Tajemství Ladislava Trojana: Zamlada chodil s Brejchovou i Havlovou. Proč mu daly košem?

Ve věku 90 let zemřel slavný herec Ladislav Trojan, otec herce Ivana Trojana a režiséra a producenta Ondřeje Trojana. Jeho životní láskou byla paní Olga, s níž prožil v manželství více než 60 let. Ještě než se poznali, prožil milostné románky s Janou Brejchovou či Olgou Šplíchalovou, později Havlovou.

První opravdovou láskou Ladislava Trojana byla půvabná herečka Jana Brejchová. „Já šestnáctiletá, on tehdy již student DAMU o osm let starší. Bydlela jsem v té době ještě doma na Střížkově a vlastně jsem si s ním začít nechtěla. Byla jsem naivní a nezkušená a myslela jsem si, že když s někým začnu vážně chodit, tak s ním potom musím zůstat celý život, rodit děti a starat se o něj. Proto jsem nechtěla prvním svodům podlehnout a známost sabotovala, až se se mnou Láďa rozešel,“ popsala Jana Brejchová v knize Moje máma Jana Brejchová, kterou o ní napsala její dcera Tereza Brodská.

Brejchová nakonec Trojana vyměnila za režiséra Miloše Formana, kterého si posléze vzala za muže. „Pamatuju, že jednou odpoledne přišla Jana k nám domů, rodiče tam zrovna nebyli, a jako samozřejmost mi oznámila, že už se nebudeme scházet. Tečka. Dost mě to zabolelo. Už jsem ji miloval. Na scéně se ale objevil Forman, kterého si nakonec vzala, ale moc dlouho jim to spolu stejně nevydrželo,“ uvedl k tomu Ladislav Trojan v rozhovoru pro magazín MF Dnes. Manželství Brejchové a Formana vydrželo čtyři roky.

Lásku mu přebral Václav Havel

Podobně to dopadlo i v jeho dalším vážném vztahu, s Olgou Havlovou, tehdy ještě Šplíchalovou. „Výborně vypadala a měla osobitý humor. Když jsme se poznali, pracovala jako úřednice na Příkopech, já tam na ni vždycky čekal. Byli jsme ale moc mladí. Mně bylo dvaadvacet a jí dvacet. Pak ale přišel Havel, tehdy sedmnáctiletý mladíček a přebral mi ji. Už tehdy to byl takový sečtělý intelektuál a velmi jemný člověk. Docela v klidu jsem mu ustoupil, nežárlil jsem,“ vzpomínal Ladislav Trojan.

Životní štěstí našel až po boku Olgy, kterou poznal v Mladé Boleslavi, kde zrovna hostoval. Svatbu měli v roce 1958. Vzali se tajně, jen za přítomnosti svědků. Rodiče se o tom dozvěděli až dodatečně. „Bylo to moje nejšťastnější rozhodnutí, které jsem kdy udělal. Nemohl jsem si vybrat lépe. Báječná ženská, milující matka, která nám vždycky vytvářela úžasné rodinné zázemí,“ svěřil se redaktorovi CNN Prima NEWS Ladislav Trojan s tím, že vzor měl ve svých rodičích, kteří celý život měli rovněž velmi hezké manželství.

Tagy: