Kárný senát zbavil funkce soudkyni Pilařovou. Zneužila majetek handicapovaného bratrance

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v pondělí zbavil funkce soudkyni Adrianu Pilařovou z Obvodního soudu pro Prahu 8. Ve svůj prospěch totiž využila majetek handicapovaného bratrance, který měla spravovat. Odvolání z funkce je nejpřísnější postih ukládaný v kárném řízení. Pilařová svou vinu popírá.

Pilařová byla opatrovnicí bratrance, přičemž před kárným senátem tvrdila, že postupovala s péčí řádného hospodáře. Místopředseda obvodního soudu Tomáš Kubec ale její jednání považoval za neetické a na předchozím jednání v polovině letošního září navrhoval odvolat Pilařovou z funkce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Cimický měl po pádu ze schodů skončit v nemocnici. Soud kvůli sexuální agresi se odkládá

Podle kárného návrhu získala Pilařová bratrancovu polovinu nemovitosti za podhodnocenou částku. Sama se pak do domu nastěhovala, zatímco handicapovaný bratranec byl umístěn do domova pro seniory. Podle kárné žaloby také nebylo jasné, jak nakládala s penězi, které její příbuzný zdědil po rodičích. Její jednání mělo rovněž vyznívat velmi neeticky a soudkyně jím měla ohrozit důvěru v nezávislé a nestranné rozhodování soudu. Pilařová navíc podle návrhu poškozuje justici dlouhodobě, jelikož se jedná už o čtvrtý kárný návrh ohledně její osoby.

„Kárné provinění jsme zhodnotili jako mimořádně závažné. Opatrovnictví měla soudkyně vykonávat příkladně, vyvolala však zjevný střet svých zájmů a zájmů svého bratrance. Rozmnožila svůj majetek na úkor svého bratrance a jednala úmyslně,“ řekl předseda senátu Tomáš Langášek. Soudkyně podle něj poskytla všem příklad, jak opatrovnictví nemá vypadat. Uvedl, že následkem jejího jednání je ohrožení důvěry v soudy, a doplnil, že jiné kárné opatření než odvolání z funkce ani nepřipadalo v úvahu.

Soudkyně v pondělí přítomna nebyla, dříve uvedla, že se vinna necítí. „Domnívám se, že jsem postupovala s péčí správného hospodáře. Žila jsem v přesvědčení, že všechno dělám správně, že to dělám pro rodinu. Nyní mám být potrestaná za to, že jsem se o něj (bratrance) starala. Celá rodina si přála, abych se o něj postarala. Proč bych tedy měla přijít o práci? Nic špatného jsem neudělala,“ uvedla v polovině září Pilařová.

Už dříve popsala zacházení s domem v pražských Dejvicích i dědictvím svého bratrance po jeho rodičích, se kterými udržovala silný vztah i ona jako jejich neteř. Snažila se prý udělat to nejlepší pro bratrance, vyhovět dříve vysloveným přáním jeho zemřelých rodičů a zajistit opravu zchátralého domu. Obhájce navrhoval, aby ji senát kárného obvinění zprostil.

Zacházení s penězi i domem v Praze prověřuje na základě trestního oznámení také policie. Soudkyni podle dostupných informací dosud neobvinila a Langášek také upozornil, že to, že kárný senát soudkyni shledal vinnou, neznamená, že se dopustila nějakého trestného činu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v březnu dočasně zprostil Pilařovou výkonu funkce, od té doby nesoudila a pobírala polovinu platu.

Kárný senát může ukládat za různé prohřešky soudcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky. Krajním řešením je odvolání z funkce soudce, které znamená pro dotyčného konec působení v justici. Řádný opravný prostředek neexistuje, lze pouze podat ústavní stížnost, která nemá odkladný účinek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rodinu chtěl upálit zaživa, odsedí si 14 let. Tragédii zabránila pohotová reakce dítěte

Tagy:
trest odvolání handicapovaní majetek soudkyně funkce příbuzní zneužití pravomoci Nejvyšší správní soud České republiky soudní senát Adriana Pilařová Kárný soud