reklama

V Česku se v červenci spustí částečný provoz mobilní sítě 5G, pokryje nejdříve Prahu a Kolín

Podle operátora nová mobilní síť nabízí až desetkrát rychlejší připojení než současná běžně dostupná síť 4G. Zákazníci se k síti od července připojí hlavně v širším centru Prahy a taky v Kolíně. Musí ale mít nejnovější telefon, který připojení umožňuje.

reklama

„Než se tady opravdu masivně a masově začnou prodávat mobilní telefony s 5G přístupem a nebudou to jen vlajkové lodě, ty nejdražší telefony, tak to ještě chvíli potrvá,“ říká šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Operátor rychlejší připojení umožňuje díky anténám, které společnost ve městech instalovala. Do budoucna by měla tato síť umět propojovat mobily s další elektronikou.

„Je tam celá řada dalších možností k využití. Ať už z pohledu něčeho, čemu říkáme internet věcí, to znamená napojování obrovského množství zařízení a přístrojů, kterou ta síť dokáže podporovat a zvládat,“ vysvětluje generální ředitel operátora Jiří Fremuth.

K tématu

Další společnosti na trhu spuštění 5G sítí teprve připravují. „Vodafone vnímá technologii 5G jako klíčovou pro firemní zákazníky, která přinese skutečnou inovaci. Vnímáme 5G jako něco více než jen rychlejší LTE, přináší větší spolehlivost i nižší zpoždění v síti,“ uvedl mluvčí Vodafone Ondřej Luštinec. Také mluvčí T-Mobile Martina Kemrová CNN Prima NEWS sdělila, že společnost plánuje síť 5G spustit. Detaily o tom, kdy, kde nebo v jakém rozsahu, ale operátor neupřesnil.

Vláda už na konci minulého roku vybrala pět měst, kde se bude síť 5G testovat ještě před plošným zavedením. Nejde ale o komerční využití, města chtějí testovat využití třeba i pro kamerový systém.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Slovenská vláda prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz vycházení o dva týdny, tedy do 7. února. Nařízení obsahuje několik výjimek. Země bude také podobně jako loni na podzim znovu plošně testovat obyvatele na koronavirus. Bez negativního výsledku testu lidé od 27. ledna nebudou moci v zemi například chodit do práce. Novinářům to po nedělním jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Kolik vakcín přijde příští týden, Babiš neví. Očkování druhé dávky chce odložit
Navalnyj se s chotí vrátil do Moskvy. Hned po příletu ho na letišti zatkli
Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky
reklama
reklama
Jsme v pandemické válce. Začněte pracovat a přestaňte kritizovat, tepe Havlíček opozici

Partie

Domácí zpravodajství

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Další články
reklama
reklama