reklama

Ve veřejných budovách hygienické menstruační pomůcky zdarma, zavelelo Skotsko

Skotský parlament v úterý jednohlasně schválil legislativu zajišťující bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jako jsou tampóny nebo vložky, ve veřejných zařízeních. Infomoval o tom web CNN.

reklama

Podle schváleného návrhu zákona musí nyní skotská vláda zřídit celonárodní systém, který umožní každému, kdo potřebuje hygienické menstruační pomůcky, se k nim zdarma dostat. Nově tak budou tyto produkty dostupné napříč veřejnými budovami včetně úřadů, škol a univerzit po celé zemi.

„Kampaň podpořila široká koalice včetně odborových svazů, ženských organizací a charitatativních organizací,“ uvedla ještě před hlasováním zákodárkyně Monica Lennonová, která s návrhem zákona v loňském roce přišla. „Skotsko nebude poslední zemí, která píše historii menstruační chudoby,“ dodala.

Signál světu, průkopnická legislativa...

Po schválení zákona Lennonová uvedla, že rozhodnutí bylo „signálem světu, že by mělo být dosaženo bezplatného univerzálního přístupu k menstruačním pomůckám“.

„Jsem hrdá za hlasování pro tuto průkopnickou legislativu, kterou se Skotsko stalo první zemí na světě poskytující bezplatné menstruační pomůcky všem, kteří je potřebují,“ uvedla na Twitteru skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Odhaduje se, že zákon by měl skotské daňové poplatníky stát do roku 2022 přibližně 8,7 milionu liber (zhruba 257 milionů korun) ročně v závislosti na počtu žen, které výhodu bezplatných hygienických pomůcek využijí.

Podle průzkumu Plan International UK z roku 2017 si jedna z deseti dívek ve Spojeném království nemohla dovolit koupit menstruační pomůcky. Šetření rovněž zjistilo, že téměř polovina všech dívek ve věku 14 až 21 let se za menstruaci stydí a zhruba polovina kvůli ní vynechala celý den ve škole.

Tagy:
Skotsko zákon ženy menstruace pomůcky vložky
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Karolína Plíšková přesvědčivě porazila svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Později do boje nastoupí i Petra Kvitová či debl Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, ve dvouhře pak znovu Kvitová a Tomáš Macháč.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama