Prostějova, původně jinou představu. Studovala střední zdravotnickou školu a ve volném čase hrávala divadlo v ochotnickém spolku. Brala to ale pouze jako koníček, ambice živit se herectvím nikdy neměla. Když jednou přijel do jejich města Jan Werich se svým představením, zašla si k němu do šatny pro podpis. Jakmile ji spatřil, zapálil si doutník a oznámil jí, že se mu líbí její oči a zeptal se, zda by si nechtěla zahrát princeznu Marušku v chystané pohádce Byl jednou jeden král. Tehdy patnáctiletá Milena nadšeně souhlasila.

Samotné natáčení pro ni bylo velkým dobrodružstvím a občas si připadala jako Alenka v říši divů. Scéna, kde se měla líbat s rybářem, kterého ztvárnil ostřílený herec Vladimír Ráž, se prý kvůli její nezkušenosti musela točit desetkrát. U Wericha ale měla zastání. Ujal se jí a po celou dobu, kdy se pohádka natáčela, mohla bydlet u něj doma v podkrovním pokojíku na pražské Kampě.

Po této roli, která jí přinesla slávu a obdiv, věděla, že chce v herectví pokračovat. Nastoupila na DAMU, kam ji přijali bez maturity a našla si tam svou první velkou lásku. Zamilovala se do bulharského studenta režie Orfeia Cokova. Během prázdnin, které trávili v Bulharsku u jeho rodičů se vzali. Po čase si však uvědomili, že o společné budoucnosti má každý jinou představu. On chtěl žít v Bulharsku, ona zase v Praze. V momentě, kdy řešili rozchod, Milena zjistila, že spolu čekají miminko. Orfei jí ale oznámil, že dítě nechce a vrátil se domů do Bulharska. Když se jejich dcera Lucie narodila, herečka na ni zůstala sama. Skloubit péči o svou holčičku s rozjetou kariérou pro ni bylo velmi složité. Naštěstí jí pomocnou ruku nabídla její matka. Odešla do předčasného důchodu a Lucinku si vzala k sobě do Prostějova, kde se o ni starala.

Spory s dcerou

Nastálo si ji Milena Dvorská zpátky k sobě vzala až když bylo Lucii šest let. To už byla znovu zamilovaná, tentokrát do herce Josefa Krause, kterého si posléze vzala za muže. O několik let později spolu měli syna Jakuba. V šestnácti letech Lucie představila matce svého partnera Jana a zeptala se jí, zda by u nich mohl bydlet. Tím odstartovaly jejich spory, které se až do její smrti nepodařilo urovnat.

„Samozřejmě jsme s tím nesouhlasili a zdálo se, že to vzala celkem v pohodě. Uplynulo pár roků, já jsem netušila, že ho stále miluje, když mi oznámila, že spolu čekají dítě. Když porodila Julinku, snažila jsem se jí co nejvíce pomáhat a řekla bych, že se výrazně urovnaly i naše vztahy. On k nám ale chodil jen málokdy. O tom, co je to za člověka, jsem se dozvěděla, až když mu jeho matka koupila na Vánoce knihu Hnutí grálu. Vsugeroval si, že je spasitelem světa, cítil se vyvolený a nechal si říkat Parsifal Imanuel,“ popisovala později Milena Dvorská.

Smrt těsně před Vánoci

Její dcera se svou životní láskou zplodila celkem osm dětí a utekla do světa. Nejprve do Německa, pak do Itálie, Rakouska, Belgie a Nizozemí. Svou matku odstřihla ze svého života. „Ignorovali mě a vnímali mě jako úplně cizí osobu. Přestože jsem se o kontakt mockrát snažila,“ povzdechla si herečka. Lucie o ní naopak tvrdila, že lásku jenom předstírá a hraje. Nikdy se už neusmířily.

Těsně před smrtí se ale Milena jedné radostné chvíle přece jen dočkala. Její vnučka Julie utekla z domova a navštívila ji v Praze. Prožívala doslova euforii a byla nesmírně šťastná. Krátce po dojemném setkání, však herečka zemřela. Její náhlá smrt je dodnes zahalena tajemstvím. Rozrušením prý nemohla v noci spát, brala léky na spaní a do toho pila alkohol. „Byl to prudký infarkt,“ oznámil tehdy médiím bez dalších informací vdovec Josef Kraus.

Po jejím odchodu na věčnost rodinné spory propukly naplno. Příbuzní vinili dceru Lucii, ta to ale odmítala. Nezapomenutelná herečka zemřela 22. prosince 2009 ve věku 71 let.

Tagy: