Síkela: Vláda nedá Liberty nic, dokud nevrátí peníze vyvedené do zahraničí. Kritizoval majitele

Ministr Síkela po jednání s majitelem společnosti Liberty Ostrava Sanjeevem Guptou, 10. dubna 2024

Jednání o huti Liberty

Jednání s majitelem hutní společnosti Liberty Ostrava Sanjeevem Guptou bylo neuspokojivé a nepřineslo odpovědi na otázky, které vláda má. Novinářům to ve středu řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Zatím nebyl naplněn požadavek vlády na vrácení peněz vyvedených do zahraničí. Dokud se tak nestane, vláda nebude huti poskytovat žádné prostředky daňových poplatníků, dodal. Podle něj jde o více než deset miliard korun. Gupta jednání při odchodu z ministerstva nechtěl komentovat.

Ministr financí Zbyněk Stanjrua (ODS) po schůzce doplnil, že z pohledu vlády jsou restrukturalizační plány hutě slabé a nepřináší potřebnou naději, že se huť vrátí k výrobě. Důvěru podle něj neposilují ani opakované odklady návratu zaměstnanců do práce a rozhodnutí o snížení mezd těch, kteří zůstávají doma.

ČTĚTE TAKÉ: Ať lidé zabouchají šéfům na dveře, zaslouží si vyšší mzdy, řekl Kovanda. Poradil, o kolik si říct

„Výsledek toho jednání je pro mě velkým zklamáním a těch otázek je možná ještě víc než předtím,“ řekl Síkela. Ministři si podle něj chtěli vyjasnit, jaká je aktuální situace a jakým způsobem chce vedení firmy dál postupovat při jejím řešení. „Žádné vysvětlení jsme ale nedostali,“ podotkl Síkela.

Zdůraznil, že z firmy bylo v minulosti vyvedeno přes deset miliard korun. Majitel hutí podle ministra dříve přislíbil větší část z toho do firmy vrátit. „Ale vůbec není jasné jak a konkrétní odpovědi jsme nedostali,“ dodal Síkela.

Podle Stanjury se středeční schůzka uskutečnila na žádost majitele Liberty Ostrava. „Mám ale pocit, že jediným důvodem schůzky bylo, aby mohli tvrdit, že s vládou jednají,“ řekl. Podle něj není vidět žádný posun při řešení situace.

Liberty Ostrava, která vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má už delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji ale od prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Její dodavatel energií Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Tameh uvádí, že mu Liberty dluží aktuálně zhruba 2,2 miliardy korun. Věřitelé Liberty nyní hlasují o restrukturalizačním plánu, jejž jim firma předložila. Podle soudu je věřitelů více než 1 300.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Selhání umělé inteligence. Podnikatele v USA místo pomoci nabádá ke krádežím a diskriminaci

Tagy:
peníze Ostrava Moravskoslezský kraj Zbyněk Stanjura vláda Liberty Jozef Síkela Liberty Steel Ostrava Sanjeev Gupta TAMEH Czech