CNN Prima News Směr-SD

Směr-SD

Výpis příspěvků ke štítku „Směr-SD“

REPORTÁŽ: Smutek, vztek a infuze nenávisti ve slovenské dědině, kde Fico trhá volební rekordy

V téměř třítisícové Staré Bystrici volí Ficovu stranu nadpoloviční většina voličů. „Teď si všichni pořídíme zbrojní průkazy a postřílíme se navzájem,“ ironicky varuje 65letý živnostník Miroslav Jančula před možnou vlnou násilí. „Jedno je jisté, tou střelbou na premiéra selhal celý národ,“ přemítá. Vzápětí ovšem atentátníkovi popřeje, aby mu někdo „prostřílel kolena“. Ve Staré Bystrici se smutek rychle mění ve vztek a výzvy k politickému smíru se střídají s nenávistnými projevy. I takové je dnešní Slovensko, které vygenerovalo šíleného střelce...

Šest let od vraždy Kuciaka a Kušnírové: Dál musíme být opatrní, říká reportérka ze Slovenska

I šest let po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka je aktuální touha společnosti žít na slušném a spravedlivém Slovensku, řekla ve středu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Soudy kauzu dosud pravomocně zcela neuzavřely. Dlouholeté tresty si však již nyní odpykávají tři lidé včetně nájemného střelce. Kuciak byl podle vyšetřovatelů zavražděn kvůli své investigativní práci. Zahraniční reportérka CNN Prima NEWS Andrea Teissigová popsala, v čem je situace novinářů na Slovensku i nyní složitá.

Dost bylo Fica! Tisíce Slováků se bouří proti premiérovi, ten chce nižší tresty za korupci

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica je u moci sotva pár týdnů a už se proti ní lidé bouří. Část opozičních stran zahájila sérii protestů proti vládnoucí koalici. Rozbuškou je návrh změnit trestní zákoník tak, aby byl mírnější ke korupčníkům, a také zrušení úřadu speciálního prokurátora, který řeší závažné a často velmi medializované kauzy.

Čekám telefonát od Čaputové, na řešení migrace je třeba sílu. Fico vyslal Slovensku vzkaz

Máme jasné plány. Čekám telefonát od prezidentky Zuzany Čaputové, řekl na tiskové konferenci vítězný Robert Fico. Se svou stranou Smer-SD dal najevo, že chce být tím, kdo sestaví novou slovenskou vládu. Rovněž podotkl, že se bude ucházet o post premiéra, aby zaručil stabilitu nové vlády. Za sebe předpokládá, že se kabinet bude formovat pár týdnů, možné koaliční partnery ale nezmínil. Prezidentka Zuzana Čaputová několik hodin poté uvedla, že vítěze voleb v pondělí pověří sestavením nového kabinetu.

KOMENTÁŘ: Babiš nebo Okamura? Proti Ficovi čajíček. Ruský medvěd požírá Slováky zaživa

Važme si naší parlamentní opozice, proti té slovenské je to v dobrém slova smyslu slabounký čajíček. Směr-SD Roberta Fica na rozdíl od některých českých politiků či aktivistů již ani neskrývá svou proruskou orientaci, naopak se k ní hrdě hlásí. Slovenská opoziční strana se svou rétorikou dostala na úroveň Ladislava Vrabela, Jindřicha Rajchla či Trikolory. Na rozdíl od nich je ale Směr favoritem příštích voleb.

Inspirace Fialovým Spolu na Slovensku nefunguje. Ze spojování politických stran je fiasko

Na Slovensku se blíží předčasné volby a tamní politická scéna je v těžké krizi. Strany od středu do prava jsou silně rozdrobené. Řadu měsíců se hovořilo o tom, že se partaje sloučí do předvolebních koalic, aby měly šanci uspět například proti expremiérovi Robertu Ficovi a jeho stále posilujícímu Směru-SD. Subjekt jako tuzemské Spolu, tedy koalice premiéra Petra Fialy zahrnující kromě jeho mateřské ODS ještě KDU-ČSL, TOP 09, se na Slovensku nekoná. Debaty o spojování končí naprostým fiaskem.

KOMENTÁŘ: Slovenská vláda beznaděje. Matovič promrhal šanci a umetl cestu zpět Ficovi

Tragikomedie v přímém přenosu. Slovenská vláda se znovu rozpadá a opět je u toho duo Richard Sulík a Igor Matovič. Dvojice nesmiřitelných rivalů si očividně neuvědomuje, že svým rozchodem nejen, že promarnila naděje Slováků, kteří po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové volali po změně poměrů v zemi, ale hlavně tím umetli cestičku zpět k moci kontroverznímu expremiérovi Robertu Ficovi. Ten znovu nabral na síle a teď se vrací. A s sebou táhne i krajní pravici – své nové spojence.

Padne na Slovensku vláda? Nastává Den D, rozhodnutí má v rukou Matovič

Slovenské vládní koalici nastává Den D. V průběhu pondělí se má definitivně rozhodnout, zda bude kabinet v současném složení i nadále pokračovat, nebo se rozpadne. Řešení má v rukou šéf hnutí OLaNO a ministr financí Igor Matovič, jehož konec je hlavní podmínkou pro pokračování koalice. Variant je celá řada, přičemž jednou z nich jsou i předčasné volby, v nichž by většina vládních stran podle průzkumů silně utrpěla. Dlouhodobé střety v kabinetu naopak vyhovují expremiérům a lídrům opozice Peteru Pellegrinimu a Robertu Ficovi.