CNN Prima News Šinzó Abe

Šinzó Abe

Výpis příspěvků ke štítku „Šinzó Abe“

Další pokus o atentát? Na japonského premiéra během vystoupení zaútočil muž

Japonský premiér Fumio Kišida v sobotu vyvázl nezraněn z útoku, ochranka jej ale musela evakuovat. Před veřejným vystoupením předsedy vlády ve městě Wakajama na západě země hodil nějaký muž z davu předmět, načež se ozval výbuch. Podle japonských médií šlo zřejmě o dýmovnici. Policie podezřelého zadržela. Útok se stal necelý rok poté, co při atentátu ve volební kampani přišel o život bývalý premiér Šinzó Abe.

Zoufalý protest proti pohřbu? Muž se snažil upálit před kanceláří japonského premiéra

Na protest proti státnímu pohřbu pro bývalého premiéra Šinzó Abeho, který v červenci zahynul při atentátu, se pokusil upálit před kanceláří japonského šéfa vlády muž. Podle policie se nacházel v bezvědomí. V nemocnici skončil také policista, který se snažil muže uhasit, napsala agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida v kanceláři nebyl, protože se nachází v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN.

Vražda, která nemá v historii obdoby. Čím Japonce šokoval atentát na expremiéra Abeho?

Národ vycházejícího slunce zažil obrovský šok. Vražda bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho nemá v historii asijského ostrovního státu obdoby. „Něco takového se v historii Japonska nikdy nestalo. Ne takovým způsobem a ne tak vysoce postavenému politikovi,“ přiznala pro CNN Prima NEWS jedna z obyvatelek Japonska. Bezpečnostní experti jsou zároveň překvapení zbraní, která byla použita k vraždě – podomácku vyrobenou brokovnicí.

Japonský expremiér Abe po atentátu zemřel. Útočník ho během projevu střelil do srdce

Aktualizováno

Japonský expremiér Šinzó Abe zemřel, potvrdila nemocnice v prefektuře Nara, kam byl politik převezen poté, co ho v pátek postřelil atentátník. Abe utrpěl hluboká zranění na pravé straně krku a také ránu, která zasáhla jeho srdce. Příčinou smrti bylo vykrvácení, uvedl na tiskové konferenci jeden z lékařů. Útok již dříve odsoudil japonský premiér Fumio Kišida a mnoho světových politiků. Podezřelý se přiznal policii a vypověděl, že choval zášť vůči organizaci, s níž Abeho spojoval.

Bude mít Japonsko nového premiéra? Primárky na šéfa vládní strany ovládl Kišida

Ve druhém kole primárek japonské vládní Liberálně demokratické strany (LDP) zvítězil bývalý ministr zahraničí Fumio Kišida. V hlasování o příštím předsedovi porazil ministra zodpovědného za kampaň k očkování proti nemoci COVID-19 Tara Kóna, uvedla agentura AP. Nový šéf LDP má velkou šanci stát se příštím japonským premiérem, protože strana má v parlamentu většinu.

Šinzó Abe odstoupil, novým japonským premiérem se stal Jošihide Suga

Novým japonským premiérem se ve středu stal Jošihide Suga. Dolní komora parlamentu jej zvolila jasnou většinou 314 z celkových 465 hlasů. Předseda Liberálnědemokratické strany (LDP) Suga ve funkci nahradil Šinzóa Abeho, který kvůli zdravotním potížím podal demisi. Nový premiér nyní sestaví vládu, v níž by si podle japonských médií funkci mohla udržet až polovina dosavadních ministrů.

Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil, že rezignuje. Končí ze zdravotních důvodů

Aktualizováno

Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil, že se rozhodl rezignovat na svou funkci. V polovině července se totiž začal zhoršovat jeho zdravotní stav a premiér nechce, aby jeho potíže měly dopad na důležitá politická rozhodnutí. Abe na tiskové konferenci oznámil, že v úřadu zůstane, dokud nebude zvolen jeho nástupce. Abeho rozhodnutí překvapilo finanční trhy, hlavní index tokijské akciové burzy tak smazal ranní zisky a prudce oslabil.