reklama

V Česku se v červenci spustí částečný provoz mobilní sítě 5G, pokryje nejdříve Prahu a Kolín

Podle operátora nová mobilní síť nabízí až desetkrát rychlejší připojení než současná běžně dostupná síť 4G. Zákazníci se k síti od července připojí hlavně v širším centru Prahy a taky v Kolíně. Musí ale mít nejnovější telefon, který připojení umožňuje.

reklama

„Než se tady opravdu masivně a masově začnou prodávat mobilní telefony s 5G přístupem a nebudou to jen vlajkové lodě, ty nejdražší telefony, tak to ještě chvíli potrvá,“ říká šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Operátor rychlejší připojení umožňuje díky anténám, které společnost ve městech instalovala. Do budoucna by měla tato síť umět propojovat mobily s další elektronikou.

„Je tam celá řada dalších možností k využití. Ať už z pohledu něčeho, čemu říkáme internet věcí, to znamená napojování obrovského množství zařízení a přístrojů, kterou ta síť dokáže podporovat a zvládat,“ vysvětluje generální ředitel operátora Jiří Fremuth.

K tématu

Další společnosti na trhu spuštění 5G sítí teprve připravují. „Vodafone vnímá technologii 5G jako klíčovou pro firemní zákazníky, která přinese skutečnou inovaci. Vnímáme 5G jako něco více než jen rychlejší LTE, přináší větší spolehlivost i nižší zpoždění v síti,“ uvedl mluvčí Vodafone Ondřej Luštinec. Také mluvčí T-Mobile Martina Kemrová CNN Prima NEWS sdělila, že společnost plánuje síť 5G spustit. Detaily o tom, kdy, kde nebo v jakém rozsahu, ale operátor neupřesnil.

Vláda už na konci minulého roku vybrala pět měst, kde se bude síť 5G testovat ještě před plošným zavedením. Nejde ale o komerční využití, města chtějí testovat využití třeba i pro kamerový systém.

Další hlavní zprávy

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Koronavirus

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí

Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob ani jejich počet, napsala Policie ČR na Twitter. Podle strážců zákona se opatření váže pouze k hromadným akcím. Policisté se tak obrátili proti nařízení nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Ten v pondělí na základě pandemického zákona omezil setkávání více než dvou lidí.

Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Chystá se další zvýhodnění dlužníků, varují experti. Poslanci posoudí novelu exekucí
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Sanitky za miliony byly kontaminovány jedovatými látkami. Pacientům už sloužit nebudou
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Konec tolerance. Komunisté vypověděli dohodu s ANO, vyslovili by i nedůvěru vládě
Další články
reklama
reklama