reklama

V Česku se v červenci spustí částečný provoz mobilní sítě 5G, pokryje nejdříve Prahu a Kolín

Podle operátora nová mobilní síť nabízí až desetkrát rychlejší připojení než současná běžně dostupná síť 4G. Zákazníci se k síti od července připojí hlavně v širším centru Prahy a taky v Kolíně. Musí ale mít nejnovější telefon, který připojení umožňuje.

reklama

„Než se tady opravdu masivně a masově začnou prodávat mobilní telefony s 5G přístupem a nebudou to jen vlajkové lodě, ty nejdražší telefony, tak to ještě chvíli potrvá,“ říká šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Operátor rychlejší připojení umožňuje díky anténám, které společnost ve městech instalovala. Do budoucna by měla tato síť umět propojovat mobily s další elektronikou.

„Je tam celá řada dalších možností k využití. Ať už z pohledu něčeho, čemu říkáme internet věcí, to znamená napojování obrovského množství zařízení a přístrojů, kterou ta síť dokáže podporovat a zvládat,“ vysvětluje generální ředitel operátora Jiří Fremuth.

Další společnosti na trhu spuštění 5G sítí teprve připravují. „Vodafone vnímá technologii 5G jako klíčovou pro firemní zákazníky, která přinese skutečnou inovaci. Vnímáme 5G jako něco více než jen rychlejší LTE, přináší větší spolehlivost i nižší zpoždění v síti,“ uvedl mluvčí Vodafone Ondřej Luštinec. Také mluvčí T-Mobile Martina Kemrová CNN Prima NEWS sdělila, že společnost plánuje síť 5G spustit. Detaily o tom, kdy, kde nebo v jakém rozsahu, ale operátor neupřesnil.

Vláda už na konci minulého roku vybrala pět měst, kde se bude síť 5G testovat ještě před plošným zavedením. Nejde ale o komerční využití, města chtějí testovat využití třeba i pro kamerový systém.

Tagy:

Perušič z izolace: Už je mi dobře. Nejhorší je tu komunikace s Japonci a strava

O jeden zápas už přišel, od dalšího ho dělí jen pár dní. Beachvolejbalista Ondřej Perušič se stále nachází v izolaci po pozitivním testu na koronavirus, vrací se mu ale síly a už nyní kromě únavy na sobě nepozoruje žádné další symptomy, sdělil redakci CNN Prima NEWS. O tom, zda nakonec zasáhne do olympiády, ale rozhodnou až japonští lékaři. Podle Perušiče v Tokiu vázne komunikace v angličtině, příliš nadšený není ani ze stravy, která by mohla ve výsledku ovlivnit i výkon sportovců.

Čtyřnásobné doživotí nestačí. Za vraždu Asiatek požaduje prokurátorka trest smrti

Američan obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty ve státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Soud mu za ně následně vyměřil čtyři doživotní tresty bez nároku na podmínečné propuštění, informovala agentura AP. Březnový útok otřásl zejména komunitou amerických Asiatů, neboť šest z osmi obětí byly ženy asijského původu

Dojemný příběh na OH. Surfovat začal na víku od chladicího boxu, teď slaví zlato

Narodil se jako syn chudého brazilského rybáře a surfovat se učil na polystyrenovém víku od chladicího boxu, ve kterém jeho otec vozil ryby na trh. V roce 2015 mu kariéru málem ukončilo traumatické poranění mozku a v úterý se mu ve finále olympijského závodu v Tokiu na první vlně zlomilo prkno. Přesto sedmadvacetiletý brazilský surfař Italo Ferreira slaví zlato. Jeho příběh zatím patří k těm nejdojemnějším z letošních olympijských her.

reklama

Domácí zpravodajství

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

reklama