Ficovi lidé hrozí médiím a opozici: Živili jste strašidelnou nenávist. Je to vaše vina

Představitelé slovenské vládní koalice Roberta Fica. Zleva Andrej Danko, Peter Žiga a L'uboš Blaha.

Tisková konference slovenské vládní koalice po atentátu na Roberta Fica

Koalice slovenského premiéra Roberta Fica, na kterého byl ve středu odpoledne spáchán atentát, začala útok okamžitě dávat za vinu opozici a médiím. Šéf Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko dokonce prohlásil, že teď na Slovensku „začíná politická válka“.

„Chci říci opozici, aby zalezla, aby respektovala výsledky voleb,“ pronesl po střelbě předseda SNS Danko. Zároveň přímo na půdě Národní rady hrozil opozici a médiím, které si vybral jako viníky incidentu. „Pro SNS v této etapě začíná politická válka,“ vyhlásil s tím, že vládní koalice nyní připraví změny ve vztahu k médiím a opozici, přičemž se „nebude upejpat“.

ČTĚTE TAKÉ: Atentát je vina opozice a novinářů, tvrdí Ficovi lidé. Čaputová a spol. jsou v šoku

Danko, který s Ficem vládne již podruhé, vzkázal, že celá jeho SNS je s premiérem. Zároveň ale řval na novináře: „Jste spokojení?“. „Pan Šimečka (opoziční lídr z Progresivního Slovenska; pozn. red.) tu s námi chtěl být, ale jde do Denníku N,“ řekl dále Danko. „Ať jde tam mezi ty lidi, kteří toto způsobili,“ dodal jeden z lídrů vládní koalice.

Zuřivě reagoval také místopředseda Ficova Směru-SD a také Národní rady L'uboš Blaha. Krátce po začátku tiskové konference řekl, že chce „vyjádřit těžké znechucení nad tím, co jste tu vy páchali poslední roky – liberální média, politická opozice“. „Jakou nenávist jste vůči Robertu Ficovi šířili,“ pokračoval Blaha směrem k médiím a opozici.

K uklidnění situace tak rozhodně nepřispěl. „Roky jste živili strašidelnou nenávist. Jsem přesvědčený, že vinu, kterou progresivci nesou, a vinu, kterou média nesou, nikdy nesmyjí,“ útočil Ficův místopředseda.

Dále tvrdil, že když v Národní radě oznamoval, že došlo k atentátu na Fica, tak opoziční politici „na něj ještě hulákali“. „Vy jste z nás všech udělali terče,“ pokračoval Blaha ve výpadu vůči médiím a opozici.

Ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) na sociální síti Telegram uvedla, že jde o „výsledek nenávistné politiky opozice“. „Až sem jste to svojí nenávistí dopracovali,“ napsala.

Tiskovku opozice narušila kandidátka koaliční SNS

Nevybíravé útoky si ve svém projevu z členů vládní koalice odpustil pouze zastupující předseda Národní rady z Hlasu-SD Peter Žiga.

Tiskovou konferenci svolal také zmiňovaný předseda nejsilnější opoziční partaje Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Navzdory tomu, že jde jinak o politické rivaly, popřál Ficovi brzké uzdravení a doplnil, že opozice v tuto chvíli přestane s protesty proti premiérovi.

Šimečka podle svých slov zároveň na grémiu parlamentních stran navrhl, aby koalice a opozice vydala společné prohlášení. Prý však byl zástupci Ficovy koalice odmítnut.

Aby toho nebylo málo, Šimečkovu tiskovou konferenci narušila bývalá poslankyně Romana Tabák, která byla v minulém volebním období členkou vládních hnutí OLaNO (dnes hnutí Slovensko; pozn. red.) a Jsme rodina, nyní ale je kandidátkou vládní SNS na europoslankyni. Na Šimečku během konference pořvávala: „Už jsi spokojený?“

Střelcem má být spisovatel, Ficův stav je vážný

Fico byl ve středu postřelen, když po výjezdním jednání vlády ve městě Handlová vyšel mezi lidi. Pravděpodobného útočníka policisté zadrželi. Podle televize JOJ na Fica střílel 71letý muž z Levic. Média konkrétně mluví o spisovateli Juraji Cintulovi.

Ministerský předseda byl vrtulníkem převezen do nemocnice v Banské Bystrici. Informace o jeho stavu se různí, podle médií by měl být stabilizován, na jeho oficiálních stránkách je však uvedeno, že je v život ohrožujícím stavu a čeká ho akutní zákrok.

Tagy:
válka atentát Slovensko tisková konference koalice Robert Fico Směr-SD rada Progresívne Slovensko Andrej Danko SMER - sociálna demokracia Ľuboš Blaha Slovenská národná strana Michal Šimečka