CNN Prima News dokumentární film

dokumentární film

Výpis příspěvků ke štítku „dokumentární film“

Génius a ikona, říkají hvězdy po premiéře filmu o Petru Jandovi. Zpěvák odhalil pár tajemství

Dlouho očekávaný dokument o Petru Jandovi s názvem Django jde do kin. Redakce Showtime se účastnila slavnostní premiéry a přinesla první ohlasy po zhlédnutí filmu. Oslovené celebrity si promítání užily a na adresu frontmana kapely Olympic nešetřily krásnými slovy. Sám Janda své fanoušky na film nalákal, když řekl, že v dokumentu odhaluje i věci, o kterých veřejnost dosud neměla tušení.

Česká oscarová hádka: Dostálová si rýpla do Oppenheimera i Lipavského. Nerudová ji sepsula

Napětí nepanovalo jen ve filmovém Los Angeles, ale také mezi českými političkami. Lídryně kandidátky do evropských voleb za STAN Danuše Nerudová se pustila do poslankyně Kláry Dostálové (ANO), která ironicky komentovala výsledek oscarové noci. Konkrétně citovala představitele filmového Oppenheimera, který ve své děkovné řeči mluvil o „mírotvůrcích“. „U nás by ho ministr označil za bezpečnostní hrozbu,“ napsala Dostálová. Nerudová ji následně sepsula a doporučila hnutí ANO jiný oscarový snímek – 20 dní v Mariupolu.

Pachuť po zisku prvního Oscara pro Ukrajinu. Přál bych si tento film nenatočit, řekl režisér

Ukrajina může slavit vítězství na filmovém poli, byť ve stínu války. Právě surový dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu, který nešetří drastickými záběry z Rusy obléhaného města, získal uznání kritiků z řad Akademie. Jde o historicky prvního Oscara pro ukrajinské filmaře, třebaže pro ně jde o hořké vítězství. „Přál bych si, abych tento film nikdy nenatočil. Abych to mohl vyměnit za to, že Rusko nikdy nezaútočilo na Ukrajinu,“ pronesl při přebírání sošky režisér a kameraman Mstyslav Černov.

Zásadní odhalení o zkáze Titanu. Zvuky z ponorky zachytil záznam, ukazuje video expertů

Co se skutečně dělo na palubě ponorky Titan krátce před katastrofou? Nový dokumentární film, který minutu po minutě popisuje detaily pátrání v hlubinách, obsahuje i zvukový záznam, který připomíná bouchání. Informoval o tom britský web Daily Mail. Odborníci spekulují, že mohlo jít o signály SOS. Plavidlo společnosti OceanGate s pěti lidmi na palubě se ztratilo loni 18. června v mezinárodních vodách severního Atlantického oceánu u pobřeží kanadského ostrova Newfoundland. Nikdo z posádky nepřežil.

Ukrajinská tragédie na vlastní kůži. V unikátním filmu se vám oběti války dívají přímo do očí

Sutiny. Prach. Ohořelé zdi. A mezi tím vším je nehybně stojící mladá Ukrajinka, která se vám mlčky dívá přímo do očí. Uhnout není kam – jste zavření v brýlích virtuální reality a cítíte, jak z vás oběť ruské invaze nespustila ani na sekundu oči. V ruinách domu jste jen vy, ona a tíživý pocit z toho, jaké utrpení přinesla válka na Ukrajině. V unikátním česko-ukrajinském dokumentárním filmu Fresh Memories: The Look se prakticky každý stane očitým svědkem lidských tragédií, které odstartovaly loni v únoru.

Černá Kleopatra? Zdaleka nejde o první ohýbání historie, míní egyptolog Bárta

V novém hraném dokumentu o životě egyptské královny Kleopatry VII. od společnost Netflix hraje tuto historickou postavu černošská herečka. Poslední faraónka Egypta přitom černou kůži podle dostupných poznatků rozhodně neměla. Známý archeolog a ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta pro CNN Prima NEWS popsal, jak měla slavná panovnice vypadat.

Filmový svět truchlí. Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Jakubisko

Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakubisko. Slovenské stanici RTVS to potvrdila jeho dcera Janette Jakubisková. Jakubisko patřil k nejznámějším slovenským tvůrcům a přezdívalo se mu „Fellini východu“. Za své kariéry natočil několik desítek hraných i dokumentárních filmů. K jeho nejznámějším dílům patří Tisícročná včela, Perinbaba, Nejasná zpráva o konci světa či velkofilm Bathory.

Královská rodina hrozí BBC koncem spolupráce. Chce předem vidět zbytek dokumentu o princích

Britská královská rodina zuří. Veřejnoprávní televize BBC jim totiž po opakované žádosti odmítla ukázat nový dokument Princové a média (The Princes and the Press) ještě před jeho uveřejněním. Po odvysílání premiérového dílu pak vládnoucí rodina požaduje možnost předem reagovat na další zveřejněná tvrzení. Jinak hrozí, že přestane s BBC spolupracovat.