reklama

Kulhánkův první test. Jedná s ruským velvyslancem

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) má hned první den ve funkci v plánu jednání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.
Zdroj: Profimedia.cz

Čerstvě jmenovaný ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) je ve funkci jen pár hodin a už podstupuje první velkou zkoušku. Ve středu totiž jedná s ruským velvyslancem v Česku Alexandrem Zmejevským.

reklama

Nový ministr zahraničí musí okamžitě řešit diplomatickou krizi mezi Českem a Ruskem. Jen pár hodin po svém nástupu se setkal s ruským ambasadorem v Praze Alexandrem Zmejevským. Po jednání by měl Kulhánek vystoupit na tiskové konferenci. Schůze začala v 18 hodin.

K tématu

Krizi vyvolalo odhalení Bezpečnostní informační služby (BIS), podle kterého příslušníci ruské tajné služby GRU způsobili výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zemřeli dva Češi a došlo na miliardové škody.

O ruském zapojení informovali v sobotu premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Následně oznámili vyhoštění 18 ruských diplomatů. Východní velmoc obvinění odmítla a zareagovala vypovězením hned 20 českých diplomatických hodnostářů z území federace.

Výbuch mají mít na svědomí agenti, jejichž pravá jména jsou Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Ti měli navíc v roce 2018 v anglickém Salisbury otrávit ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala s jeho dcerou. Skripalovi však otravu látkou novičok přežili.

Kulhánek na postu ministra zahraničí vystřídal Tomáše Petříčka. Mezi nimi dočasně na ministerstvu „zaskakoval“ šéf resortu vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Vicepremiér původně tvrdil, že Petříčka v čele vystřídá nynější ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ten ale nabídku nepřijal s tím, že chce zůstat na svém aktuálním postu.

Jakub Kulhánek
Jakub Kulhánek
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

Tagy: výbuch Andrej Babiš Miloš Zeman Jan Hamáček ministerstvo zahraničí Tomáš Petříček diplomacie Vrbětice muniční sklady GRU Rusko Jakub Kulhánek Alexandr Miškin Anatolij Čepiga Alexandr Zmejevskij
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama