
Maříková o povolenkách: Pokud chce EU dávat pokuty, nemusíme peníze posílat. Ať nás vyhodí
Na Česko může v horizontu tří let dolehnout až osm nových daní, byť leckdy v „zakuklené podobě“. Tvrdí to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ekonom zmínil nejen diskutované emisní povolenky, ale také třeba uhlíkové clo navyšující cenu dovážených komodit ze zemí, které ke klimatickým regulacím přistupují laxněji. Ve hře jsou i „evropské“ daně na elektroodpad, tabákové výrobky nebo na firmy s velkým obratem.
Nizozemsko se potýká s nečekanými problémy kvůli dodávkám elektřiny. Tamní rozvodná síť je velmi přetížená, protože se země snaží urychleně dekarbonizovat a splnit přísné klimatické cíle. Na připojení do sítě přitom čekají další tisíce podniků a domácností. Brzdí to ekonomický růst Nizozemska a potřebné investice do nových vedení a rozvoden mají dosahovat astronomických 200 miliard eur. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je nizozemský příklad ukázkou fiaska Green Dealu, ze kterého se musí ostatní státy poučit.
USA pošlou Ukrajině střely Patriot, ale EU za ně zaplatí, prohlásil prezident Donald Trump a rozpoutal vlnu reakcí. Podle ekonoma Lukáše Kovandy si Trump z EU dělá dojnou krávu. Problémem však je, že si za to Brusel může sám. Politický komentátor Roman Joch ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval, že Vladimira Putina k míru nedonutí ani Patrioty. Rusko by podle něj muselo mnohem více trpět útoky na svém území. Právě dodávku útočných zbraní by přitom mohl Trump brzy schválit, píše Axios.
Čtvrtina rodičů očekává, že se kvůli prázdninám dostane do finančních potíží. Není škola, nefungují družiny, školky jen někde a o program na léto se tak musí postarat rodina. Někteří rodiče mají na prázdninové vyžití pro děti podle aktuálního průzkumu připraveny až desítky tisíc korun, pro jiné je zaplacení dětského tábora nemožné, protože na něj nemají.
Vláda Petra Fialy (ODS) rezignovala na rozpočtovou odpovědnost a nesnaží se snižovat obří schodky státního rozpočtu. Myslí si to exministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého si současný stav odskáčou až následující generace. Objevují se totiž informace, že by schodek státního rozpočtu mohl být příští rok vyšší než letos. Vláda návrh nejdůležitějšího zákona roku představí zřejmě až po prázdninách. Důvodem opět je, aby opozice měla co nejkratší čas na kritiku. Konečné číslo se nejspíše objeví těsně před volbami do Poslanecké sněmovny.
Írán se vzpamatovává z útoků izraelských raket a zásahů amerických bombardérů svých jaderných zařízení. Napětí na Blízkém východě, natož přímé útoky a blokády, vedou často ve světě k rapidnímu růstu cen ropy. Nyní se však nečekaně děje pravý opak.
Češi v současné době plánují letní dovolené a s tím jsou spojené i výdaje v určitých destinacích. Někteří řeší přípravy směnou peněz v České republice. Existují ale i jiné způsoby, jak v zahraničí platit. Můžete například využít placení kartou, u které jsou ale i některé nevýhody. V poslední době se rozšířily i oblíbené aplikace, které vám zajistí ten nejlepší kurz. Jak na to?
Izraelské údery na Írán mohou mít dopad i na peněženky Čechů. A to v případě, kdyby konflikt eskaloval a trval delší dobu. Lidé by to mohli poznat na vyšších cenách pohonných hmot, slabší koruně vůči dolaru nebo na rostoucí inflaci. Napětí na Blízkém východě tak může mít i za následek letos i slabší českou ekonomiku.
Značka Reebok se k víkendovému přešlapu, kdy chybně nastavené měny v e-shopu zákazníkům rázem zlevnily zboží z několika tisíc na desítky korun, měla postavit gentlemansky a objednávky poslat. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj by na tom získala daleko víc než tím, že objednávky zruší a zákazníkům pošle desetiprocentní slevu, jak se stalo.
Přes 99,5 % korunové hodnoty peněženky Nucleus nepochází z obchodu s drogami či zbraněmi, ale z růstu ceny bitcoinu. Upozorňuje na to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, který dodává, že podnikateli a odsouzenému obchodníkovi s drogami Tomáši Jiřikovskému umožnil tyto korunové multimiliardy „vydělat“ český stát.
Správní poplatek za pořízení studny se od srpna sníží z dnešních deseti tisíc korun na pět tisíc korun. Před zásahem někdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) to však bylo pouhých 300 korun. I když se nyní poplatek snižuje na pět tisíc korun, jde o nárůst o více než 1 500 procent. Kritizuje to například ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého se jedná o pouhý marketingový trik. Zvýšení je podle něj na místě, přesto by se mělo jednat maximálně o stokoruny.
I přesto, že některé potraviny zlevňují, na cenách v restauracích se to neprojeví, naopak pocítíme zdražování. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zdůraznil také, že by si lidé stále měli dávat pozor na smrskflaci a šuntflaci.