reklama

Smutní Gretzky a celý Edmonton. Zemřel Joey, který dával naději lidem s hendikepem

Hokejová hvězda současnosti Connor McDavid (vlevo) spolu s legendou Waynem Gretzkym. Mezi nimi je Joy Moss, tedy muž, který se za více než tři desetiletí stal ikonou Edmontonu.
Zdroj: Twitter/cmcdavid97

Ve slavné hokejové organizaci Edmonton Oilers je poslední dny pochmurná nálada. Zemřel totiž muž, který byl v kanadském klubu z NHL od roku 1984. Nikdy nezářil na ledě, ovšem celému týmu „Olejářů“ dodával po dlouhá léta pozitivní energii. Joey Moss, jenž trpěl Downovým syndromem, vypomáhal se vším, co bylo třeba. Legendární útočník Wayne Gretzky a další na něj nezapomenou. „Oilers bez tebe už nikdy nebudou jako dřív,“ napsal současný kapitán Connor McDavid.

reklama

Do klubu přišel v nejlepší možnou dobu, ve zlatých časech. V sezoně 1983–1984 vyhráli Oilers první Stanley Cup a stejný úspěch do roku 1990 zopakovali dokonce ještě čtyřikrát.

Opory Edmontonu v čele s Waynem Gretzkym a Markem Messierem v titulové éře vtipkovaly, že Joey Moss vydrží v organizaci ještě dlouhá léta poté, co ony samy skončí. Tyto řeči pronesené v nadsázce nakonec nemohly být pravdivější.

Gretzky byl v roce 1988 vyměněn do Los Angeles Kings, Moss zůstal.

Když se „Olejáři“ v roce 2016 stěhovali ze staré haly Northlands Coliseum do multifunkční arény Rogers Place a místo hrdinů z 80. let se po hřišti proháněl Connor McDavid, stále byl Moss součástí hokejového Edmontonu. A vydržel v něm až donedávna. Rád by přidával další sezony v srdci milovaného klubu, jenže na konci října ve věku 57 let zemřel.

Jaká byla jeho konkrétní úloha? Tak zaprvé byl nenahraditelným členem „rodiny“. Před 36 lety ho do ní uvedl zmiňovaný Gretzky, který toho času žil se sestrou Joyeho Vikki Mossovou. Tehdejšího manažera Glena Sathera přesvědčil, že jde o dobrý krok, a tak mladý muž začal vypomáhat se vším, co se dalo.

Moss se stal jakýmsi asistentem kustodů. Bral jakýkoliv úkol, který mu byl přidělen. Staral se o to, aby lahve s pitím byly vždy plné, chystal hráčům výstroj na správná místa, přemisťoval prádlo k pračce a tak dále. Každopádně rychle se stal velkým oblíbencem. Mimo jiné proto, že vždy týmu dodával potřebnou dávku optimismu.

Byl inspirací pro ostatní

„Nebylo nic lepšího, než si s ním dát před tréninkem šálek kávy,“ zavzpomínal Gretzky. „Každý den přicházel do práce vyloženě nadšený,“ dodal „The Great One“ k Mossovi, který se narodil jako dvanácté dítě ze třinácti sourozenců.

Byl postaven před životní výzvu, a to zvládat „normální“ život ve společnosti i s Downovým syndromem. Díky Oilers se mu to dařilo náramně. „Dal naději rodičům, jejichž děti trápí podobný hendikep. Zásluhou Joeyho mohli vidět, že se dá žít normální život, zapadnout do společnosti a být vnímán jako naprosto běžný člověk,“ podotkl 59letý Gretzky, který musel smutně konstatovat: „Opravdu nám bude chybět.“

Hokejová legenda Wayne Gretzky s Joeyem Mossem v 80. letech, kdy Oilers kralovali NHL.
Hokejová legenda Wayne Gretzky s Joeyem Mossem v 80. letech, kdy Oilers kralovali NHL.
Zdroj: Twitter/EdmontonOilers

Úmrtí ikony nezasáhlo pouze neproduktivnějšího hráče v historii NHL, ale také další členy komunity Edmontonu. Podle bývalého útočníka Georgese Laraquea uměl být Moss velmi zdatným psychologem. „Dal jsem hattrick a on byl první, kdo na mě skočil. Jakmile jsem se popral, v kabině ke mně přišel a zeptal se: ‚Jsi O.K.?‘ Když nás druhý den čekal těžký boj a já cítil trochu úzkost, poznal to a snažil se to odlehčit, odvést moje myšlenky jinam.“ Laraque mimochodem rád s Mossem v šatně na podlaze čas od času ze srandy zápasil.

Jeho energie byla nakažlivá

„Neexistovalo nic lepšího, než přijít po velkém vítězství z ledu na střídačku a plácnout si s Joeym Mossem. Jeho energie a nadšení pro hru byly nakažlivé a každý den jste se těšili na zimák,“ napsal na Twitter brankář Cam Talbot, který za Edmonton chytal mezi lety 2015 až 2019. Nyní stráží bránu Minnesoty Wild.

Na Mosse bude vzpomínat jen v tom nejlepším i současný kapitán kanadského týmu Connor McDavid. Ten po smutné zprávě přidal na sociální sítě společnou fotografii, kde je také Gretzky. „Oilers bez tebe už nikdy nebudou jako dřív, Joey. Díky za to, že jsi vždy dokázal člověku zlepšit den. Odpočívej v pokoji,“ napsal McDavid.

Zdravotní stav Mosse se začal zhoršovat letos v červenci, kdy si po pádu při tanci poranil kyčel. Zemřel obklopen svými nejbližšími.

K tématu

Tagy: NHL hokej sport Connor McDavid Edmonton Oilers Wayne Gretzky Joey Moss Downův syndrom
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

360°

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nemusel mít z tlaku či kárné žaloby ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) strach, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. Zeman podle něj svůj odchod zpolitizoval. S tím souhlasí i redaktor České justice Petr Dimun, který politizaci celé věci označil za zbytečnou.

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času
Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama