Všechny bych burcoval na barikády, kritizoval Stanjurův náměstek odbory. Středula se ohradil

Náměstek ministra financí Marek Mora a odborový předák Josef Středula

Česko se chlubí nejnižší nezaměstnaností v EU, přesto se potýká s nejvyšším propadem reálných mezd

Česko se chlubí nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, ale i tak se potýká s nejvyšším propadem reálných mezd. Podle Marka Mory, náměstka ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), je to nepochopitelné a opřel se kvůli tomu mimo jiné do odborů. Jejich předáci podle něj měli žádat vyšší nárůst platů. Naštval tak například předsedu ČMKOS Josefa Středulu, který si slova náměstka nenechal líbit. „Tady si pan Mora ‚stele‘ do vlastního hnízda naprosto neuvěřitelným způsobem,“ prohlásil odborář.

Stanjurův náměstek svým vyjádřením o příliš měkkém přístupu odborů rozhněval jejich představitele. „Kdybych byl na jejich místě, všechny bych burcoval, aby šli na barikády a říkali si u svých zaměstnavatelů o daleko vyšší mzdy. Jenže něco takového se u nás vůbec neděje,“ uvedl pro web lidovky.cz.

K TÉMATU: Havlíček: Penze nelze řídit jako děravou pramici. ANO v ní pilo šampaňské, reagoval Skopeček

Tím však pobouřil šéfa odborářů Středulu. Ten na náměstkovy výčitky reagoval před jednáním tripartity. „Pan náměstek tedy tímto sděluje, že se klidně mohlo lidem přidat třeba prostřednictvím debaty o minimální mzdě? Myslím si, že tady si pan Mora ‚stele‘ do vlastního hnízda naprosto neuvěřitelným způsobem,“ ohradil se předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

„Takové prohlášení vnímám jako opovrhování i jeho vlastními spolupracovníky, protože zaměstnanci státu nedostanou prakticky vůbec nic. Myslím si, že by se měl podívat do vlastního zrcadla a říct ministrovi, že by se to mělo změnit,“ dodal odborový předák.

Mimořádně vysoká celoroční průměrná inflace v kombinaci s největším propadem reálných mezd ale není podle Stanjurova náměstka něčím pochopitelným. Resort financí předpokládá, že letos by průměrné mzdy už měly růst.

Středula se vedle toho ohradil také proti nařčení z neplacení příspěvků v jeho domovské organizaci KOVO Vítkovice. Uvedl, že členské příspěvky zaplatil a víc kauzu nekomentoval. Podle informací CNN Prima NEWS však konfederace odborářů svolává na pondělí mimořádnou radu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Politolog Lukáš Valeš: Vítězem hlasování o stejnopohlavních svazcích je Babiš. Zabil dvě mouchy jednou ranou

Tagy: