Kovanda: Stali jsme se socialistickou zemí s tržními prvky. Politici jsou slabí a pasivní

Lukáš Kovanda

Stali jsme socialistickou zemí s prvky tržního hospodářství, varuje ekonom Kovanda

Česká ekonomika má větší potenciál, ale problémem je neefektivita práce. Politici by měli být v rámci EU mnohem asertivnější, uvedli v reakci na kritické vyjádření Václava Klause ekonomové Lukáš Kovanda a Pavel Peterka ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přední čeští ekonomové se ve studiu zabývali výroky bývalého prezidenta Václava Klause, podle kterého se české hospodářství nachází v krizi. Klaus navrhuje systémové změny.

ČTĚTE TAKÉ: Klaus: Zelenání ekonomiky jde hrozně rychle. Vyměnit Síkelu a Stanjuru nestačí, změňme systém

Podle Lukáše Kovandy je Klausův postoj správný. Klíčovým problémem české ekonomiky, a zároveň celé Evropské unie, je přeregulovanost. „Stali jsme se socialistickou zemí s prvky tržního hospodářství,“ domnívá se ekonom. Příčinou tohoto stavu je podle něj ekonomický konstrukt EU. Nastavení českého hospodářství vnímá jako nešťastné. „Struktura pracovních míst je neodpovídající, přestože máme nízkou nezaměstnanost, naše ekonomika není efektivní,“ dodává.

Vedle toho Pavel Peterka názor exprezidenta Klause o špatném stavu českého hospodářství zcela nesdílí. „Ekonomika na tom není tak hrozně. Pravda, těžko se nám dohání předcovidová čísla a energetická krize byla zásah, protože jsme závislí na průmyslu,“ uznává Peterka. Optimisticky dodává, že letos a příští rok se očekává ekonomický růst.

Pro Peterku je zároveň členství České republiky v EU, i přes možné snahy o federalizaci, pořád výhodné. Z velké části bude záležet na přístupu voličů. „Pokud se bude EU dlouhodobě ubírat směrem, který se nebude obyvatelům Evropy líbit, tak přijde změna a ten projekt třeba ještě půjde zachránit,“ nahlíží do budoucnosti Peterka. Je přesvědčen, že namísto odchodu z Evropské unie by bylo lepší se snažit o reformu a „být hlasem rozumu.“

Kovanda upozornil na slabost a pasivitu českých politiků při jednáních na půdě evropských institucí. Čeští představitelé by podle něj měli důrazněji bojovat za zájmy tuzemského hospodářství. Jako příklad uvádí nesplněné předvolební sliby současné české vlády o výhodnějším nákupu emisních povolenek.

„Třeba Poláci vystupují mnohem asertivněji na bruselském kolbišti,“ uvádí Kovanda. „Dnes už nás dohání i Rumunsko a nevidím zásadní snahu vlády s tím něco dělat. Pasivně přijímáme to, co přijde z Bruselu,“ uzavírá.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tisková konference exprezidenta Václava Klause k ekonomické situaci

Tagy: