Skandál s pražským orlojem: Hřib chce opravu reklamovat. Černý má možné vysvětlení

Zrekonstruované kalendarium na Pražském orloji

Pražský orloj je předmětem skandálu

Pražský orloj je předmětem skandálu. Odborníci i veřejnost kritizují jeho nepovedenou rekonstrukci. Při ní měl restaurátor vytvořit i kopii Mánesova díla, postavám kalendária dal ovšem jiné tváře, účesy a někdy to vypadá, že změnil i pohlaví.

Z mladé zrzky symbolizující váhy je starší blondýna, z vodnářky snědý mladík ostříhaný nakrátko. Z ulice rozdíl na orloji sice nepoznáte, ale odborníci si všimli – i když až po čtyřech letech. Praha proto teď řeší, jak s uměleckým paskvilem naložit.

„Já mám smysl pro humor, ale odsud posud. Bude se jednat s památkáři, z mého pohledu je to nutné vyreklamovat,“ uvedl v pořadu 360° pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Autorem svérázné předělávky orloje je malíř Stanislav Jičík, který reportérce CNN Prima NEWS nebral telefon. Podle výtvarníka Davida Černého by vadilo, kdyby došlo k přemalování originálu – ten je ovšem v depozitáři a na orloji je kopie.

„Možná chtěl zbavit původní mánesovské lunety proslulé mánesovské sexuality a chtěl to udělat méně sexuální, což je nyní poměrně trendy,“ nabídl Černý možné vysvětlení v 360°.

Dotaz kdo byl zodpovědný za restauratérskou zakázku, jaká byla její cena a jak probíhalo výběrové řízení, jsme zaslali na pražský magistrát. „Pan Jirčík byl subdodavatel generálního dodavatele, kterého jsme neměli možnost ovlivnit, pouze musel splnit dané požadavky na kvalifikaci,“ zněla odpověď mluvčího Víta Hofmana.

Firma Avers, která malíře najala, je prý kritikou velmi zaskočená, protože s umělcem spolupracuje dlouhodobě. Finanční postih ji zatím podle magistrátu nečeká. Kompletní oprava orloje vyšla na zhruba 10 milionů korun.

Tagy: