CNN Prima News Staroměstský orloj

Staroměstský orloj

Výpis příspěvků ke štítku „Staroměstský orloj“

Drahá šunka místo kulturních akcí? Praha 1 řeší stánek před orlojem, místo pronajímá nadaci

Prostranství za pražským orlojem získala za symbolický pronájem Nadace Pražské děti. Nad následným využitím lukrativního prostoru však mnohým zůstává rozum stát. Nadace ho totiž poskytuje i dalším nájemcům, kvůli čemuž se na místě hojně navštěvovaném turisty místo akcí pro veřejnost především prodává šunka. Podle vedení Prahy 1 tím nadace porušuje smlouvu. Provozní Ondřej Rušňák se ale brání, že se na stánku nic špatného neděje.

Kontroverzní kalendárium zmizí z Pražského orloje. Metropole nechá vyrobit novou kopii

Praha nechá vyrobit novou kopii kalendária Pražského orloje a nahradí jí kritizovanou verzi, která vznikla při rekonstrukci věže Staroměstské radnice před několika lety. Radní v pondělí schválili dohodu s firmou Subterra, která měla spolu se společností Avers rekonstrukci na starosti. Podle dohody zajistí Subterra na své náklady demontáž stávajícího kalendária a osazení nové kopie, vyrobí také novou podkladovou měděnou desku. Praha pak zaplatí malířskou výzdobu nové desky, kterou vytvoří Akademie výtvarných umění.

Autor pranýřované kopie na orloji: Zápasil jsem se vším. Vysvětlil, proč postavy změnil

Kopie kalendářní desky na pražském Staroměstském orloji vyvolala především kvůli změně některých postav vášnivé diskuse ve společnosti v posledních dnech, přestože dílo na Staroměstském náměstí visí již čtyři roky. Autor Stanislav Jirčík se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS kritice brání s tím, že vytvářel pouze technologickou kopii kalendária, a upozorňoval rovněž na špatný stav původního díla vytvořeného slavným malířem Josefem Mánesem.