reklama

Soud v Plzni osvobodil muže obviněné za usmýkání mladíka za autem v Aši

Krajský soud v Plzni ve středu osvobodil oba obviněné z dvanáct let staré vraždy. Bývalý policista Martin Novotný a vyhazovač z diskoték Aleš Šepták byli obviněni z toho, že v roce 2008 měli usmýkat za autem mladíka poblíž Aše na Chebsku.

reklama

Soud mimo jiné uvedl, že zásadním důkazem obžaloby byla výpověď utajeného svědka, ale judiaktura dovozuje, že výpověď utajeného svědka nemůže být výhradním či převážným podkladem pro rozhodnutí o vině.

K tématu

Za vraždu spáchanou zvlášť trýznivým způsobem jim hrozil výjimečný trest, tedy až doživotí. Novotný ani Šepták od začátku tvrdili, že s vraždou nemají nic společného. Před soudem poprvé stanuli až loni v červnu, více než deset let od vraždy. Zadržela je 1. června 2018 zásahová jednotka. Případem se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů, protože Novotný byl v době vraždy příslušníkem policie. Policie ho vyšetřovala v souvislosti s případem už krátce po vraždě. Pro jeho obvinění ale chyběly důkazy a policie pak věc odložila.

Nové zásadní důkazy se objevily před zhruba dvěma lety, kdy se přihlásil svědek. U soudu opakovaně vypověděl, že v kritickou noc viděl auto s Novotným, Šeptákem a ještě jedním dalším neznámým člověkem, jak po komunikaci u přehrady vláčí za vozem tělo. V danou chvíli se domníval, že je to nějaká legrace a postava je jen nějaká figurína. Svědek vypovídal jako utajený a pod smyšleným jménem Josef Nový. Právě jeho svědectví a identifikace obou mužů byly zásadní pro jejich obžalobu. K výpovědi se odhodlal až po deseti letech, neboť se prý dříve bál, protože Novotný byl policista. Oba obžalované po zadržení poslal soud do vazby, po 17 měsících je z ní ale propustil na svobodu.

Svědek se přihlásil až po deseti letech

Případ se odehrál v listopadu roku 2008. Šestadvacetiletého mladíka Tomáše P. měli 23. listopadu po druhé hodině ráno odvézt na odlehlé místo u přehrady Bílý Halštrov na Chebsku, kde ho napadli. Při útoku mu zlomili stehenní kost. Následně ho přivázali za auto a více než 2 kilometry ho vláčeli za sebou.

Zatknout se je podařilo až po deseti letech na základě výpovědi utajeného svědka. Ten se s nimi měl na cestě míjet a za volantem měl poznat právě Aleše Š. Nejdřív si myslel, že za sebou táhli panáka, až když se doslechl o usmýkaném mladíkovi, si věc spojil. Nicméně kvůli strachu o život svůj i svých blízkých mlčel.

Po zbití a následném vláčení za autem po drsném povrchu cesty utrpěl mladý muž zlomeniny kostí a čelisti, včetně obroušení lebky, rozsáhlé odřeniny, tržné rány a zhmožděniny po celém těle a mnohá vnitřní zranění. Jeho utrpení muselo být podle obžaloby značné, protože minimálně na počátku vlečení za autem byl při vědomí. Příčinou smrti bylo těžké poranění lebky a poškození mozku.

Tagy: Plzeň Vražda Soud uvláčení

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama