reklama

Sledujte ZÁZNAM Nového dne s Andrejem Babišem: Jak bude vypadat ceremoniál 28. října?

Premiér Andrej Babiš (ANO) by s aktivací článku 66 Ústavy počkal. Podle něj je prezident Miloš Zeman v nemocnici krátce a jeho role z hlediska povolební situace nastane až v prosinci. Blíží se však ceremoniál 28. října a s ním i spojené předávání státních vyznamenání prezidentem ČR. Měl by ceremoniál proběhnout i bez přítomnosti prezidenta a pokud ano, kdo by je měl předávat? Nejen na to odpoví končící předseda vlády v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ve středu od 7:40.

reklama

Hlava státu je v nemocnici znovu od 10. října. Po několika dnech tajností objasnili jeho zdravotní stav částečně lékaři v dopise předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) na jeho dotaz odpověděla, že Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je navíc krajně nejistá.

„Je v nemocnici jenom devět dní. Jeho role v této chvíli není žádná, protože i svolání Sněmovny by nastalo bez toho, že by to udělal a že to podepsal,“ komentoval v posledních dnech vývoj situace Babiš. „Jeho role nastane až někdy v prosinci, kdy se ustanoví Sněmovna, vláda podá demisi a potom je tady prostor řešit jeho zdravotní stav,“ míní premiér.

Už příští týden by však měl proběhnout tradiční ceremoniál k oslavám Dne vzniku samostatného Československa spojený s udílením státních vyznamenání. Hrad před několika dny informoval, že připravuje ceremoniál v podobném formátu jako dříve. Všichni ocenění již byli osloveni a rozhodnutí o udělení nebo propůjčení státních vyznamenání Zeman už dříve podepsal.

Loňský ceremoniál se neuskutečnil kvůli pandemii koronaviru. I ten letošní zatím zůstává s otazníky, jeho konání ohrožuje zdravotní stav prezidenta. Podle někdejšího hradního protokoláře Jindřicha Forejta ale může Zeman zmocnit k předávání kohokoliv. Dívejte se od 7:40 na CNN Prima NEWS nebo si pusťte video v tomto článku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama