reklama

Stadion v Hradci postaví na nohy i majitel Dynama Pardubice. Zbývá jediná překážka

Tvrzení, že současný stadion v Hradci Králové není zrovna nejkrásnějším fotbalovým stánkem v České republice, asi nikoho neurazí. Už dlouhá léta se usiluje o kompletní přestavbu chátrajícího areálu, doposud ale zůstávalo pouze u řečí. Teď to vypadá, že by se na podzim mohlo konečně poprvé „kopnout“ do země. Na světě je vizualizace a teď padla překážka v podobě nutného posvěcení od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vybudování nového domova pro „Votroky“ bude mít na starost i firma Petra Dědka, tedy majitele hokejového Dynama Pardubice.

reklama

Což je svým způsobem trochu paradox. Mezi městy Pardubice a Hradec Králové panuje historická rivalita. Ale v případě vleklé problematiky stadionu „Pod lízátky“, jak se mu říká podle typických osvětlovacích sloupů, je tato pikantnost podružná.

Petr Dědek, v roce 2020 podle magazínu Forbes 54. nejbohatší Čech (4,3 miliardy), vlastní kromě pardubického Dynama skoro dvě desítky firem. Do tohoto impéria spadá i D&D Elektromont, jež se v uskupení se společnostmi Strabag a Geosan Group stala úspěšným žadatelem o stavbu nového moderního stadionu.

„Město může podepsat s vítězem tendru smlouvu o realizaci projektu fotbalového stadionu FC Hradec Králové,“ uvedl hradecký náměstek primátora pro investice Jiří Bláha ve středu na Twitteru. Na stejné sociální síti ho následoval zmíněný Dědek. „Radní v Hradci Králové si vybrali nejlepší řešení. Na rozdíl od vedení města v Pardubicích. V HK postavíme jeden z nejhezčích fotbalových stadionů v republice,“ konstatoval miliardář.

V Pardubicích na začátku března vyhrála soutěž o revitalizaci fotbalového stadionu firma Porr. Stavba, která příliš pozitivních ohlasů na základě vizualizace nesklidila, vyjde na 314 milionů bez daně, počítá se s kapacitou 4 600 diváků. Pokud by zastupitelstvo tento projekt neschválilo, musel by nováček první ligy – klub FK Pardubice, který jako „domácí“ zatím hraje ve vršovickém Ďolíčku – zpátky administrativně do druhé ligy. Ale dostal zelenou.

Stavba bude stát 568 milionů, má pomoct státní dotace

Stejný krok budou příští týden s napětím očekávat i hradečtí Votroci, jak se týmu FK Hradec Králové přezdívá. Chybějící pečeť od městských zastupitelů je poslední překážkou. Tou předposlední byl názor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která celou záležitost přezkoumávala na základě žádosti uvedené firmy Porr.

Pakliže bude vše odsouhlaseno, vyroste stadion pro 8 000 lidí, přičemž naprostá většina sedaček by měla být pod střechou. Oproti současné odkryté podobě velká změna. A tak jediné, co bude starý kabát sportovního areálu v části Malšovice připomínat, budou ona „lízátka“. Cena? 568 milionů bez daně. Pomoci zafinancovat přestavbu by měla i státní dotace, kterou před několika měsíci přislíbil šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Pokud stavbu nezabrzdí zastupitelstvo, kompletní přebudování stadionu by mohlo začít už v září. Pro fotbalový klub by šlo o velké vítězství, protože už to vypadalo, že se nového prostředí, které případně umožní i mezinárodní zápasy, nedočká. Například již v listopadu 2013 se v královehradeckých médiích psalo o tom, že fotbaloví fanoušci mohou slavit. Krajský úřad tehdy vydal pravomocné územní rozhodnutí pro stavbu nové Malšovické arény, námitky odpůrců byly zamítnuty. Ale nakonec ze všeho sešlo.

Hradečtí fotbalisté momentálně usilují o to, aby až nový stadion bude zkolaudován, byli součástí elitní soutěže. V aktuální sezoně druhé ligy jim patří třetí pozice, na první, za současné konstelace postupující Líšeň jim scházejí dva body. Mají zápas k dobru.

Tagy:
Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní
Jihomoravský kraj

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení
Koronavirus

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení

V Česku se opět rozvolnila část protiepidemických opatření. Od 1. srpna se například navýšila kapacita na sportovních či kulturních akcích. Ovšem s omezující podmínkou – očkovaných může na hromadné akce přijít mnohonásobně více. Vláda se zvýhodňováním těch, kteří se nechali naočkovat, snaží motivovat co nejvíce lidí k vakcinaci.

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále

Třebaže Češi žijící v Japonsku vnímali olympiádu spíše kriticky, první medailové úspěchy krajanů jejich postoj trošku obměkčily. Markéta Vondroušová se podle nich u Japonců zapsala jako přemožitelka Naomi Ósakaové, její úspěch je šokoval. Obavy a nespokojenost, které plynou především z pandemické situace, ale nadále přetrvávají, popsali oslovení Češi redakci CNN Prima NEWS.

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

reklama