mzdy

Výpis příspěvků ke štítku „mzdy“

Senát schválil zkrácení doby oddlužení. Zavedení minimální srážky ze mzdy nepodpořil

Aktualizováno

Doba oddlužení se pravděpodobně zkrátí z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Změnu přinese vládní novelu insolvenčního zákona, kterou ve středu Senát schválil beze změn. Nevyhověl doporučení svých výborů na sporné zavedení minimální srážky ze mzdy při exekuci, podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) by to znamenalo narušení koaličního kompromisu. Proti srážce ze mzdy se postavily také organizace na pomoc potřebným. Novelu ještě posoudí prezident.

Všechny bych burcoval na barikády, kritizoval Stanjurův náměstek odbory. Středula se ohradil

Česko se chlubí nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, ale i tak se potýká s nejvyšším propadem reálných mezd. Podle Marka Mory, náměstka ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), je to nepochopitelné a opřel se kvůli tomu mimo jiné do odborů. Jejich předáci podle něj měli žádat vyšší nárůst platů. Naštval tak například předsedu ČMKOS Josefa Středulu, který si slova náměstka nenechal líbit. „Tady si pan Mora ‚stele‘ do vlastního hnízda naprosto neuvěřitelným způsobem,“ prohlásil odborář.

Konec zaručených mezd, volá po změně Stanjura. Část kolegů nesouhlasí, bojí se propadu

Vládu čeká zásadní rozhodnutí o zaručené mzdě. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS je zbytečná, neplní svůj účel a je na čase začít jednat o jejím zrušení. Systém má osm stupňů podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce. Ne všichni členové vládní koalice ale se zrušením souhlasí – bojí se snižování mezd. A výhrady mají také někteří ekonomové.

REPORTÁŽ: Vláda se stávce směje aneb Mezi rebely i stávkokazi z řad venkovských kantorů

S dětmi zrovna zkouší představení o legendárním zbojníku Jánošíkovi, pondělní protest učitelů ale bojkotuje. „S výplatou jsem spokojený, tak přece nebudu stávkovat,“ říká 51letý Lukáš Vlček, vychovatel ze školní družiny ve slezské Štítině. V ruce drží loutky a housle, zkouška tyátru záhy začíná. Kantoři ze Štítiny do pondělní stávky nepůjdou, o pár vesnic dál v Háji ve Slezsku se ale vyučovat nebude. „Za podpásovku od vlády považuji hlavně škrty, které omezují pracovní místa asistentů pedagogů,“ rozčiluje se ředitelka Sylva Ludvíková.

Neměli jsme se líp. Za mzdu si teď Češi mohou pořídit mnohem víc než v roce 1989, ukazují data

V roce 1989 si Češi mohli za průměrnou mzdu koupit 317 čtvrtek másla, nyní 1029 balení. Přesto se až 47 procent obyvatel České republiky domnívá, že aktuální ceny zboží jsou horší než v roce 1989. Ve skutečnosti je to hlavně optický klam, protože na cenovkách jsou vyšší čísla než před 34 lety. Vzhledem k průměrné hrubé mzdě jsou nyní ceny nižší, mnohdy i několikanásobně, a to téměř u všech potravin anebo elektroniky. Z průzkumu agentury STEM/MARK přesto vyplývá, že každý šestý Čech se domnívá, že se před rokem 1989 měli lidé lépe. Čísla Českého statistického úřadu takový názor nepotvrzují.

Tripartitu čeká bouřlivé jednání. Ministerstvo navrhuje od ledna zvýšení minimální mzdy

Ministerstvo práce navrhuje pro příští rok navýšení minimální mzdy buď o 1 600 korun, nebo o 2 100 korun. Nejnižší výdělek by se tak zvedl z nynějších 17 300 korun na 18 900 korun, respektive na 19 400 korun. Cílem je dostat částku do pěti let buď na 45 procent průměrné mzdy, nebo na polovinu průměrné mzdy. Vyplývá to z podkladů pro pondělní jednání tripartity. Resort v navrhovaném přidání vychází z variant chystaného vzorce pro pravidelnou valorizaci minimální mzdy a z evropské směrnice o přiměřeném výdělku.