reklama
CNN Prima News Šinzó Abe

Šinzó Abe

Výpis příspěvků ke štítku „Šinzó Abe“

Bude mít Japonsko nového premiéra? Primárky na šéfa vládní strany ovládl Kišida

29. září 2021 10:19

Ve druhém kole primárek japonské vládní Liberálně demokratické strany (LDP) zvítězil bývalý ministr zahraničí Fumio Kišida. V hlasování o příštím předsedovi porazil ministra zodpovědného za kampaň k očkování proti nemoci COVID-19 Tara Kóna, uvedla agentura AP. Nový šéf LDP má velkou šanci stát se příštím japonským premiérem, protože strana má v parlamentu většinu.

Šinzó Abe odstoupil, novým japonským premiérem se stal Jošihide Suga

16. září 2020 07:22

Novým japonským premiérem se ve středu stal Jošihide Suga. Dolní komora parlamentu jej zvolila jasnou většinou 314 z celkových 465 hlasů. Předseda Liberálnědemokratické strany (LDP) Suga ve funkci nahradil Šinzóa Abeho, který kvůli zdravotním potížím podal demisi. Nový premiér nyní sestaví vládu, v níž by si podle japonských médií funkci mohla udržet až polovina dosavadních ministrů.

Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil, že rezignuje. Končí ze zdravotních důvodů

28. srpna 2020 07:44
Aktualizováno

Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil, že se rozhodl rezignovat na svou funkci. V polovině července se totiž začal zhoršovat jeho zdravotní stav a premiér nechce, aby jeho potíže měly dopad na důležitá politická rozhodnutí. Abe na tiskové konferenci oznámil, že v úřadu zůstane, dokud nebude zvolen jeho nástupce. Abeho rozhodnutí překvapilo finanční trhy, hlavní index tokijské akciové burzy tak smazal ranní zisky a prudce oslabil.

reklama