reklama

Ve veřejných budovách hygienické menstruační pomůcky zdarma, zavelelo Skotsko

Skotský parlament v úterý jednohlasně schválil legislativu zajišťující bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jako jsou tampóny nebo vložky, ve veřejných zařízeních. Infomoval o tom web CNN.

reklama

Podle schváleného návrhu zákona musí nyní skotská vláda zřídit celonárodní systém, který umožní každému, kdo potřebuje hygienické menstruační pomůcky, se k nim zdarma dostat. Nově tak budou tyto produkty dostupné napříč veřejnými budovami včetně úřadů, škol a univerzit po celé zemi.

„Kampaň podpořila široká koalice včetně odborových svazů, ženských organizací a charitatativních organizací,“ uvedla ještě před hlasováním zákodárkyně Monica Lennonová, která s návrhem zákona v loňském roce přišla. „Skotsko nebude poslední zemí, která píše historii menstruační chudoby,“ dodala.

Signál světu, průkopnická legislativa...

Po schválení zákona Lennonová uvedla, že rozhodnutí bylo „signálem světu, že by mělo být dosaženo bezplatného univerzálního přístupu k menstruačním pomůckám“.

K tématu

„Jsem hrdá za hlasování pro tuto průkopnickou legislativu, kterou se Skotsko stalo první zemí na světě poskytující bezplatné menstruační pomůcky všem, kteří je potřebují,“ uvedla na Twitteru skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Odhaduje se, že zákon by měl skotské daňové poplatníky stát do roku 2022 přibližně 8,7 milionu liber (zhruba 257 milionů korun) ročně v závislosti na počtu žen, které výhodu bezplatných hygienických pomůcek využijí.

Podle průzkumu Plan International UK z roku 2017 si jedna z deseti dívek ve Spojeném království nemohla dovolit koupit menstruační pomůcky. Šetření rovněž zjistilo, že téměř polovina všech dívek ve věku 14 až 21 let se za menstruaci stydí a zhruba polovina kvůli ní vynechala celý den ve škole.

Tagy: Skotsko zákon ženy menstruace pomůcky vložky

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Reportáž

Zpátky do lavic: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra

Zpátky do lavic: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra

Přestože je týden po Velikonocích, tisíce žáků prvního stupně základních škol si připadají jako na začátku září. Děti se těší, až uvidí naživo své soukmenovce ze třídy, ale i paní učitelky a pány učitele. Radost ze znovuusednutí do lavic jim nekazí ani nutnost dvakrát týdně se otestovat na přítomnost koronaviru nebo fakt, že se ve školách budou po týdnu střídat.

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama