Sníh začne příští týden roztávat. Budou Vánoce na ledě, nebo na blátě?

Během příštího týdne začne napadlý sníh roztávat. Jaké ale bude počasí na Vánoce, zatím nevíme. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martin Adamovský.

Česko zasypal sníh. Na hřebenech Šumavy ho najdeme až 70 centimetrů. Přestože se nejedná o naše nejvyšší pohoří, pokrývá například Blatný vrch necelých 80 centimetrů sněhové pokrývky. „Příští týden už bude teplejší a sníh, který v pátek napadl, v nížinách postupně roztaje,“ prozradil meteorolog.

Na horách sníh vydrží

„V následujících hodinách začne sněžit na Šumavě, kde by mohlo připadnout až pět centimetrů sněhu. V neděli nás zasáhne okluzní fronta. Příští týden bude srážek minimálně. Sníh na horách by měl vydržet, bude ale spíše těžší a vlhký,“ řekl v pátek večer Adamovský.

Meteorologové vydali výstrahu před náledím, která platí do sobotního dopoledne. „Náledí se opravdu tvoří. Jak bude sníh odtávat, pravděpodobně se bude tvořit i během dalších dnů a nocí,“ varoval Adamovský.

Budou letos bílé Vánoce?

Snad každý by si přál, aby letos byly bílé Vánoce. „Můžeme se kouknout zpětně, jak to bylo v minulých deseti letech. Nejmenší pravděpodobnost (bílých Vánoc) je v Plzni, kolem 15 %. V Praze to je kolem 20 % a v Liberci okolo 50 %. Pokud se přesunete na hory nad tisíc metrů nad mořem, pravděpodobnost dosahuje 80, někde i 90 %. V tuto chvíli to ale ještě nemůžeme říct,“ uvedl meteorolog.

Kdy se tedy s jistotou dozvíme, zda budou Vánoce na ledě, nebo na blátě? „Týden před Vánoci budeme moudřejší, ale uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. Pokud bude počasí proměnlivé, i týden dopředu to bude malinko nejisté,“ dodal Adamovský.

Tagy: