platy

Výpis příspěvků ke štítku „platy“

KVÍZ: Jak znáte Josefa Bicana? Uhodněte, jaký měl plat a kolik mu za přestup nabízel Juventus

Josef Bican patří k nejslavnějším českým fotbalistům všech dob. Góly střílel jak na běžícím pásu, nebyl pro něj problém za jeden zápas soupeři zasadit i sedm branek. Pyšnil se vynikající kopací technikou, skvělou orientací ve vápně a přesně mířenou střelou. Nejlepší fotbalové roky mu však vzala druhá světová válka. Od jeho narození 25. září uplynulo 110 let. Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak fotbalovou legendu znáte.

Hasiči a policisté mají smůlu, plat jim příští rok nevzroste. Plivanec do tváře, míní politolog

Státní zaměstnanci nedostanou v příštím roce přidáno. Některým z nich dokonce hrozí ztráta zaměstnání. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) totiž naplánoval v návrhu státního rozpočtu na příští rok snížit výdaje na platy až o osm a půl miliardy korun. Šéf resortu rovněž navrhl zeštíhlit počet státních zaměstnanců o 21 tisíc. Podle hasičských i policejních odborů je takový krok nesmyslný a negativně se odrazí na počtech nových uchazečů.

Černochová: Žili jsme v iluzi věčného míru. Nemůžeme šetřit na platech, obrana něco stojí

Více než 30 let od sametové revoluce jsme žili v iluzi věčného míru. Z armády byla ohlodaná kost, obrana státu něco stojí a v dnešní době nejde o samozřejmost, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve velkém rozhovoru pro web CNN Prima NEWS. Namítla, že i přes snahu o konsolidaci veřejných financí je potřeba investovat do nákupu vojenské techniky v zájmu naší vlastní bezpečnosti, nevyloučila ani možné rozšíření arzenálu o drony či raketomety.

Krácení platů? Pro policii to může být devastační, varují odbory. Chtějí jednat s Rakušanem

Platy ve státní sféře mohou v příštím roce klesnout plošně o pět procent, což je víc, než původně předpokládal vládou představený úsporný balíček. K němu se totiž přidaly i další plošné škrty, jež naplánovalo ministerstvo financí. Nespokojené jsou kvůli tomu například policejní odbory, podle nichž by mohla být ohrožena akceschopnost strážců zákona. Problém chtějí řešit s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).

KOMENTÁŘ: Jak Česko snižováním platů zaměstnancům vyhraje světovou válku

Za minulého režimu koloval vtip: Ústřední výbor nám zvýšil ceny chleba, ale vynahradil nám to zlevněním lokomotiv. Dnes vládní opatření povedou k růstu cen kde čeho, budou se zvyšovat daně a snižovat platy značné části populace. Zato budeme mít báječné nové obrněnce a výhledově i nejlepší stíhačky světa. Kacířská úvaha v době, kdy „jsme ve válce“? Ne, pouhé konstatování faktu.

Žitníková: Zdravotnictví se propadá. Projde-li snížení tarifních platů, Válek rezignuje

České zdravotnictví se propadá, lékaři odcházejí do zahraničí kvůli vyšším platům. Uvedla to předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Zároveň kritizovala návrh rozpočtu na rok 2024, který počítá se snížením tarifních platů. Pokud by byl schválen, mohlo by podle ní dojít k rezignaci ministra zdravotnictví Vlastmila Válka (TOP 09).

Bednář: Ministerstva nejsou tak efektivní, aby nemohla škrtat. Po snížení platů se nezhroutí

Námitky ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) proti ministerstvem financí avizovanému snížení platů ve státní sféře nejsou na místě, domnívá se ekonom Milan Bednář. Plánované škrty ve výši dvou procent podle něj nemohou významně ohrozit agendy jednotlivých resortů a podobné představy považuje za „absurdní“. Aby podobně vysoká částka z rozpočtu nešla škrtnout, ministerstva by prý musela být extrémně efektivní, o čemž ekonom pochybuje.

Koalici hrozí ostrý střet. Plošné škrty v platech pomůžou, stát je přebujelý, tvrdí experti

Škrty v platech státních zaměstnanců mohou způsobit ostrou roztržku mezi vládními stranami. Zejména Piráti se už nyní ozývají proti úspornému balíčku a ministr zahraničí Jan Lipavský vyjádřil nesouhlas s navrhovanými opatřeními. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS se shodují, že plošné škrty mohou významně pomoci a jsou jednoznačně krokem správným směrem. Státní správa je totiž podle nich přebujelá a bez většího propouštění stát neušetří.

Experti o vládě: Škrty zpatlala na poslední chvíli. Je to guláš, lidi zírají a nevědí

Rezignace vlády na porozumění běžného občana je ohromující. Poradci NERV hovoří moudře o tom, co se má dělat a lidi čumí a nevědí, co jim říkají. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS takto zhodnotil představení konsolidačního balíčku odborník na politický marketing Oto Klempíř. S kritikou souhlasili i reportér Seznam Zpráv Václav Dolejší a šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Podle nich kabinet Petra Fialy (ODS) zpatlal úsporná opatření na poslední chvíli a vznikl z nich guláš.