reklama

Smutní Gretzky a celý Edmonton. Zemřel Joey, který dával naději lidem s hendikepem

Ve slavné hokejové organizaci Edmonton Oilers je poslední dny pochmurná nálada. Zemřel totiž muž, který byl v kanadském klubu z NHL od roku 1984. Nikdy nezářil na ledě, ovšem celému týmu „Olejářů“ dodával po dlouhá léta pozitivní energii. Joey Moss, jenž trpěl Downovým syndromem, vypomáhal se vším, co bylo třeba. Legendární útočník Wayne Gretzky a další na něj nezapomenou. „Oilers bez tebe už nikdy nebudou jako dřív,“ napsal současný kapitán Connor McDavid.

reklama

Do klubu přišel v nejlepší možnou dobu, ve zlatých časech. V sezoně 1983–1984 vyhráli Oilers první Stanley Cup a stejný úspěch do roku 1990 zopakovali dokonce ještě čtyřikrát.

Opory Edmontonu v čele s Waynem Gretzkym a Markem Messierem v titulové éře vtipkovaly, že Joey Moss vydrží v organizaci ještě dlouhá léta poté, co ony samy skončí. Tyto řeči pronesené v nadsázce nakonec nemohly být pravdivější.

Gretzky byl v roce 1988 vyměněn do Los Angeles Kings, Moss zůstal.

Když se „Olejáři“ v roce 2016 stěhovali ze staré haly Northlands Coliseum do multifunkční arény Rogers Place a místo hrdinů z 80. let se po hřišti proháněl Connor McDavid, stále byl Moss součástí hokejového Edmontonu. A vydržel v něm až donedávna. Rád by přidával další sezony v srdci milovaného klubu, jenže na konci října ve věku 57 let zemřel.

Jaká byla jeho konkrétní úloha? Tak zaprvé byl nenahraditelným členem „rodiny“. Před 36 lety ho do ní uvedl zmiňovaný Gretzky, který toho času žil se sestrou Joyeho Vikki Mossovou. Tehdejšího manažera Glena Sathera přesvědčil, že jde o dobrý krok, a tak mladý muž začal vypomáhat se vším, co se dalo.

Moss se stal jakýmsi asistentem kustodů. Bral jakýkoliv úkol, který mu byl přidělen. Staral se o to, aby lahve s pitím byly vždy plné, chystal hráčům výstroj na správná místa, přemisťoval prádlo k pračce a tak dále. Každopádně rychle se stal velkým oblíbencem. Mimo jiné proto, že vždy týmu dodával potřebnou dávku optimismu.

Byl inspirací pro ostatní

„Nebylo nic lepšího, než si s ním dát před tréninkem šálek kávy,“ zavzpomínal Gretzky. „Každý den přicházel do práce vyloženě nadšený,“ dodal „The Great One“ k Mossovi, který se narodil jako dvanácté dítě ze třinácti sourozenců.

Byl postaven před životní výzvu, a to zvládat „normální“ život ve společnosti i s Downovým syndromem. Díky Oilers se mu to dařilo náramně. „Dal naději rodičům, jejichž děti trápí podobný hendikep. Zásluhou Joeyho mohli vidět, že se dá žít normální život, zapadnout do společnosti a být vnímán jako naprosto běžný člověk,“ podotkl 59letý Gretzky, který musel smutně konstatovat: „Opravdu nám bude chybět.“

Úmrtí ikony nezasáhlo pouze neproduktivnějšího hráče v historii NHL, ale také další členy komunity Edmontonu. Podle bývalého útočníka Georgese Laraquea uměl být Moss velmi zdatným psychologem. „Dal jsem hattrick a on byl první, kdo na mě skočil. Jakmile jsem se popral, v kabině ke mně přišel a zeptal se: ‚Jsi O.K.?‘ Když nás druhý den čekal těžký boj a já cítil trochu úzkost, poznal to a snažil se to odlehčit, odvést moje myšlenky jinam.“ Laraque mimochodem rád s Mossem v šatně na podlaze čas od času ze srandy zápasil.

Jeho energie byla nakažlivá

„Neexistovalo nic lepšího, než přijít po velkém vítězství z ledu na střídačku a plácnout si s Joeym Mossem. Jeho energie a nadšení pro hru byly nakažlivé a každý den jste se těšili na zimák,“ napsal na Twitter brankář Cam Talbot, který za Edmonton chytal mezi lety 2015 až 2019. Nyní stráží bránu Minnesoty Wild.

Na Mosse bude vzpomínat jen v tom nejlepším i současný kapitán kanadského týmu Connor McDavid. Ten po smutné zprávě přidal na sociální sítě společnou fotografii, kde je také Gretzky. „Oilers bez tebe už nikdy nebudou jako dřív, Joey. Díky za to, že jsi vždy dokázal člověku zlepšit den. Odpočívej v pokoji,“ napsal McDavid.

Zdravotní stav Mosse se začal zhoršovat letos v červenci, kdy si po pádu při tanci poranil kyčel. Zemřel obklopen svými nejbližšími.

Tagy:
NHL hokej sport Connor McDavid Edmonton Oilers Wayne Gretzky Joey Moss Downův syndrom

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama