reklama

Stadion v Hradci postaví na nohy i majitel Dynama Pardubice. Zbývá jediná překážka

Tvrzení, že současný stadion v Hradci Králové není zrovna nejkrásnějším fotbalovým stánkem v České republice, asi nikoho neurazí. Už dlouhá léta se usiluje o kompletní přestavbu chátrajícího areálu, doposud ale zůstávalo pouze u řečí. Teď to vypadá, že by se na podzim mohlo konečně poprvé „kopnout“ do země. Na světě je vizualizace a teď padla překážka v podobě nutného posvěcení od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vybudování nového domova pro „Votroky“ bude mít na starost i firma Petra Dědka, tedy majitele hokejového Dynama Pardubice.

reklama

Což je svým způsobem trochu paradox. Mezi městy Pardubice a Hradec Králové panuje historická rivalita. Ale v případě vleklé problematiky stadionu „Pod lízátky“, jak se mu říká podle typických osvětlovacích sloupů, je tato pikantnost podružná.

Petr Dědek, v roce 2020 podle magazínu Forbes 54. nejbohatší Čech (4,3 miliardy), vlastní kromě pardubického Dynama skoro dvě desítky firem. Do tohoto impéria spadá i D&D Elektromont, jež se v uskupení se společnostmi Strabag a Geosan Group stala úspěšným žadatelem o stavbu nového moderního stadionu.

„Město může podepsat s vítězem tendru smlouvu o realizaci projektu fotbalového stadionu FC Hradec Králové,“ uvedl hradecký náměstek primátora pro investice Jiří Bláha ve středu na Twitteru. Na stejné sociální síti ho následoval zmíněný Dědek. „Radní v Hradci Králové si vybrali nejlepší řešení. Na rozdíl od vedení města v Pardubicích. V HK postavíme jeden z nejhezčích fotbalových stadionů v republice,“ konstatoval miliardář.

V Pardubicích na začátku března vyhrála soutěž o revitalizaci fotbalového stadionu firma Porr. Stavba, která příliš pozitivních ohlasů na základě vizualizace nesklidila, vyjde na 314 milionů bez daně, počítá se s kapacitou 4 600 diváků. Pokud by zastupitelstvo tento projekt neschválilo, musel by nováček první ligy – klub FK Pardubice, který jako „domácí“ zatím hraje ve vršovickém Ďolíčku – zpátky administrativně do druhé ligy. Ale dostal zelenou.

Stavba bude stát 568 milionů, má pomoct státní dotace

Stejný krok budou příští týden s napětím očekávat i hradečtí Votroci, jak se týmu FK Hradec Králové přezdívá. Chybějící pečeť od městských zastupitelů je poslední překážkou. Tou předposlední byl názor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která celou záležitost přezkoumávala na základě žádosti uvedené firmy Porr.

Pakliže bude vše odsouhlaseno, vyroste stadion pro 8 000 lidí, přičemž naprostá většina sedaček by měla být pod střechou. Oproti současné odkryté podobě velká změna. A tak jediné, co bude starý kabát sportovního areálu v části Malšovice připomínat, budou ona „lízátka“. Cena? 568 milionů bez daně. Pomoci zafinancovat přestavbu by měla i státní dotace, kterou před několika měsíci přislíbil šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Pokud stavbu nezabrzdí zastupitelstvo, kompletní přebudování stadionu by mohlo začít už v září. Pro fotbalový klub by šlo o velké vítězství, protože už to vypadalo, že se nového prostředí, které případně umožní i mezinárodní zápasy, nedočká. Například již v listopadu 2013 se v královehradeckých médiích psalo o tom, že fotbaloví fanoušci mohou slavit. Krajský úřad tehdy vydal pravomocné územní rozhodnutí pro stavbu nové Malšovické arény, námitky odpůrců byly zamítnuty. Ale nakonec ze všeho sešlo.

Hradečtí fotbalisté momentálně usilují o to, aby až nový stadion bude zkolaudován, byli součástí elitní soutěže. V aktuální sezoně druhé ligy jim patří třetí pozice, na první, za současné konstelace postupující Líšeň jim scházejí dva body. Mají zápas k dobru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

 • Aktualizováno
 • Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem pak hlasitě skandují „Novak, Novak“.

  Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

  Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

  V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

  Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

  Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

  Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

  Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

  Nehoda na dálnici a pád z duny. Letos jsem na Dakaru psal životní příběh, říká Michek

  Loni na přetěžké zkoušce v saúdskoarabské poušti dosáhl na historicky nejlepší český výsledek v kategorii motocyklů. Na začátku roku 2022 Martin Michek pořadí tolik neřešil, byl kvůli všemožným trablím rád, že slavnou Rallye Dakar vůbec dokončil. A na vlastní kůži poznal, v jak lidském prostředí závodí. Třiatřicetiletý jezdec týmu Orion Moto Racing Group mluvil o zážitcích z písečného pekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

  Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

  Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

  Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

  reklama