reklama

Ve veřejných budovách hygienické menstruační pomůcky zdarma, zavelelo Skotsko

Skotský parlament v úterý jednohlasně schválil legislativu zajišťující bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jako jsou tampóny nebo vložky, ve veřejných zařízeních. Infomoval o tom web CNN.

reklama

Podle schváleného návrhu zákona musí nyní skotská vláda zřídit celonárodní systém, který umožní každému, kdo potřebuje hygienické menstruační pomůcky, se k nim zdarma dostat. Nově tak budou tyto produkty dostupné napříč veřejnými budovami včetně úřadů, škol a univerzit po celé zemi.

„Kampaň podpořila široká koalice včetně odborových svazů, ženských organizací a charitatativních organizací,“ uvedla ještě před hlasováním zákodárkyně Monica Lennonová, která s návrhem zákona v loňském roce přišla. „Skotsko nebude poslední zemí, která píše historii menstruační chudoby,“ dodala.

Signál světu, průkopnická legislativa...

Po schválení zákona Lennonová uvedla, že rozhodnutí bylo „signálem světu, že by mělo být dosaženo bezplatného univerzálního přístupu k menstruačním pomůckám“.

K tématu

„Jsem hrdá za hlasování pro tuto průkopnickou legislativu, kterou se Skotsko stalo první zemí na světě poskytující bezplatné menstruační pomůcky všem, kteří je potřebují,“ uvedla na Twitteru skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Odhaduje se, že zákon by měl skotské daňové poplatníky stát do roku 2022 přibližně 8,7 milionu liber (zhruba 257 milionů korun) ročně v závislosti na počtu žen, které výhodu bezplatných hygienických pomůcek využijí.

Podle průzkumu Plan International UK z roku 2017 si jedna z deseti dívek ve Spojeném království nemohla dovolit koupit menstruační pomůcky. Šetření rovněž zjistilo, že téměř polovina všech dívek ve věku 14 až 21 let se za menstruaci stydí a zhruba polovina kvůli ní vynechala celý den ve škole.

Tagy: Skotsko zákon ženy menstruace pomůcky vložky

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. V sobotu to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. O podobném kroku již v pátek informovala například společnosti Nivea.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až -18 stupňů
Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře
Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama