CNN Prima News soudkyně

soudkyně

Výpis příspěvků ke štítku „soudkyně“

Podezřelý z únosu Maddie McCannové slaví malé vítězství. Soud vyhověl jeho právníkům

Hlavní podezřelý ze zmizení Madeleine McCannové stanul před německým soudem. Čelil obvinění ze dvou sexuálních trestných činů, které však s případem malé dívky nesouvisí. Zasedání soudu bylo ale krátce po začátku hlavního líčení přerušeno kvůli námitce právního týmu obžalovaného proti jedné z laických soudkyň. Projednávání naváže 23. února.

Soudkyně během procesu poslala 500 SMS a vysmívala se obhájcům. Po odhalení rezignovala

Soudkyně z amerického státu Oklahoma Traci Soderstromová odstoupila z funkce poté, co během soudního procesu týkajícího se vraždy údajně poslala přes 500 SMS zpráv soudnímu zřízenci, v nichž se vysmívala prokuratuře, obhájcům a stranila jedné straně procesu. Na rezignaci se dohodla se zástupci státu, kteří ji viní z hrubého porušení pracovní kázně a prohřešku vůči nestrannosti, píše stanice CNN.

Dramatické vynášení rozsudku: Recidivista po hlavě skočil přes pult a napadl soudkyni

Třicetiletý Deobra Redden ve výbuchu vzteku napadl soudkyni, která jej odmítla propustit s podmínkou. Jen krátce před svým útokem jí přitom tvrdil, že není vzpurný člověk. Když ho s přihlédnutím ke kriminální minulosti poslala do vězení, přeskočil pult před lavicí pro obžalované a ženu napadl, zpacifikovat ho museli členové soudní ochranky. Jeden z nich skončil v nemocnici, zranění utržila i soudkyně. Dramatický incident zachytily soudní kamery.

Šéfka libanonského tribunálu: Terorismus lze vidět i jako formu obrany, definici nemáme

Mezinárodní trestní justice nikdy nevyřeší vše a je často nepochopená. Kromě toho její efektivitě nepomáhá ani finanční náročnost, délka některých procesů nebo rozdílnost právních systémů jednotlivých zemí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla předsedkyně Zvláštního tribunálu pro Libanon Ivana Hrdličková. Podle ní je jednou z třecích ploch také definice terorismu.

Ronovská dostala od Pavla funkci za odměnu. Zatíží reputaci soudu, má jasno Vondráček

Právnička Kateřina Ronovská se stala místopředsedkyní Ústavního soudu za odměnu. Pochází z okruhu osob, které pomáhaly Petru Pavlovi na prezidentský post, uvedl poslanec za hnutí ANO Radek Vondráček v nedělním vysílání pořadu Partie PLUS. Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) se za Ronovskou naopak postavil – ocenil ji jako váženou právní odbornici, která se mezi akademiky a experty těší velké úctě. „Navíc je to krásná žena, ale bylo by smutné a hloupé, kdybychom nezkoumali, zda na daný post má odborně,“ podotkl Pospíšil.

Otazníky kolem Pavlovy kandidátky do Ústavního soudu. Může být napojená na jeho sponzory

Objevují se sporné otázky okolo Kateřiny Ronovské, kterou prezident Petr Pavel dříve navrhl jako jednu z možných kandidátek na post ústavního soudce. Portál Borovan.cz upozornil na její působení v dozorčí radě Nadace Independent Press, jež vlastní majoritní podíl v Deníku N. Někteří z jejích zakladatelů, kteří však již v organizaci nepůsobí, přitom sponzorovali Pavlovu prezidentskou kampaň. Hlava státu se k tomu při svém vystoupení v Senátu nevyjádřila, vyzdvihla pouze odbornou způsobilost Ronovské.

Biden jmenoval kandidáty do federálního soudu. Mezi řadou žen jsou i tři Afroameričanky

Americký prezident Joe Biden v úterý oznámil první sérii kandidátů na křesla ve federálních soudech, podle listu The New York Times kladl důraz především na různorodost. Většina kandidátů jsou ženy, tři z nich jsou tmavé pleti. Biden se tak snaží vyvážit soudce nominované svým republikánským předchůdcem Donaldem Trumpem, který jich za čtyři roky v úřadě prosadil do funkcí 220, převážně bělochů mužského pohlaví.

Šimáčková: Česká justice má skvělé ženy. Oslovme je, ať kandidují na soudkyně

Česká ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková je vážnou adeptkou stát se soudkyní Evropského tribunálu ve Štrasburku. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS uvedla, že si myslí, že je na tuto pozici dobře připravena. Nejedná se však o její profesní sen. „Mám pocit, že mám kompletní zkušenost jak s rozhodováním o lidských právech, tak s jednotlivými osudy lidí, kteří mají problémy v soudním systému,“ uvedla.