Stáli jsme čelem ke zdi s rukama za zády. Lukašenko je směšný, říká unesená Češka

Hostem pořadu Interview byla Veronika Kiruščanka

INTERVIEW 10.7.2020

Bělorusko se v posledních měsících zmítá v protestech proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Jednoho z nich se nepřímo účastnila také Češka Veronika Kiruščanka, kterou na konci června zničehonic „unesly“ bezpečnostní složky. Jak k zadržení došlo a co si myslí o režimu v Bělorusku? Na tyto otázky odpovídala Kiruščanka moderátorce Anně Kadavé v pořadu CNN Prima NEWS Interview.

Východoevropskou zemi zachvátily demonstrace před blížícími se prezidentskými volbami, které jsou naplánovány na 9. srpen. Kiruščanka pro CNN Prima NEWS vyprávěla, jak ji několik mužů během nepokojů zastavilo na ulici v Minsku a odvezlo na ministerstvo vnitra. „Šly jsme do centra s kamarádkami do restaurace. Zjistily jsme, že město vypnulo internet, aby novináři nemohli streamovat, co se tam děje,“ popsala. „Pak jsme pokračovaly dál a vyšly jsme z podchodu. V ten moment ke mně přišel muž, který se mě zeptal, jestli nechci jet domů. Hned mě napadlo, že je to tajná policie,“ dodala Kiruščanka.

Krátce nato k ženě přistoupili další tři muži a tlačili ji směrem k černému vozidlu. „Nemělo smysl vzdorovat. Dotlačili mě do černého mikrobusu bez poznávací značky. Tam už bylo dalších pět, šest mladých lidí. Odvezli mě na ministerstvo vnitra, kde nás bylo dvacet nebo třicet. Pak jsme se museli postavit ke zdi s rukama za zády. Některým dali i pouta,“ prozradila Kiruščanka.

Od začátku nikdo nevysvětlil, proč došlo k zadržení. „Nikdo vám neřekl, kam vás vezou, proč vás obviňují, proč tam vůbec jste. Ptali se, co dělám, co dělá můj manžel. Pak mi po třech hodinách řekli: Jeďte domů,“ sdělila Kiruščanka, která se v Bělorusku provdala.

Lukašenko se bojí

Podle ní jsou zásahy proti demonstrantům znakem toho, že se Lukašenko obává ztráty podpory. Podle nezávislých výzkumů má v Bělorusku zhruba 3–6% podporu. I tak se předpokládá, že v srpnových volbách získá více než 50 %. „On si bude moci narýsovat výsledek, jaký bude chtít,“ řekla Kiruščanka, podle které jsou volby v Bělorusku zmanipulované.

Bělorusové se snaží s „posledním diktátorem v Evropě“ bojovat s humorem. Nálada ve společnosti údajně připomíná situaci před revolucí v Československu. „Vtipů o Lukašenkovi je spousta. Všichni jsme na jedné vlně, jsme v tom spolu,“ popsala Kiruščanka.

Podle ní je současný běloruský prezident politicky nepoužitelný. „Je k smíchu, on je kolchozník. Není to žádný vzdělaný a kulturní člověk. Je to někdo, kdo už tam vůbec neměl být,“ uzavřela Kiruščanka.

Tagy:
únos Bělorusko Interview Alexandr Lukašenko Veronika Kiruščanka