mzdy

Výpis příspěvků ke štítku „mzdy“

Konec zaručených mezd, volá po změně Stanjura. Část kolegů nesouhlasí, bojí se propadu

Vládu čeká zásadní rozhodnutí o zaručené mzdě. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS je zbytečná, neplní svůj účel a je na čase začít jednat o jejím zrušení. Systém má osm stupňů podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce. Ne všichni členové vládní koalice ale se zrušením souhlasí – bojí se snižování mezd. A výhrady mají také někteří ekonomové.

REPORTÁŽ: Vláda se stávce směje aneb Mezi rebely i stávkokazi z řad venkovských kantorů

S dětmi zrovna zkouší představení o legendárním zbojníku Jánošíkovi, pondělní protest učitelů ale bojkotuje. „S výplatou jsem spokojený, tak přece nebudu stávkovat,“ říká 51letý Lukáš Vlček, vychovatel ze školní družiny ve slezské Štítině. V ruce drží loutky a housle, zkouška tyátru záhy začíná. Kantoři ze Štítiny do pondělní stávky nepůjdou, o pár vesnic dál v Háji ve Slezsku se ale vyučovat nebude. „Za podpásovku od vlády považuji hlavně škrty, které omezují pracovní místa asistentů pedagogů,“ rozčiluje se ředitelka Sylva Ludvíková.

Neměli jsme se líp. Za mzdu si teď Češi mohou pořídit mnohem víc než v roce 1989, ukazují data

V roce 1989 si Češi mohli za průměrnou mzdu koupit 317 čtvrtek másla, nyní 1029 balení. Přesto se až 47 procent obyvatel České republiky domnívá, že aktuální ceny zboží jsou horší než v roce 1989. Ve skutečnosti je to hlavně optický klam, protože na cenovkách jsou vyšší čísla než před 34 lety. Vzhledem k průměrné hrubé mzdě jsou nyní ceny nižší, mnohdy i několikanásobně, a to téměř u všech potravin anebo elektroniky. Z průzkumu agentury STEM/MARK přesto vyplývá, že každý šestý Čech se domnívá, že se před rokem 1989 měli lidé lépe. Čísla Českého statistického úřadu takový názor nepotvrzují.

Tripartitu čeká bouřlivé jednání. Ministerstvo navrhuje od ledna zvýšení minimální mzdy

Ministerstvo práce navrhuje pro příští rok navýšení minimální mzdy buď o 1 600 korun, nebo o 2 100 korun. Nejnižší výdělek by se tak zvedl z nynějších 17 300 korun na 18 900 korun, respektive na 19 400 korun. Cílem je dostat částku do pěti let buď na 45 procent průměrné mzdy, nebo na polovinu průměrné mzdy. Vyplývá to z podkladů pro pondělní jednání tripartity. Resort v navrhovaném přidání vychází z variant chystaného vzorce pro pravidelnou valorizaci minimální mzdy a z evropské směrnice o přiměřeném výdělku.

Znovuzavedení superhrubé mzdy? Totální zrada voličů, tvrdí experti. Lidé mají méně peněz

Pokud by vláda skutečně uvažovala o znovuzavedení superhrubé mzdy, šlo by politicky o totální zradu voličů, shodli se oslovení experti. Reagují na slova vládního europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který v nedělní Partii PLUS prohlásil, že je potřeba kvůli výši schodku státního rozpočtu otevřít otázku opětovného zavedení této specifické daně. Podporu by však zřejmě nenašel ani u svých vládních kolegů.

Méně peněz pro politiky či soudce. Platy ústavních činitelů podle balíčku porostou pomaleji

Platy ústavních činitelů mají růst pomalejším tempem. Vládní konsolidační balíček počítá se šestiprocentním snížením základny, ze které se platy ministrů, poslanců, ale i soudců a státních zástupců počítají. Kabinet rozhodnutí zdůvodnil solidaritou s reálně klesajícími platy v ekonomice, upozornila Česká televize (ČT). Podle ní předpokládaná úspora činí 400 milionů korun.

Mzdy musí růst, odbory si mají dupnout, nabádá Fialův poradce. Hrozí tvrdý pád životní úrovně

Odbory si mají dupnout. Mzdy musí růst. Inflace se utrhla ze řetězu. Propad životní úrovně je obrovský. Růst mezd nemůže kompenzovat celou inflaci. To všechno řekl ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Dále se rozmluvil o současné drahotě a také si stál za tím, že jezdit do Polska za nákupy je dobrý nápad.