Rozhovor s Jindřichem Forejtem
Oslavy založení samostatného československého státu se kvapem blíží. S nimi je tradičně spojeno také předávání státních vyznamenání. Může jejich udělování proběhnout i bez účasti prezidenta? Mohl by ho někdo nahradit? Na tyto a další otázky v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS odpovídal bývalý šéf protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt.
V souvislosti s otazníky kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana se začíná řešit také otázka, jak proběhnou na Pražském hradě oslavy 28. října a udělování státních vyznamenání. Podle Forejta možná ani sama prezidentská kancelář zatím ještě neví, jak bude postupovat.
„Na mě to dělá dojem, že podoba státního svátku je určitě v diskuzích. Je to v ohledu na zdravotní stav pana prezidenta a pochopitelně i na tom, jak se kancelář a její vedoucí rozhodnou, jak oslavy pojmou,“ vysvětlil bývalý ředitel hradního protokolu.
„Všichni jsme v zajetí tradiční představy, jak má státní svátek vypadat. To ale neznamená, že tato podoba se uskuteční v letošním roce, nebo je nějak závazná,“ dodal.
Prezident může někoho pověřit
Jménem prezidenta republiky může podle Forejta státní vyznamenání předat i někdo jiný. „Bezpochyby to možné je. Může (prezident) pověřit kohokoliv – ústavního činitele, zástupce kanceláře, úředníka. Je to na panu prezidentovi,“ doplnil.
Forejt: Chování Mynáře nechápu. Měl by na postu skončit a jít do politického klání
Chování kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře je na hraně únosnosti. Pokud chce dělat politiku, měl by opustit úřednický post kancléře a jít do klání politického. Tak komentoval pro CNN Prima NEWS počínání kancléře v posledních týdnech bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.
Jak bude předávání státních vyznamenání vypadat se musí dozvědět včas také jejich příjemci. Do kdy, je opět dáno jen tradicí a zvyklostmi. „Osoby, kterým má být propůjčeno státní vyznamenání, mají být s tímto faktem seznámeny tak dlouho dopředu, aby mohly vyjádřit svůj souhlas, případně nesouhlas, s tím, že státní vyznamenání přijmou, nebo odmítnou,“ uzavřel Forejt.
Prezident Miloš Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice na jednotku intenzivní péče v neděli 10. října. Přesnou diagnózu veřejnost nezná. Lékaři ale potvrdili, že nemoc mu neumožňuje aktuálně plnit jeho prezidentskou funkci.
Vyloučený není ani scénář bez slavnostního ceremoniálu. Loni byl například zrušen z důvodu pandemie.
Zeman každoročně udílí kolem 40 vyznamenání. Mezi vyznamenanými bude in memoriam Michaela Tichá, která zemřela na armádní zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku, zesnulý miliardář Petr Kellner a za evakuaci českých občanů z Afghánistánu pravděpodobně také velvyslanec Jiří Baloun a velitel jednotky Vojenské policie KAMBA. Ve hře je 28. října také ocenění pro zesnulého režiséra Františka Filipa nebo vládního IT zmocněnce Vladimíra Dzurillu (za řešení pandemie).