reklama

Obviněný z požáru v Bohumíně jde do vazby. K soudu přišel v neprůstřelné vestě

Okresní soud v Karviné dnes uvalil vazbu na čtyřiapadesátiletého muže obviněného kvůli sobotnímu zapálení bytu v Bohumíně. Na Twitteru to uvedla policie. Státní zástupce navrhoval vazbu, neboť podle něj hrozilo, že by obviněný muž v obavě z vysokého trestu utekl nebo dál páchal násilnou trestnou činnost. Při požáru zemřelo 11 lidí, z toho tři děti.

reklama

„Soud plně vyhověl mému návrhu a vzal obviněného do vazby, a to z obou vazebních důvodů. Odůvodnil to hrozbou vysokého trestu i obavou z opakování trestné činnosti,“ uvedl dozorující žalobce Michal Król.

Muže, jenž se při činu popálil, přivedla policie k soudu s obvázanýma rukama a v neprůstřelné vestě. Přivezli jej z nemocnice, k činu se doznal. Król dodal, že s ohledem na zranění je muž v péči lékařů. Poputuje proto do pankrácké vazební věznice, která má nemocnici.

Król dodal, že podle dosavadních zjištění použil muž benzin, který si krátce předtím koupil na čerpací stanici. „V sobotu okolo 18:00 přišel k bytu, kde žil syn, jeho manželka, vnuk a jeho matka. Inicioval požár. Nedomníváme se, že byl v bytě. Zda vylil hořlavinu do bytu přes pootevřené či zavřené dveře, budou muset posoudit znalecké posudky,“ řekl žalobce.

Motivem žhářského útoku byly podle dozorujícího státního zástupce Michala Króla rodinné spory. Muž zapálil byt svého syna, kde po rozchodu s ním žila i jeho manželka. V bytě v té době bylo podle Króla 15 lidí, 12 dospělých a tři děti se účastnili oslavy narozenin. Oheň se rozšířil velmi rychle. V bytě zemřeli tři dospělí a tři děti, pět dalších lidí se zabilo, když se před plameny snažili uprchnout skokem z okna z 11. patra domu. Čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout na balkon sousedního bytu.

Policisté muže, který se k činu přiznal, v pondělí obvinili z vraždy a obecného ohrožení. Podle žalobce muž částečně vyjádřil i lítost. V bytě údajně nebyl, ale podařilo se mu část hořlaviny nalít i do vnitřních prostor. Pak polil dveře a zapálil je.

Vyšetřování žhářského útoku podle Króla potrvá několik měsíců. Čekat se bude například na znalecké posudky. Experti musí vyhodnotit způsob rozšíření požáru i to, kde všude hořlavina byla. Zkoumat se bude i duševní stav obviněného. Podle žalobce ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl duševní poruchu.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Navalného propustili z nemocnice. Zda bude mít trvalé následky, není jasné
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama