reklama

Stal se prezidentem a pak byli lidi šťastní. Vědí školáci, kdo byl Václav Havel?

Od úmrtí Václava Havla uplynulo deset let, a tak si ho malí školáci nemohou pamatovat. Vědí ale vůbec, kdo to byl a poznají ho na fotografii? Na to jsme se zeptali žáků na prvním stupni, ale také šesťáků a sedmáků ještě v době, než se začali učit o sametové revoluci.

reklama

Anketu s dětmi jsme natáčeli na začátku listopadu, ještě než se ve škole probíralo téma sametová revoluce. Starší žáci na druhém stupni prvního českého prezidenta znali.

Šesťákům stačilo napovědět fotografií, a vlastně správným směrem mířil Dominik z prvního stupně, který odpověděl, že Václav Havel byl spisovatel.

Třeba Lucka ze třetí třídy si u jména Václava Havla vzpomněla, že ho slyšela v televizi, ale už zapomněla, kdo to byl. „Byl to skladatel,“ odpověděl zase Bóďa z druhé třídy.

A  Aničce o Václavu Havlovi vyprávěli rodiče a dokonce matně věděla, co byla sametová revoluce. „Lidi vyšli do ulic, zvonilo se klíčema a pak se Václav Havel stal prezidentem.“ Její slova dokonale doplnil Pavel, že když Václav Havel přišel na Hrad, tak „pak byli lidi šťastný a bylo to prostě super!“

Děti si Václava Havla nepamatují, ale příběhy jim vypráví jejich rodiče a také prarodiče. Co byla sametová revoluce se ještě neučily, ale minimálně tušily, že to byl obrovský zlom k dobrému v naší historii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama