platy

Výpis příspěvků ke štítku „platy“

Šichtařová: Mzdy budou dlouho v útlumu. Expert Rusinko řekl, kdy dosáhneme úrovně před covidem

Od covidové pandemie pozorujeme malátný výkon ekonomiky, v posledních pěti letech stagnujeme. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl makroekonomický expert ČSOB Dominik Rusinko. Mzdy se podle něj budou zvedat až do konce roku. Dodal, že Česko se dostane na předcovidovou úroveň za rok či za dva. Ekonomka Markéta Šichtařová (Svobodní) připustila, že platy budou stoupat, dlouhodobý vývoj ale vidí pesimisticky.

Jurečka navrhne zvýšení platů zaměstnanců veřejné sféry. Sdělil, o kolik procent to má být

Aktualizováno

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhne na úterním jednání tripartity zvýšení platů ve veřejné sféře od září takzvané první skupině, kam patří úředníci, pracovníci v kultuře, techničtí pracovníci či nepedagogické síly ve školství, a zaměstnancům ve státní službě v rozmezí od sedmi do deseti procent. V neděli to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Liberty Ostrava nevyplatí mzdy, nyní hledá kupce. Potopili nás, zlobí se zaměstnanci

Ostravská huť Liberty na sebe ve středu podala návrh na insolvenci a hledá kupce. Podle odborů má podnik dluhy ve výši 18 miliard korun. Zaměstnanci se navíc dozvěděli, že společnost nemá na jejich výplaty. „Nechtěli jsme potopit firmu, ale ta teď potopila nás,“ zní od zaměstnanců. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) potvrdil, že cílem vlády je najít pro firmu vhodného investora. Údajně s někým takovým jedná.

Pojedeme na dluh, varuje ekonom. Jurečkův plán na zvýšení platů by tlačil na inflaci, říká

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce od září zvýšit platy státních zaměstnanců. Odbory požadují skokové navýšení až o 15 procent. Plošné přidání je proinflačním tlakem, který by se mohl na dalším zdražování negativně projevit, míní hlavní ekonom Roklen Pavel Peterka. Podle něj by zvýšení platů státních zaměstnanců mohlo mít dopad na snižování základních úrokových sazeb od České národní banky.

Až 300 tisíc měsíčně, k tomu další odměny a výhody. Kolik si vydělají čeští europoslanci?

Platy českých europoslanců jsou výrazně štědřejší než částky, na které si přijde třeba tuzemský poslanec nebo senátor. Všech 21 nově zvolených zástupců si v Evropském parlamentu kromě možnosti ovlivňovat směřování EU přijde i na nejrůznější výhody. Měsíčně si mohou klidně vydělat přes 300 tisíc korun. Za práci mezi Bruselem, Štrasburkem a Českou republikou obdrží hned několik dalších příspěvků.

Nástupní plat až 200 tisíc korun. Po IT expertech je obří hlad. Kteří si vydělají nejvíce?

Někteří Češi se o nedostatek dobře placené práce bát nemusí. Například IT experti a programátoři si nadále mohou říkat o skutečně velké peníze – nástupní mzda může být až 200 tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Smitio z letošního března. Mezi jednotlivými obory IT je ovšem velký rozdíl, a v určité nevýhodě jsou navíc ženy.

Pražští policisté se obrací na soud kvůli mzdám. Chyba je na straně Rakušana, zní z opozice

Kauza sporu o vyplácení pohotovostí u policistů krajské pořádkové jednotky pokračuje. Redakci CNN Prima NEWS tentokrát oslovili další policisté ve výslužbě, na které byl údajně vedením vyvíjen nátlak po nárokování plné výše platu namísto 35 procent. Bývalí muži zákona se obrátili na soud a postupně vítězí. Opozice tvrdí, že chyba je především na straně ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ten na sněmovní tiskové konferenci odmítl záležitost komentovat.

Čas říct si o vyšší plat je právě teď, tvrdí experti. Nesmí se to ale přehnat, upozorňují

Podle ekonoma Vladimíra Pikory nastal ideální čas na to, aby lidé řekli svým zaměstnavatelům o vyšší mzdu. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že tomuto kroku nahrává nízká nezaměstnanost i vyšší poptávka firem po zaměstnancích. Ekonom Petr Bartoň je přesvědčen, že vhodná příležitost požádat o navýšení platu trvá již 15 let. Považuje to za „chronický problém české ekonomiky“.

Všechny bych burcoval na barikády, kritizoval Stanjurův náměstek odbory. Středula se ohradil

Česko se chlubí nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, ale i tak se potýká s nejvyšším propadem reálných mezd. Podle Marka Mory, náměstka ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), je to nepochopitelné a opřel se kvůli tomu mimo jiné do odborů. Jejich předáci podle něj měli žádat vyšší nárůst platů. Naštval tak například předsedu ČMKOS Josefa Středulu, který si slova náměstka nenechal líbit. „Tady si pan Mora ‚stele‘ do vlastního hnízda naprosto neuvěřitelným způsobem,“ prohlásil odborář.