CNN Prima News Šinzó Abe

Šinzó Abe

Výpis příspěvků ke štítku „Šinzó Abe“

Zoufalý protest proti pohřbu? Muž se snažil upálit před kanceláří japonského premiéra

21. září 2022 05:19

Na protest proti státnímu pohřbu pro bývalého premiéra Šinzó Abeho, který v červenci zahynul při atentátu, se pokusil upálit před kanceláří japonského šéfa vlády muž. Podle policie se nacházel v bezvědomí. V nemocnici skončil také policista, který se snažil muže uhasit, napsala agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida v kanceláři nebyl, protože se nachází v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN.

Sbohem, Abe. Japonci se loučí se zavražděným expremiérem, někteří se slzami v očích

12. července 2022 11:53

Japonsko se loučí s nejdéle sloužícím poválečným premiérem. Zavražděného bývalého předsedu vlády Šinzóa Abeho naposledy doprovodili jeho političtí kolegové, přátelé a příbuzní. Ačkoliv byl pohřeb v buddhistickém chrámu Zodžódži soukromý, v okolí se shromáždily davy lidí s květinami, aby zesnulému státníkovi věnovali modlitbu.

Vražda, která nemá v historii obdoby. Čím Japonce šokoval atentát na expremiéra Abeho?

9. července 2022 10:51

Národ vycházejícího slunce zažil obrovský šok. Vražda bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho nemá v historii asijského ostrovního státu obdoby. „Něco takového se v historii Japonska nikdy nestalo. Ne takovým způsobem a ne tak vysoce postavenému politikovi,“ přiznala pro CNN Prima NEWS jedna z obyvatelek Japonska. Bezpečnostní experti jsou zároveň překvapení zbraní, která byla použita k vraždě – podomácku vyrobenou brokovnicí.

Japonský expremiér Abe po atentátu zemřel. Útočník ho během projevu střelil do srdce

8. července 2022 05:30
Aktualizováno

Japonský expremiér Šinzó Abe zemřel, potvrdila nemocnice v prefektuře Nara, kam byl politik převezen poté, co ho v pátek postřelil atentátník. Abe utrpěl hluboká zranění na pravé straně krku a také ránu, která zasáhla jeho srdce. Příčinou smrti bylo vykrvácení, uvedl na tiskové konferenci jeden z lékařů. Útok již dříve odsoudil japonský premiér Fumio Kišida a mnoho světových politiků. Podezřelý se přiznal policii a vypověděl, že choval zášť vůči organizaci, s níž Abeho spojoval.

Bude mít Japonsko nového premiéra? Primárky na šéfa vládní strany ovládl Kišida

29. září 2021 10:19

Ve druhém kole primárek japonské vládní Liberálně demokratické strany (LDP) zvítězil bývalý ministr zahraničí Fumio Kišida. V hlasování o příštím předsedovi porazil ministra zodpovědného za kampaň k očkování proti nemoci COVID-19 Tara Kóna, uvedla agentura AP. Nový šéf LDP má velkou šanci stát se příštím japonským premiérem, protože strana má v parlamentu většinu.

Šinzó Abe odstoupil, novým japonským premiérem se stal Jošihide Suga

16. září 2020 07:22

Novým japonským premiérem se ve středu stal Jošihide Suga. Dolní komora parlamentu jej zvolila jasnou většinou 314 z celkových 465 hlasů. Předseda Liberálnědemokratické strany (LDP) Suga ve funkci nahradil Šinzóa Abeho, který kvůli zdravotním potížím podal demisi. Nový premiér nyní sestaví vládu, v níž by si podle japonských médií funkci mohla udržet až polovina dosavadních ministrů.

Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil, že rezignuje. Končí ze zdravotních důvodů

28. srpna 2020 07:44
Aktualizováno

Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil, že se rozhodl rezignovat na svou funkci. V polovině července se totiž začal zhoršovat jeho zdravotní stav a premiér nechce, aby jeho potíže měly dopad na důležitá politická rozhodnutí. Abe na tiskové konferenci oznámil, že v úřadu zůstane, dokud nebude zvolen jeho nástupce. Abeho rozhodnutí překvapilo finanční trhy, hlavní index tokijské akciové burzy tak smazal ranní zisky a prudce oslabil.