platy

Výpis příspěvků ke štítku „platy“

Středula se ostře obul do vlády: Je nezodpovědná. Minimální mzda je pod hranicí chudoby

30. června 2022 09:23

Vláda zvažuje, že by nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé, kteří pracují v resortech jako je kultura, měli dostat od září o deset procent přidáno. S tímto návrhem však nesouhlasí odborář Josef Středula. „Není to žádná dohoda, jestli chce vláda podepsat dohodu, tak musí být jiná. Vláda se nechová zodpovědně,“ zdůraznil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že minimální mzda je v Česku pod hranicí chudoby.

Bude se stávkovat? Na zvýšení platů ve veřejném sektoru se odbory s vládou nedohodly

28. června 2022 20:42

Vládní pětikoalice nenašla s odboráři shodu na růstu platů ve veřejném sektoru. Dílčí dohodou je růst o 10 procent od 1. září pro část zaměstnanců státu. Odbory ale požadují přidání od července. Chtěly se s kabinetem premiéra Petra Fialy (ODS) dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují.

Státní zaměstnanci si polepší, slíbil ministr Stanjura. Inflaci jim ale vláda nedorovná

26. června 2022 14:36

Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale bude nižší než o inflaci. V České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). O kolik by případně mohly výdělky pracovníkům státních a veřejných služeb růst, nepřiblížil. Odbory žádají navýšení o inflaci už pro letošek, a to od července. Devět odborových svazů veřejné sféry je ve stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Jednání předáků s lídry vládních stran by se mělo uskutečnit v úterý.

Jurečka: Odbory vlamují nohu do otevřených dveří. Stávková pohotovost je zbytečná

14. června 2022 09:06

Stávkovou pohotovost na podporu požadavků na zvýšení platů vyhlásilo už devět odborových svazů pracovníků veřejného sektoru. Vláda je sice o návrhu připravena jednat, zároveň však upozorňuje, že si musí počínat odpovědně, aby nepoškodila všechny občany roztočením inflační spirály. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyhlášení stávkové pohotovosti označil za zbytečné. Odbory podle něj dávají nohu do otevřených dveří.

Rekordní pokles příjmů? Nechci být bezcitný, ale nejde o katastrofu, zdůrazňuje ekonom

9. června 2022 23:24

Minimálně deset let platy reálně rostly, takže nynější pokles není katastrofou. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň. Druhým dechem však dodal, že nechce znít bezcitně, protože snížení reálných mezd může v některých rodinách způsobit problémy. Vedle toho finanční poradce společnosti Partners Ondřej Hatlapatka varoval, že vážnost ekonomické situace teprve poznáme.

Švihlíková: Odbory jsou u nás sprosté slovo. Jejich návrhy jsou radikální, odvětila Horská

9. června 2022 07:49

Úřednické i další odborové svazy pracovníků veřejného sektoru postupně hlásí stávkovou pohotovost na podporu požadavku zvýšení platů. Vláda je sice o návrhu připravena jednat, zároveň však upozorňuje, že si musí počínat odpovědně kvůli tomu, aby nepoškodila všechny občany roztočením inflační spirály. A co o současném problému soudí ekonomové? Ilona Švihlíková a Helena Horská byly hosty v pořadu 360°. V ekonomických otázkách se však neshodly.

Ekonom: Dorovnat platy o výši inflace? S návrhem odborů se přiblížíme inflační spirále

8. června 2022 18:28

Odbory po vládě požadují navýšení platů ve státním sektoru. Konkrétně by chtěly mzdy dorovnat o výši inflace, tedy patnáct procent. To však podle ekonoma Martina Slaného pouze přispěje k tomu, aby se v Česku roztočila inflační spirála. Další expert Petr Dufek na CNN Prima NEWS uvedl, že k navýšení mezd jak ve veřejném, tak soukromém sektoru dojde, i nadále však budou mít státní zaměstnanci platově navrch.

Úřednické i školské odbory vyhlašují stávkovou pohotovost. Žádají úpravu platů

8. června 2022 09:14

Úřednické a školské odbory vyhlašují stávkovou pohotovost. Vstoupí do ní od čtvrtka. „Ukončí ji v den, kdy vláda s předáky odborových svazů veřejného sektoru uzavře dohodu o úpravě platů ještě pro letošek,“ sdělil šéf Odborového svazu státních orgánů a organizací a mluvčí svazů pracovníků veřejné sféry Pavel Bednář. Odbory požadují navýšení výdělků ještě v tomto roce tak, aby neklesla jejich reálná hodnota. Se členy vlády se zatím nedohodly. Lídři svazů projednají ve středu další postup.

Průměrná mzda reálně klesla o čtyři procenta. Ekonom předpověděl, co dalšího nás čeká

6. června 2022 10:17

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí reálně, tedy po zahrnutí inflace, klesla v průměru o 3,7 procenta, vyplývá z odhadů analytiků. Podle poradce premiéra a ekonoma Štěpána Křečka je tento výpočet špatnou zprávou. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že možným řešením by nebylo ani navýšení mezd. Vysoká inflace nás prý bude trápit celý letošní rok.