CNN Prima News Správa železnic

Správa železnic

Výpis příspěvků ke štítku „Správa železnic“

Ve Zlíně vykolejil vlak, provoz je omezen. Na místě jsou drážní hasiči i nehodový vůz

V železniční stanici Zlín střed v pondělí krátce před 23:00 vykolejil při posunu vlak. Provoz na trati mezi Zlínem a Vizovicemi na Zlínsku je kvůli tomu zastaven, cestující vozí náhradní autobusy, vyplývá z informací uvedených na webových stránkách Českých drah (ČD). Při události nikdo neutrpěl zranění, sdělil v úterý novinářům mluvčí Správy železnic Martin Kavka.

Zpoždění vlaků se nebudou opakovat, věří šéf železnic Svoboda. Mluví i o tragickém trendu

Pravidelné dopravní kolapsy, které v minulých letech zasahovaly železnici kvůli rekonstrukcím tratí, se již nebudou opakovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o tom mluvil generální ředitel Správy železnic (SŽ) Jiří Svoboda. Kromě chystaných projektů hovořil také o rostoucím počtu sebevražd pod koly českých vlaků. Kromě toho, že se jedná o lidskou tragédii, způsobují nemalé dopravní komplikace.

Drama na kolejích: U České Třebové se srazily dva nákladní vlaky, strojvedoucí se zranil

V České Třebové na Orlickoústecku se v neděli ráno před 6:00 srazily dva nákladní vlaky. Strojvedoucí jedné ze souprav se při železniční nehodě lehce zranil. Škoda se vyšplhá na sumu nejméně 150 milionů korun. Provoz osobních vlaků v České Třebové ani na hlavním koridoru Praha - Olomouc nehoda neomezila. Nákladní vlaky jedoucí přes Českou Třebovou využívají trasu přes dopravní nádraží.

Dubajské letiště, kde bude zima? Nový „hlavák“ budí emoce. Hlasujte v anketě, zda se vám líbí

Chystaná podoba nové odbavovací haly hlavního nádraží v Praze budí velké emoce. Někteří návrhu tleskají, jiní jej spíše zesměšňují a přirovnávají k orientálním letištím. Kritici mají obavy rovněž z toho, že dřevěná střešní konstrukce nebude poskytovat dostatečnou ochranu před deštěm či zimou. Institut plánování a rozvoje (IPR) však návrh, který v pondělí představil veřejnosti, hájí. Hlasujte v anketě, jak se vám nápad líbí.

OBRAZEM: Vlakem na letiště do konce desetiletí. Některé úseky železnice se však zpožďují

Výstavba dráhy na letiště je v plném proudu, jak lze aktuálně pozorovat například v úseku mezi Bubny a novou zastávkou Výstaviště. Přestože si Správa železnic i ministerstvo dopravy postup prací pochvalují, harmonogram výstavby některých úseků moderního spojení se posouvá. Aktuálně tedy neplatí dříve avizovaný termín celkového dokončení v roce 2029, ale počítá se s termínem 2030. Největší výzvou totiž bude vyhloubení tunelu mezi nádražími Praha-Dejvice a Praha-Veleslavín.

Sny o pražském metru. Hřib chystá linku C do Uhříněvsi, stát sází na podzemní vlaky

Přestože byla poslední stanice metra v Praze zprovozněna v roce 2015, nebrání to pražským představitelům v prezentování velkolepých vizí, jak by v budoucnu mohla síť podzemní dráhy vypadat. Linka D je ve výstavbě, náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) uvažuje o prodloužení trasy C do Uhříněvsi, přemýšlí se o okružním metru a stát chystá centrum metropole protkat podzemní železnicí.

Dálniční boom i rychlotratě. Velkolepé plány malují Česko jako dopravní zemi zítřka

Přestože se každý rok otevírají maximálně desítky kilometrů nových dálnic, stát neustále slibuje, že nás hlavní boom teprve čeká. A to brzy. Dopravní situace v Česku by dle plánu měla být úplně jiná než dnes už v roce 2025. Kromě výrazného rozšíření silničních tepen stát počítá také s výstavbou prvních vysokorychlostních tratí a blíž k dokončení by mohla být i dráha na Letiště Václava Havla. Následující řádky nabízí přehled zamýšleného zvýšení tuzemského cestovního komfortu v nejbližších letech.

Vlaky na Zlínsku nabírají velké zpoždění. Dopravce strhnul vedení, opravy potrvají týdny

Kvůli závadě na trakčním vedení nabírají vlaky na dvoukolejné celostátní trati 330 u Otrokovic na Zlínsku zpoždění v desítkách minut. Vlaky jezdí mezi stanicemi Napajedla na Zlínsku a Hulín na Kroměřížsku pouze po jedné ze dvou traťových kolejí. Za zkrat a stržení vedení může úterní pochybení nákladního dopravce, který nerespektoval návěstidlo. Odhad způsobené škody se pohybuje v řádu desítek milionů korun, opravy mohou trvat týdny.