CNN Prima News školní rok

školní rok

Výpis příspěvků ke štítku „školní rok“

Za vysvědčení děti netrestejte ani neodměňujte, radí psycholožka. Jak s nimi jednat?

Na konci ledna školáci domů donesou pololetní vysvědčení. Přestože psycholožka Šárka Miková doporučuje nepřikládat mu příliš velkou váhu, bylo by dobré na něj nějak zareagovat. A je úplně jedno, jestli jsou na vysvědčení známky, nebo slovní hodnocení. Podle odbornice by rodiče v případě špatných známek neměli trestat, ale hledat příčinu. Na druhé straně radí zdržet se odměn, které neprospívají dlouhodobé motivaci.

MAPA: Jarní prázdniny čeká jubileum i speciální výjimka. Na kdy připadají ve vašem bydlišti?

Oblíbený týden volna. I tak by se daly nazvat jarní prázdniny, které děti školou povinné po vánočních svátcích netrpělivě vyhlížejí. Ty letošní jsou speciální. Jarní prázdniny v roce 2024 slaví 70 let od zavedení, některé žáky čeká výjimka kvůli mistrovství světa v biatlonu. Termín týdenního volna se navíc liší podle jednotlivých okresů. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila mapu i jednoduchý přehled všeho, co byste měli o letošních prázdninách vědět.

Petr Pavel zahájil školní rok. Není důležité být nejlepší, vzkázal prvňáčkům prezident

Prezident Petr Pavel přivítal při vstupu do školního života prvňáčky v Bukovanech na Sokolovsku. Vzkázal jim, že není v životě důležité být nejlepší ze všech, ale být co nejlepší to jde. Hlavní podle něj je, aby si našli něco, co je baví a nebyli lhostejní. Otevřenost novým věcem vyzdvihl jako klíčovou při zahájení školního roku před školáky premiér Petr Fiala v Rajhradě.

Skončily prázdniny, začíná nový školní rok. Nejen studenty čeká celá řada změn

Na základních a středních školách v pondělí začíná nový školní rok. Po dvouměsíčních letních prázdninách usedne do lavic přes milion žáků základních škol a téměř půl milionu studentů středních škol. Na některých školách přivítají děti vedle učitelů jako každý rok i politici. České školství čeká řada změn – některé už v tomto školním roce, jiné se projeví až v dalších letech. Maturanti se chystají na státní zkoušky, k podzimnímu termínu se přihlásilo 9 100 lidí.

KVÍZ: Kdo chce vidět Idiota, nechť se staví v ředitelně. Jak znáte hlášky z filmů o škole?

Zpátky do školních lavic v pondělí 4. září sice usednou žáci základních a středních škol, zkrátka však nemusejí přijít ani dospělí. Řada českých oblíbených filmů, zejména komedií, je situována do školního prostředí. Hlášky, které v nich zaznívají, si oblíbily celé generace. Vraťte se jejich prostřednictvím do lavic a otestujte své znalosti v kvízu, který pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.

Volna a prázdniny školního roku 2023/24 PŘEHLEDNĚ: Kratší „Vánoce“, ale i tak si děti přilepší

Do školy se ještě nevrátili, přesto už nyní mnozí z nich odpočítávají dny a týdny do dalších prázdnin či prodloužených víkendů. Řeč je o žácích a studentech, kteří již 4. září po dvouměsíční pauze usednou znovu do školních lavic. Momentů, kdy se v pracovním týdnu vyhnou nucenému vstávání na první hodinu, ale bude celá řada. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled všech svátků a prázdnin, kdy si děti užijí volna nad rámec víkendů.

Spojené toalety a paragraf na mytí nočníků. Poslankyně se hádaly o hygieně na školách

Vyhláška, která je nyní na stole a je před schválením, snižuje hygienické nároky na školách. Zrušilo se například stanovení minimálního počtu toalet na počet žáků nebo povinnost mít oddělené toalety pro dívky a chlapce. Ve speciálu Zpátky do školy na CNN Prima NEWS to uvedla poslankyně Jana Berkovcová (ANO). Renáta Zajíčková (ODS) se vůči jejím slovům rázně ohradila. „Hygienická vyhláška prochází vyčištěním od plevelu, který se tam za roky dostal,“ zdůraznila. Zmínila například, že jsou v původní vyhlášce paragrafy z roku 1960, které určují, jak teplou vodou se mají zalévat květiny nebo mýt nočníky.

Sledujte speciál Zpátky do školy: Co vše se od září změní? Odpoví politici i experti

V pondělí 4. září zasedne do lavic přes milion žáků základních a středních škol v Česku. Co vše se v novém školním roce změní, co zdražuje, proč míst ve vzdělávacích institucích není dostatek a kde chybí učitelé? Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS nazvaném Zpátky do školy ve velké debatě odpoví politici i odborníci. Speciál sledujte živě v pátek od 13:30 nebo v tomto článku.

Škola stres nezpůsobuje, mohou za něj hlavně rodiče, říká odbornice. Jak dětem pomoci?

Škola dětem stres nezpůsobuje, to dělají rodiče či učitelé svými přehnanými nároky. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Praha Galina Jarolímková. Před začátkem školního roku by rodiče neměli podporovat pouze nejmenší, kteří míří do 1. třídy, ale i studenty, kteří nastupují do nového prostředí na střední školu.