VIDEO: Ivana Gottová zveřejnila neobyčejně emotivní ukázky z filmu Karel

Ivana Gottová zveřejnila neobyčejně emotivní ukázky z filmu Karel

Ivana Gottová zveřejnila druhou ukázku dlouho očekávaného filmu Karel o zesnulém Karlu Gottovi. Z ukázek je patrné, že dokument nebude překypovat jen Mistrovými úspěchy, ale odhalí i smutné momenty ze sklonku jeho života. Vystoupení v záři reflektorů střídají záběry z nemocnice. Gottovi ale nikdy nechybí humor a optimistický pohled na život.

„Milí příznivci, jsem nesmírně ráda, že vám můžeme představit oficiální trailer k filmu Karel. Věřím, že na vás dokáže alespoň částečně přenést obrovskou otevřenost a lásku, se kterou vznikal,“ napsala na Facebooku vdova po legendárním zpěvákovi Ivana Gottová.

Celovečerní dokumentární film natáčela s Karlem Gottem celý jeden rok renomovaná režisérka Olga Malířová Špátová. Snímek není a nemá být přehlídkou jeho nesporné slávy a pěveckého talentu a úspěchů, ale přináší ojedinělý pohled do zpěvákova soukromí a duše. Zlatý slavík i při boji s těžkou nemocí nechal vstoupit do svého dobře střeženého soukromí kamery a odhalil nečekané vzpomínky.

Až se otevřou dveře, nefňukáme...

„Až se otevřou dveře, nefňukáme,“ zazní v dokumentu z Gottových úst, když vchází s Ivankou do lékařovi ordinace. Ten mu říká smutnou diagnózu a doporučuje léčbu. „Zdá se, že pacienti, kteří dostávají tento lék, mají lepší kvalitu života,“ sdělil doktor manželům, přičemž Ivana si potají utírá slzy.

Díky otevřenosti Karla Gotta vznikl nezvykle osobní až intimní pohled na jeho život, jaký se doposud široké veřejnosti a ani jeho skalním příznivcům nenaskytl. Ve snímku zároveň nechybí Gottův nadhled a humor. Režisérka vstoupila se svou kamerou tam, kde sláva končí a kde se z fenomenálního zpěváka Gotta stává pouze Karel, nadšený malíř, milující manžel a táta.

Tvůrci zachytili Mistra nejen při vystoupeních nebo při setkáních s fanoušky, ale především v jeho domácím prostředí. Ať už v Praze, na chalupě nebo na vsi, kde trávil dětství. Zpěvák se ve filmu vydává na místa, která sehrála v jeho životě důležitou roli.

Gott se vždy s pokorou a láskou snažil chránit soukromí své rodiny, ale také zákulisí koncertů. Ve filmu však odhalil nečekané vzpomínky. „Náš film nesmí být nuda,“ říkal během natáčení Karel Gott režisérce, která využila i množství málo známých archivních materiálů.

„Olga má velký dar natáčet se svým úzkým týmem tak, že jsme se častokrát nechali unést spontánní atmosférou a přirozeně jsme ji vpustili do soukromí, díky čemuž jsem se rozpovídal o poměrně důvěrných tématech. Se svým manželem, kameramanem Janem Malířem, se vlastně stali součástí naší rodiny,“ říkal sám Karel Gott v posledních dnech natáčení.

Přál si, aby filmová interpretace jeho života a tvorby byla autentická a pravdivá...

„Filmu se věnoval s neobyčejnou energií a upřímností, přinášel nápady, přál si, aby interpretace jeho života a tvorby byla autentická a pravdivá. Chtěli jsme vytvořit otevřený film o člověku s výjimečným nadáním, ale i neuvěřitelně skromnou, slušnou a laskavou povahou,“ uvádí autorka snímku Olga Malířová Špátová. „Myslím, že skutečnost, že procházel těžkou nemocí, je důvodem k tomu, že byl ve svých názorech na život otevřený a pokorný,“ řekla.

„S podporou obětavé lásky své ženy Ivanky zápasil s nemocí statečně. Jsem vděčná, že jsem s ním mohla strávit celý rok života ve chvílích šťastných a dojemných, ale i nelehkých,“ dodává Špátová, která na filmu pracovala dohromady dva roky. Během natáčení vzniklo ohromné množství vzácných scén. „První střih měl přes sedm hodin,“ vzpomíná na těžké chvíle při dokončování ve střižně Olga Malířová Špátová. Výsledná délka filmu činí 127 minut.

Zároveň s upoutávkou tvůrci definitivně potvrzují, že se ve snímku neobjeví dcera Karla Gotta Dominika. Natáčení se zúčastnila, se svým účinkováním ve filmu Karel však nakonec nesouhlasila. Režisérka musela její přání respektovat a záběry z filmu odstranit.

Dokumentární film Karel zahájí 15. října 2020 Mezinárodní filmový festival Febiofest v Praze.

Tagy: