Udílení televizních cen Emmy 2024 ovládly seriály Boj o moc a Medvěd

Seriál o rodině mediálního magnáta Boj o moc získal už potřetí americkou televizní cenu Emmy v kategorii drama. V komediích zvítězil seriál Medvěd zasazený do malé restaurace v americkém Chicagu. Oba tituly navíc při ceremonii v Los Angeles ovládly i herecké kategorie.

Boj o moc z dílny televize HBO a Medvěd produkovaný pod hlavičkou kanálu FX kralovaly odloženému 75. ročníku nejprestižnějších ocenění amerického televizního průmyslu. Ceny se měly původně udílet už v září, vyhlašování v tradičním termínu ale znemožnily stávky hollywoodských herců a scenáristů.

ČTĚTE TAKÉ: Ostrá slova i dojetí na Zlatých glóbech. Culkin se vysmál kolegovi. Nolan vzpomínal na hvězdu

Seriál Boj o moc byl favoritem, kategorii dramat opanoval už v letech 2020 a 2022. Po své loňské čtvrté a poslední sezoně si jeho tvůrci vysloužili 27 nominací. Kromě té v hlavní kategorii proměnili také tři herecké: Sarah Snooková a Kieran Culkin, kteří v rodinné sáze ztvárnili děti zahořklého patriarchy Logana Roye, si odnáší ceny pro nejlepší herce v hlavních rolích, Matthew Macfayden byl oceněn za výkon ve vedlejší roli.

„Všichni jsme do toho dali všechno a laťka byla hodně vysoko,“ řekla Snooková podle agentury AP, když přebírala své ocenění. Scenárista Jesse Armstrong si zase povzdechl, že ukončit seriál bylo pro něj velmi smutné, ale byla obrovská radost to dělat.

Na straně komedií na třetí cenu nedosáhl seriál z fotbalového prostředí Ted Lasso, když porota dala přednost Medvědovi, který má za sebou dvě série. V nich vypráví příběh talentovaného šéfkuchaře Carmyho, který se po letech vrací domů, aby po zesnulém bratrovi převzal jeho strádající sendvičové bistro.

Představitel hlavní role Jeremy Allen White v pondělí proměnil svou první nominaci na nejlepší výkon herce v komedii. V kategoriích pro herce ve vedlejších rolích se to samé podařilo Ayo Edebiriové a Ebonu Moss-Bachrachovi, kteří v seriálu ztvárnili jeho kolegy.

„Tohle je pořad o rodině, o nalezené rodině a skutečné rodině,“ shrnula Medvěda Edebiriová. „Strašně tenhle pořad miluju, naplnil mě, zažehl ve mně plamen,“ dodal White.

Právě ukončený ročník cen Emmy podle AP nebyl mimořádný jen kvůli čtyřměsíčnímu odkladu, ale i tím, že se odehrával na pozadí otřesů v televizním průmyslu vyvolaných vzestupem streamování a rozpadem tradičního televizního kalendáře. Tituly ze streamovacích platforem tentokrát bodovaly až v méně prestižních kategoriích, když například desetidílné drama Ve při zvítězilo mezi minisériemi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na Zlatých glóbech dominoval Oppenheimer. Bodovali i Chudáčci, kteří porazili Barbie

Tagy:
medvěd seriál Los Angeles Boj o moc Kieran Culkin Cena Emmy udílení cen Emmy 2024 Sarah Snooková Sarah Snook Matthew Macfayden