reklama

Stáli jsme čelem ke zdi s rukama za zády. Lukašenko je směšný, říká unesená Češka

Bělorusko se v posledních měsících zmítá v protestech proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Jednoho z nich se nepřímo účastnila také Češka Veronika Kiruščanka, kterou na konci června zničehonic „unesly“ bezpečnostní složky. Jak k zadržení došlo a co si myslí o režimu v Bělorusku? Na tyto otázky odpovídala Kiruščanka moderátorce Anně Kadavé v pořadu CNN Prima NEWS Interview.

reklama

Východoevropskou zemi zachvátily demonstrace před blížícími se prezidentskými volbami, které jsou naplánovány na 9. srpen. Kiruščanka pro CNN Prima NEWS vyprávěla, jak ji několik mužů během nepokojů zastavilo na ulici v Minsku a odvezlo na ministerstvo vnitra. „Šly jsme do centra s kamarádkami do restaurace. Zjistily jsme, že město vypnulo internet, aby novináři nemohli streamovat, co se tam děje,“ popsala. „Pak jsme pokračovaly dál a vyšly jsme z podchodu. V ten moment ke mně přišel muž, který se mě zeptal, jestli nechci jet domů. Hned mě napadlo, že je to tajná policie,“ dodala Kiruščanka.

Krátce nato k ženě přistoupili další tři muži a tlačili ji směrem k černému vozidlu. „Nemělo smysl vzdorovat. Dotlačili mě do černého mikrobusu bez poznávací značky. Tam už bylo dalších pět, šest mladých lidí. Odvezli mě na ministerstvo vnitra, kde nás bylo dvacet nebo třicet. Pak jsme se museli postavit ke zdi s rukama za zády. Některým dali i pouta,“ prozradila Kiruščanka.

K tématu

Od začátku nikdo nevysvětlil, proč došlo k zadržení. „Nikdo vám neřekl, kam vás vezou, proč vás obviňují, proč tam vůbec jste. Ptali se, co dělám, co dělá můj manžel. Pak mi po třech hodinách řekli: Jeďte domů,“ sdělila Kiruščanka, která se v Bělorusku provdala.

Lukašenko se bojí

Podle ní jsou zásahy proti demonstrantům znakem toho, že se Lukašenko obává ztráty podpory. Podle nezávislých výzkumů má v Bělorusku zhruba 3–6% podporu. I tak se předpokládá, že v srpnových volbách získá více než 50 %. „On si bude moci narýsovat výsledek, jaký bude chtít,“ řekla Kiruščanka, podle které jsou volby v Bělorusku zmanipulované.

Bělorusové se snaží s „posledním diktátorem v Evropě“ bojovat s humorem. Nálada ve společnosti údajně připomíná situaci před revolucí v Československu. „Vtipů o Lukašenkovi je spousta. Všichni jsme na jedné vlně, jsme v tom spolu,“ popsala Kiruščanka.

Podle ní je současný běloruský prezident politicky nepoužitelný. „Je k smíchu, on je kolchozník. Není to žádný vzdělaný a kulturní člověk. Je to někdo, kdo už tam vůbec neměl být,“ uzavřela Kiruščanka.

Tagy: únos Bělorusko Interview Alexandr Lukašenko Veronika Kiruščanka

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama