reklama

mzdy

Výpis příspěvků ke štítku „mzdy“

Covid obral herce, hoteliéry a hospodské. Jako jediným profesím jim klesly mzdy

Jedním z nejhůře postižených sektorů covidovou pandemií se stala kultura. Zábavní a společenské události byly uzavřené jako první a rozvolňování se dočkávají naopak jako poslední. Mnoho umělců bylo proto nuceno přehodnotit svoji profesní kariéru a vydat se úplně novým směrem, protože dlouhé měsíce bez kulturních akcí vedly k existenčním krizím. Přestože v Česku průměrná mzda vzrostla, v umělecké sféře naopak klesla. A týká se to také zábavního průmyslu, restaurací či ubytování.

Zaměstnanci doma až čtyři dny v týdnu. Sněmovna schválila nová pravidla kurzarbeitu

Sněmovna v pátek schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok. Novelu o zaměstnanosti nyní dostane k posouzení Senát. Účinná by mohla být podle nynějších předpokladů od července.

Česko do tří let hospodářsky předčí Japonsko či Itálii, věští mezinárodní instituce

Česká republika se v příštích pěti letech promění v hospodářského tygra střední Evropy. Už v roce 2024 strčíme v ekonomické výkonnosti do kapsy Japonsko, Itálii nebo Izrael. Do pěti let se přiblížíme také Německu a doslova na záda budeme dýchat Francii. Vyplývá to z aktuálního výhledu Mezinárodního měnového fondu, který předpovídá vývoj hrubého domácího produktu různých zemí světa do roku 2026.

Kolik bere kolega? Firmy by měly zveřejňovat rozdíly v platech mužů a žen, chce Brusel

Mezi platy, které za stejnou práci dostávají muži a ženy, jsou pořád propastné rozdíly. Evropská komise tomu chce zabránit novými pravidly. Firmy by v budoucnu musely svým zaměstnancům na požádání sdělit, kolik berou jejich kolegové. Pokud by muži brali za stejnou práci neodůvodněně víc než ženy, zaměstnavatel by to musel napravit, jinak by hrozila pokuta.

Kratší pracovní týden podle Maláčové: Lidem vezme práci i část mezd, tvrdí experti

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje čtyřdenní pracovní týden, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle odborníků oslovených redakcí CNN Prima NEWS by ale takové opatření mělo své nemalé náklady. Někteří v tom vidí jen snahu sociálních demokratů oslovit potenciální voliče před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny.

Růst platů v sociálních službách? Ostrouhali jsme, říkají nepečovatelští pracovníci

Ministerstvo práce a sociálních věcí se na sklonku loňského roku chlubilo, že od ledna zvýší platy zaměstnancům v sociálních službách o deset procent. Jenže personál, který se nevěnuje přímé péči o klienty pečovatelských zařízení, zatím na své výplatní pásce více peněz nenašel. Úřad Jany Maláčové jim prý nezařídil zvýšení tabulkových platů, a tím pádem na ně ani neposlal peníze. Ministryně ale kritiku odmítá, peníze prý mají kraje.

reklama