soudy

Výpis příspěvků ke štítku „soudy“

Cyklista skopl dívenku, kvůli videu z incidentu požaduje odškodné. Soud mu dal za pravdu

Belgický cyklista, který v roce 2020 zdánlivě schválně za jízdy skopnul pětiletou dívenku, uspěl se svou žalobou a žádostí o odškodné. Otec holčičky totiž tehdy incident natočil a video se dostalo na sociální sítě. Jezdce to údajně mělo vystavit narušení soukromí a poškození pověsti. Cyklista muže zažaloval již v roce 2021, soud mu nyní vyhověl. Za údajnou újmu požadoval 4 500 eur (110 tisíc korun), což je podle něj symbolická částka zhruba v hodnotě jeho kola. O finální podobě sumě rozhodne příští rok v dubnu.

Kalousek mě hrubě urážel a vyhnal před Sněmovnu, řekl Babiš. Na omluvu rivalovi se prý těší

Omluvím se Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), protože soud tak rozhodl. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Expremiéra k omluvě vyzval Nejvyšší soud kvůli jeho výrokům z roku 2018, kdy Babiš ve Sněmovně prohlásil, že Kalousek jako náměstek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. „Pan Kalousek mě hrubě a sprostě urážel. Tehdy mě vyhnal před Sněmovnu,“ vysvětloval Babiš své jednání.

Podmínka za znásilnění a zneužití šesti chlapců? Exces bez trvalých následků, vysvětlil soudce

Šlo o exces bez trvalých následků. Tak vysvětluje předseda senátu brněnského krajského soudu tříletou podmínku s odkladem na pět let pro 34letého muže, který mezi roky 2018 až 2021 pohlavně zneužil a znásilnil šest nezletilých chlapců. Trest na základě navržené dohody mezi státním zástupcem a obhájcem obviněného však soudce označil za relativně mírný. Muž musí podstoupit ambulantní sexuologickou léčbu. Ke skutku se přiznal a projevil lítost.

Robert Fremr ústavním soudcem nebude. Vzdávám se nominace, tlak byl neúnosný, tvrdí

Místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr se ústavním soudcem nestane. Sám se rozhodl vzdát nominace kvůli tlaku, řekl v pondělí. Připustil, že nedokázal eliminovat nedůvěru části veřejnosti ohledně svého předlistopadového působení v justici, a nechce ohrozit důvěryhodnost Ústavního soudu. Zmínil, že důvěra veřejnosti je klíčovým předpokladem pro ústavního soudce.

Třetí obvinění pro Trumpa. Tentokrát v souvislosti s jednáním po prohraných volbách

Bývalý americký prezident Donald Trump byl obviněn kvůli snahám zvrátit výsledky prezidentských voleb v roce 2020, v nichž ho porazil Joe Biden. Informují o tom zahraniční agentury, podle kterých jde už o třetí obvinění exprezidenta, jenž se chce do Bílého domu vrátit ve volbách příští rok. Velká porota Trumpa obvinila ve čtyřech bodech včetně spiknutí. K soudu ve Washingtonu se má dostavit ve čtvrtek odpoledne. Trumpova kampaň nové obvinění exprezidenta označila za nejnovější zkorumpovanou kapitolu v politicky motivovaném honu na čarodějnice.

Výjimečný trest potvrzen. Afghánec chtěl vraždit a znásilňovat, odsedí si 22 let

Za pokus o dvě vraždy a znásilnění v úterý odvolací Vrchní soud v Praze potvrdil Afghánci Asmatu Širzádovi výjimečný trest 22 let vězení. Na neurčito ho také vyhostil z České republiky. Širzád podle verdiktu loni na Nový rok v Karlových Varech napadl a pobodal jednu ženu a druhou rdousil a pokusil se ji znásilnit. Muž se úterního jednání nezúčastnil. U plzeňského krajského soudu tvrdil, že si kvůli opilosti nic nepamatuje. Rozhodnutí je pravomocné.

Potyčka při soudu s Peterkovou? Na vině je covid, justiční stráž nepochybila, říká Blažek

Chování davu v budově pražského městského soudu ukazuje, že covidové období má hlubší důsledky. Na sociálních sítích to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Odvolací senát musel v úterý přerušit jednání v případu Jany Peterkové, která čelila obžalobě za šíření poplašné zprávy během koronavirové pandemie. Podporovatelé Peterkové vylomili dveře do soudní síně a zasahovat musela policie i justiční stráž. Té Blažek posléze za zvládnutí situace poděkoval. Peterkové soud nakonec uložil dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou.