CNN Prima News návrh

návrh

Výpis příspěvků ke štítku „návrh“

Hladík chce konec Svobody v KDU-ČSL kvůli „proruským“ názorům. Pseudokauza, říká exšéf strany

Aktualizováno

Místopředseda KDU-ČSL a současný ministr životního prostředí Petr Hladík chce předsednictvu strany navrhnout vyloučení bývalého šéfa lidovců Cyrila Svobody. Hladík mu vyčítá jeho politické názory z poslední doby včetně rozhovoru pro server Voice of Europe, který je od středy na českém sankčním seznamu. Hladík to řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Svoboda kontroval tím, že Hladík utíká od odpovědnosti za propad preferencí lidovců ke dvěma procentům vymýšlením pseudokauz a vylučování ze strany má být podle stanov.

Jurečkova reforma? Důchodci budou muset na brigády. Měření směn je legrační, tvrdí expert

Hlavním problémem důchodové reformy není předčasný odchod do penze, ale výše náhradového poměru v budoucnu. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Petr Fischer, podle něhož se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve vládním návrhu reformy příliš zaobírá technikáliemi. „Dělat čárky za každou směnu fyzicky náročné práce mi přijde legrační,“ uvedl na adresu představeného dokumentu. Odborník rovněž poznamenal, že mnoho budoucích seniorů si bude muset kvůli udržení životního standardu najít brigádu.

Koalice teď bude ve Sněmovně agresivnější, míní Hrnčíř. Jen si děláte PR, kontrovala Vaňková

Odmítnutí stížnosti hnutí ANO Ústavním soudem vnímá poslanec Jan Hrnčíř (SPD) jako politické rozhodnutí. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS vyjádřil své obavy z toho, že vláda nyní ztratí zábrany a bude při svých návrzích ve Sněmovně „mnohem agresivnější“. Představitelé opozice však podle zákonodárkyně Pavly Pivoňky Vaňkové (STAN) zneužívají obstrukce k tomu, aby „si dělali své PR“.

Koten: Omezení projevů mi připomnělo únor 1948. Je v souladu s řádem, zdůraznil Jakob

Návrh na omezení výstupů v Poslanecké sněmovně mi připomněl únor 1948. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to pronesl poslanec Radek Koten (SPD). V reakci na kritizované obstrukce ze strany opozice připomněl i dlouhé výstupy zakladatele TOP 09 Miroslava Kalouska v otázce církevních restitucí. Podle předsedy Poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba však zástupci opozice využívají ke svým záměrům i možnosti, které jsou za hranou. Zdůraznil, že návrh je legislativně v pořádku.

Hlasy zemřelých i pofiderní zmocnění. Nacher se obořil proti chybám v korespondenční volbě

V návrhu korespondenční volby se podle poslance Patrika Nachera (nestr. za ANO) nachází mnoho sporných míst. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se zákonodárce pozastavil třeba nad tím, že se může započítat i hlas člověka, který během volebního procesu zemře. Možnost zmocnění v tomto návrhu označil za pofidérní. Zdlouhavé jednání o tomto tématu ve Sněmovně bylo podle něj velmi užitečné.

Experti: Jurečka není první, kdo si hraje na poloboha. Koho dostihly skandály z večírků?

Kauza ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s vánočním večírkem v době tragické střelby na filozofické fakultě dala vzpomenout na obdobné skandály jeho politických kolegů. Politologové Lukáš Valeš a Jan Kubáček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS připomněli, koho zábava stála politickou kariéru či post. Podle Valeše je ovšem Jurečkova kauza „bezkonkurenčně jednou z nejhorších za poslední tři volební období“. Kubáček na druhé straně přiblížil, jak si šéf KDU-ČSL může částečně zachránit pověst.

Z toho se přežít nedá, kritizovala Maláčová navýšení minimální mzdy. Pospíšil s Křečkem oponovali

Vládní navýšení minimální mzdy na 18 900 korun je velké zklamání. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to pronesla bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) s tím, že částka je stále pod hranicí chudoby. „Za ni se v Česku nedá přežít,“ zdůraznila. Výrazný nesouhlas vyjádřil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), který argumentoval tím, že se jedná o skokový nárůst o více než 9 procent a o kompromis mezi návrhy odborů a podnikatelů. Jeho slova podpořil i Štěpán Křeček, poradce premiéra Petra Fialy (ODS).

Lichtenštejnové chtějí mít svůj zabavený majetek v Česku v nadaci. Pavel předal vládě návrh

Prezident Petr Pavel informoval vládu o lichtenštejnském návrhu na mimosoudní vyrovnání sporu o majetek, který mu představil lichtenštejnský dědičný princ Alois během jednání u příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. V úterý pak na sociální síti X prezident sdělil, že nemá v úmyslu zasahovat do rozhodování kabinetu. Prezident reagoval na úterní článek deníku Právo, podle něhož začal Pavel pomáhat s prosazením smírného řešení, přičemž vstřícnými kroky vůči knížecímu rodu překvapil část vlády a opozice. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nevidí důvod při pokračujícím soudu otevírat další jednání. Pozice České republiky se nezměnila, řekl novinářům při návštěvě Vídně.

Rodiče vícerčat si vyšší příspěvky zaslouží, tvrdí Jurečka. Lidovci chtějí dbát i na klima

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) podporuje poslaneckou úpravu na zvýšení rodičovského příspěvku v případě narození dvojčat a vícerčat. V neformální dopolední části sobotní stranické programové konference v Praze řekl, že chce o pozměňovacím návrhu trojice vládních poslanců jednat v koalici. Do voleb do europarlamentu hodlají jít lidovci v rámci koalice SPOLU. Podle webu iDnes uvedl Jurečka, že je vše na dobré cestě. Šéf křesťanských demokratů rovněž uvedl, že strana chce nově klást důraz také na životní prostředí, problém klimatické změny či na obranu a bezpečnost.

Vláda hubí české vysoké školy. Akademici stávkovali za více peněz, Bek jejich návrhy odmítl

Musíme to opravit. V duchu hesla silničářů se nesla úterní stávka humanitně zaměřených vysokých škol Univerzity Karlovy, jejichž představitelé požadují kromě zlepšení situace platového ohodnocení stávajících akademických pracovníků finalizaci novely související s doktorandským studiem. Podle členů iniciativy Hodina pravdy je aktuální příspěvek okolo 11 tisíc nedostatečný. Demonstrace nemá ani tak upozornit na podfinancovaný stav, jako spíš na skutečnost, že na vysokých školách nebude v budoucnu možná kdo učit, ozývá se z řad vědecké obce. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) považuje požadavky za nereálné.

Nejdelší v rámci EU, výší příspěvků na vrcholu. Jak si Češi s rodičovskou stojí mezi sousedy?

Až 208 týdnů. Tak dlouho může český rodič trávit čas se svým potomkem doma na rodičovské dovolené. V rámci Evropské unie se Češi touto dobou umisťují na nejvyšší příčce. Pokud však bude schválena úprava rodičovského příspěvku, zkrátí se doba, po níž mohou rodiče čerpat příspěvek na maximálně tři roky. Ani tak si ale Češi nepohorší a i v porovnání s okolními státy se budou mít rodiče s dětmi poměrně dobře.