reklama

Soud uložil ženě za schvalování útoků na Novém Zélandu podmínku

Pražský městský soud v pondělí uložil Renátě Pelikánové dvouletý podmíněný trest za to, že na Facebooku chválila pachatele teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ji vinnou z podpory a propagace terorismu. Státní zástupce, který navrhoval poslat Pelikánovou do vězení, se na místě odvolal. Sedmačtyřicetiletá žena u soudu uvedla, že svého příspěvku lituje. Odvolání proti verdiktu se vzdala.

reklama

Pelikánová podle státního zástupce Martina Bílého na svém facebookovém profilu napsala o teroristickém útoku na mešity na Novém Zélandu: „Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují.“ Dodala, že muži děkuje za jeho odvahu. Ženě za to hrozí až patnáctiletý trest.

Střelec zabil 51 lidí

Pelikánová velebila pravicového extremistu z Austrálie Brentona Tarranta, který zastřelil loni v březnu při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Devětadvacetiletý muž je obžalovaný z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu. Hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale přiznal.

Brenton Tarrant je první osobou, která byla shledána vinnou z terorismu na Novém Zélandě podle zákonů, které byly přijaty po útocích v New Yorku 11. září 2001. Obviněný útočník přitom v červnu minulého roku prostřednictvím svých právníků vzkázal, že se ve všech 92 případech obžaloby cítí nevinný.

Tarrant se na Nový Zéland přestěhoval v roce 2017 a nenápadně žil v univerzitním městě Dunedin. Podle agentury AP často navštěvoval tělocvičnu, trénoval ve střeleckém klubu a budoval si arzenál zbraní. Nezdálo se, že by měl zaměstnání. V některých on-line příspěvcích uvedl, že po svém otci zdědil značnou částku peněz.

Protimigrantský manifest

Muž, který se přihlásil k zodpovědnosti za vražedný útok, zanechal 74stránkový protimigrantský manifest, v němž vysvětluje, kdo je a jaké důvody ho vedly ke střelbě. Uvedl, že je osmadvacetiletý bílý Australan a rasista.

Podle webu Theaustralian.com.au útočník ve zmíněném manifestu uvedl, že je „jen obyčejný bílý muž z běžné rodiny, který se rozhodl zaujmout stanovisko k zajištění budoucnosti svých lidí“. Autor také v textu tvrdil, že motivem jeho útoku je pomsta: „Pomstít se nájezdníkům za stovky tisíc obětí, které byly zaviněny cizími nájezdníky v evropských zemích v průběhu historie. Pomstít se za tisíce evropských životů ztracených při teroristických útocích napříč evropskými zeměmi.“

Další hlavní zprávy

Domácí

Zemřel komunista Miloš Jakeš, autor tragikomického projevu na Červeném Hrádku

Zemřel komunista Miloš Jakeš, autor tragikomického projevu na Červeném Hrádku

Zemřel někdejší generální tajemník ÚV KSČ a komunistický politik Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let. Televizi CNN Prima NEWS informaci potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Jakeš proslul především legendárním projevem na Červeném Hrádku, kde hodnotil situaci v Československu. Od loňského listopadu jej policie spolu s Lubomírem Štrougalem stíhala kvůli střílení na československých hranicích. Více informací v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

360°

Vakcín proti chřipce na podzim nebude dostatek, říká Roman Prymula

Vakcín proti chřipce na podzim nebude dostatek, říká Roman Prymula

Rozvolnění hygienických opatření proběhlo teprve nedávno, i přesto se mluví o další vlně koronavirové epidemie. Podle epidemiologa Romana Prymuly je nynější mezidobí ideální dobou k přípravě na ni. Mimo jiné by bylo třeba více lidí očkovat proti chřipce, vakcíny však nebude dostatek, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

360°

Politolog: Kalousek by mohl napodobit Zemana a vrátit se ve velkém stylu

Politolog: Kalousek by mohl napodobit Zemana a vrátit se ve velkém stylu

Bude Miroslav Kalousek jednou kandidovat na prezidenta České republiky? Jeho odcházení z Poslanecké sněmovny, ale přesto setrvání v politice, přirovnal politolog Jan Kubáček k cestě Miloše Zemana. Naznačil tak v pořadu 360º televize CNN Prima NEWS něco, o čem se na české politické scéně dosud nemluvilo.

reklama
Průmyslová výroba roste dvouciferným tempem, hlásí Eurostat
Zahraniční studenti univerzit v USA už nemusí opustit zemi kvůli dálkové výuce
Jeden z nejstarších sportovních časopisů, německý Kicker, začal vycházet před 100 lety
reklama
reklama
Dominika Gottová: Na tátu vzpomínám každý den, mrzí mě, že se nedožil mého návratu

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama