Jak bude vypadat předávání státních vyznamenání? Forejt řekl, kdo může nahradit Zemana

Oslavy založení samostatného československého státu se kvapem blíží. S nimi je tradičně spojeno také předávání státních vyznamenání. Může jejich udělování proběhnout i bez účasti prezidenta? Mohl by ho někdo nahradit? Na tyto a další otázky v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS odpovídal bývalý šéf protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt.

V souvislosti s otazníky kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana se začíná řešit také otázka, jak proběhnou na Pražském hradě oslavy 28. října a udělování státních vyznamenání. Podle Forejta možná ani sama prezidentská kancelář zatím ještě neví, jak bude postupovat.

„Na mě to dělá dojem, že podoba státního svátku je určitě v diskuzích. Je to v ohledu na zdravotní stav pana prezidenta a pochopitelně i na tom, jak se kancelář a její vedoucí rozhodnou, jak oslavy pojmou,“ vysvětlil bývalý ředitel hradního protokolu.

„Všichni jsme v zajetí tradiční představy, jak má státní svátek vypadat. To ale neznamená, že tato podoba se uskuteční v letošním roce, nebo je nějak závazná,“ dodal.

Prezident může někoho pověřit

Jménem prezidenta republiky může podle Forejta státní vyznamenání předat i někdo jiný. „Bezpochyby to možné je. Může (prezident) pověřit kohokoliv – ústavního činitele, zástupce kanceláře, úředníka. Je to na panu prezidentovi,“ doplnil.

Jak bude předávání státních vyznamenání vypadat se musí dozvědět včas také jejich příjemci. Do kdy, je opět dáno jen tradicí a zvyklostmi. „Osoby, kterým má být propůjčeno státní vyznamenání, mají být s tímto faktem seznámeny tak dlouho dopředu, aby mohly vyjádřit svůj souhlas, případně nesouhlas, s tím, že státní vyznamenání přijmou, nebo odmítnou,“ uzavřel Forejt.

Prezident Miloš Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice na jednotku intenzivní péče v neděli 10. října. Přesnou diagnózu veřejnost nezná. Lékaři ale potvrdili, že nemoc mu neumožňuje aktuálně plnit jeho prezidentskou funkci.

Vyloučený není ani scénář bez slavnostního ceremoniálu. Loni byl například zrušen z důvodu pandemie.

Zeman každoročně udílí kolem 40 vyznamenání. Mezi vyznamenanými bude in memoriam Michaela Tichá, která zemřela na armádní zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku, zesnulý miliardář Petr Kellner a za evakuaci českých občanů z Afghánistánu pravděpodobně také velvyslanec Jiří Baloun a velitel jednotky Vojenské policie KAMBA. Ve hře je 28. října také ocenění pro zesnulého režiséra Františka Filipa nebo vládního IT zmocněnce Vladimíra Dzurillu (za řešení pandemie).

Tagy: