reklama

Jak bude vypadat předávání státních vyznamenání? Forejt řekl, kdo může nahradit Zemana

Oslavy založení samostatného československého státu se kvapem blíží. S nimi je tradičně spojeno také předávání státních vyznamenání. Může jejich udělování proběhnout i bez účasti prezidenta? Mohl by ho někdo nahradit? Na tyto a další otázky v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS odpovídal bývalý šéf protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt.

reklama

V souvislosti s otazníky kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana se začíná řešit také otázka, jak proběhnou na Pražském hradě oslavy 28. října a udělování státních vyznamenání. Podle Forejta možná ani sama prezidentská kancelář zatím ještě neví, jak bude postupovat.

„Na mě to dělá dojem, že podoba státního svátku je určitě v diskuzích. Je to v ohledu na zdravotní stav pana prezidenta a pochopitelně i na tom, jak se kancelář a její vedoucí rozhodnou, jak oslavy pojmou,“ vysvětlil bývalý ředitel hradního protokolu.

„Všichni jsme v zajetí tradiční představy, jak má státní svátek vypadat. To ale neznamená, že tato podoba se uskuteční v letošním roce, nebo je nějak závazná,“ dodal.

Prezident může někoho pověřit

Jménem prezidenta republiky může podle Forejta státní vyznamenání předat i někdo jiný. „Bezpochyby to možné je. Může (prezident) pověřit kohokoliv – ústavního činitele, zástupce kanceláře, úředníka. Je to na panu prezidentovi,“ doplnil.

Jak bude předávání státních vyznamenání vypadat se musí dozvědět včas také jejich příjemci. Do kdy, je opět dáno jen tradicí a zvyklostmi. „Osoby, kterým má být propůjčeno státní vyznamenání, mají být s tímto faktem seznámeny tak dlouho dopředu, aby mohly vyjádřit svůj souhlas, případně nesouhlas, s tím, že státní vyznamenání přijmou, nebo odmítnou,“ uzavřel Forejt.

Prezident Miloš Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice na jednotku intenzivní péče v neděli 10. října. Přesnou diagnózu veřejnost nezná. Lékaři ale potvrdili, že nemoc mu neumožňuje aktuálně plnit jeho prezidentskou funkci.

Vyloučený není ani scénář bez slavnostního ceremoniálu. Loni byl například zrušen z důvodu pandemie.

Zeman každoročně udílí kolem 40 vyznamenání. Mezi vyznamenanými bude in memoriam Michaela Tichá, která zemřela na armádní zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku, zesnulý miliardář Petr Kellner a za evakuaci českých občanů z Afghánistánu pravděpodobně také velvyslanec Jiří Baloun a velitel jednotky Vojenské policie KAMBA. Ve hře je 28. října také ocenění pro zesnulého režiséra Františka Filipa nebo vládního IT zmocněnce Vladimíra Dzurillu (za řešení pandemie).

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama