Zrušení potratů v USA? Návrh soudců je autentický, Biden ho označil za radikální

Většina soudců Nejvyššího soudu Spojených států se vyslovila proti legálnosti potratů na celém území země.

USA otřásá možný zákaz potratů ve více než ve 20 státech

Návrh stanoviska amerického nejvyššího soudu o zneplatnění legalizace potratů, který v noci na pondělí publikoval server Politico, je autentický, nepředstavuje však verdikt ani konečný postoj kteréhokoli ze soudců. Uvádí to prohlášení nejvyšší soudní instance Spojených států. Její předseda John Roberts hovoří o závažném narušení důvěry uvnitř soudu a avizoval vyšetřování úniku výbušného dokumentu.

Web Politico jej publikoval s tím, že jde o návrh většinového stanoviska soudu, který sepsal soudce Samuel Alito a k němuž se připojili další čtyři členové devítimístného soudního senátu.

Přijetí tohoto stanoviska by znamenalo zneplatnění precedenčního verdiktu z roku 1973, který ukotvil právo žen na potrat po celých USA. Soudci jej údajně připravili ve sporu kolem protipotratového zákona ve státě Mississippi, v němž se oficiální rozhodnutí očekává během léta.

Ojedinělé a hrubé porušení důvěry

„Včera (v pondělí) jistá zpravodajská organizace publikovala kopii návrhu stanoviska v probíhajícím případu. Soudci si návrhy stanovisek interně vyměňují běžně, jde o nedílnou součást důvěrné rozhodovací práce soudu. Jakkoli je dokument popsaný ve včerejším textu autentický, nepředstavuje verdikt soudu ani finální postoje kteréhokoli člena k otázkám v daném případě,“ uvádí tisková zpráva soudu.

Předseda Roberts označil vývoj za „ojedinělé a hrubé porušení důvěry“ a za útok na nejvyšší soud. Příslušného pracovníka instituce prý pověřil zahájením vyšetřování s cílem zjistit, jak předběžné stanovisko uniklo do médií. Zároveň ujišťoval, že kauza neoslabí „integritu našich operací“ a že práce soudu „nebude žádným způsobem ovlivněna“.

Americký prezident Joe Biden označil uniklé stanovisko za radikální, případné schválení by podle něj zpochybňovalo celou řadu práv v osobním životě. Zároveň slíbil, že bude usilovat o uzákonění práva žen na potrat na federální úrovni. Učinit tak chce v případě, že nejvyšší soud USA zvrátí verdikt legalizující interrupce, jak naznačuje uniklý návrh stanoviska.

Šéf Bílého domu v prohlášení vyzývá ke spolupráci „volené představitele na všech úrovních vlády“ a také voliče, kteří budou moci do vývoje promluvit v listopadových volbách členů Kongresu a státních činitelů. Za současné situace by nicméně návrh zákona, který by ustavoval právo žen na ukončení těhotenství, Kongresem podle něj s největší pravděpodobností neprošel.

Tagy:
návrh potrat Joe Biden soud dokument Politico ženy Mississippi právo důvěra USA soudci interrupce Kongres Spojených států amerických Washington, D.C. John Roberts