mzdy

Výpis příspěvků ke štítku „mzdy“

Potřebujeme více pracovníků ze zahraničí, říká expert. Zmínil obory, kde mzdy doženou inflaci

12. září 2022 12:56

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží zvyšovat mzdy svým pracovníkům, míru inflace to nepokryje. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení 300 pracovních pozic v osmi hlavních oborech ekonomiky. Očekávat se dá pokles životní úrovně českých zaměstnanců a s tím související nižší apetit utrácet za zboží a služby.

Autoškoly za 25 tisíc? Drtí je mzdy instruktorů i drahá paliva. Pro mladé je cena vysoká

14. srpna 2022 19:54

Jen, co se autoškoly vzpamatovaly z obrovského přetlaku zájemců, který vznikl v době covidu, musejí reagovat na zdražování. Citelně se jich totiž dotýkají rostoucí ceny pohonných hmot i energií. Nejmarkantnější položkou, která se na výsledné částce za výcvik propisuje, jsou mzdy instruktorů. I proto může kurz vyjít na 25 tisíc korun. Přesto autoškoly mají zájemců dostatek.

Nejvíce let v práci z celé EU stráví Nizozemci, nejméně Rumuni. Jak dlouho dřou Češi?

7. července 2022 07:27

Přestože Češi v průměru odpracují asi o 400 hodin ročně více než Němci, z hlediska délky pracovního života nepatří k největším dříčům v Evropské unii. V rámci sedmadvacítky se řadí k průměru. Rozdíl v trvání kariéry mezi muži a ženami je naopak v Česku jeden z největších. Činí přes šest let. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu.

Bude se stávkovat? Na zvýšení platů ve veřejném sektoru se odbory s vládou nedohodly

28. června 2022 20:42

Vládní pětikoalice nenašla s odboráři shodu na růstu platů ve veřejném sektoru. Dílčí dohodou je růst o 10 procent od 1. září pro část zaměstnanců státu. Odbory ale požadují přidání od července. Chtěly se s kabinetem premiéra Petra Fialy (ODS) dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují.

Kovanda: Krize na střední třídu teprve dolehne. Až jim skončí fixace hypoték a energií

15. června 2022 21:54

Ekonomické problémy na mnoho českých domácností teprve čekají. Dostane se do nich také střední třída, tedy lidé, kteří berou třeba i 40 tisíc korun měsíčně. Myslí si to ekonom Lukáš Kovanda. „V tuto chvíli zatím lidé nepociťují problémy naplno, protože stále ještě mnoho z nich těží ze zafixovaných cen energií nebo splátek hypotečních úvěrů,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jurečka: Odbory vlamují nohu do otevřených dveří. Stávková pohotovost je zbytečná

14. června 2022 09:06

Stávkovou pohotovost na podporu požadavků na zvýšení platů vyhlásilo už devět odborových svazů pracovníků veřejného sektoru. Vláda je sice o návrhu připravena jednat, zároveň však upozorňuje, že si musí počínat odpovědně, aby nepoškodila všechny občany roztočením inflační spirály. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyhlášení stávkové pohotovosti označil za zbytečné. Odbory podle něj dávají nohu do otevřených dveří.

Rekordní pokles příjmů? Nechci být bezcitný, ale nejde o katastrofu, zdůrazňuje ekonom

9. června 2022 23:24

Minimálně deset let platy reálně rostly, takže nynější pokles není katastrofou. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň. Druhým dechem však dodal, že nechce znít bezcitně, protože snížení reálných mezd může v některých rodinách způsobit problémy. Vedle toho finanční poradce společnosti Partners Ondřej Hatlapatka varoval, že vážnost ekonomické situace teprve poznáme.

Švihlíková: Odbory jsou u nás sprosté slovo. Jejich návrhy jsou radikální, odvětila Horská

9. června 2022 07:49

Úřednické i další odborové svazy pracovníků veřejného sektoru postupně hlásí stávkovou pohotovost na podporu požadavku zvýšení platů. Vláda je sice o návrhu připravena jednat, zároveň však upozorňuje, že si musí počínat odpovědně kvůli tomu, aby nepoškodila všechny občany roztočením inflační spirály. A co o současném problému soudí ekonomové? Ilona Švihlíková a Helena Horská byly hosty v pořadu 360°. V ekonomických otázkách se však neshodly.