CNN Prima News Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Výpis příspěvků ke štítku „Lukáš Kovanda“

Ticho před bouří. Domácnosti jsou finančně vyčerpané, s dluhy to bude horší, varuje Kovanda

28. května 2023 10:45

Průměrným dlužníkem v Česku je 40letý zdravý muž, který své úspory buď propije, nebo prohraje. Řekl to v pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS prezident Asociace inkasních agentur Radek Laštovička. Covidová léta, energetická krize i rapidní inflace Čechy finančně vyčerpaly, nacházíme se v období ticha před bouří, řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Pikora: Konsolidační balík je přeceňovaný. Přístup vlády k vínu? Asi je v politice moc Moraváků

22. května 2023 23:22

Přijde mi, že je v české politice moc Moraváků. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Vladimír Pikora. Reagoval tak na skutečnost, že se tichého vína ani po představení vládního konsolidačního balíčku nebude týkat spotřební daň. Kabinet kvůli tomu čelí kritice i podezření, že podlehl lobbistickým tlakům.

ČEZ těžce krvácí, říká Kovanda. Pokles akcií na burze pokračuje, investoři mají strach

19. května 2023 11:44

Akcie ČEZ na pražské burze pokračovaly ve čtvrtek dopoledne v prudkém poklesu, po 11. hodině ztrácely více než pět procent a jejich cena se po dvou měsících dostala pod tisíc korun. Podle ekonoma Lukáše Kovandy společnost těžce krvácí. „Za poslední týden ČEZ přišel o 100 miliard své hodnoty,“ uvedl. Podle něj za to může strach investorů z toho, co na ně vláda s úsporným balíčkem a legislativním návrhem chystá.

Odhady odborů jsou naprostý nesmysl. Na penze budou peníze vždy, shodují se ekonomové

17. května 2023 18:39

Odhady odborů, podle nichž úsporný balíček připraví rodiny průměrně o 150 až 180 tisíc ročně, jsou naprostý nesmysl. Shodli se na tom v pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS ekonomové Dominik Stroukal a Lukáš Kovanda. Peníze na důchody jsou a budou, hospodařit s nějakým deficitem je běžné, stačí se podívat na západní země, uvedl Kovanda. To, co tu řešíme, je rozdíl v poměru mezi výšemi penzí a platů, který se bude zvětšovat, doplnil Stroukal.

Žádná apokalypsa Česku nehrozí. Vláda se chytla do pasti a vystrašila veřejnost, říká Kovanda

12. května 2023 16:36

„Vláda vystrašila veřejnost blížící se apokalypsou. Nic takového ale Česku v nejbližších letech nehrozí.“ Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Reagoval tak na dlouho připravovaný konsolidační balíček, který Fialův kabinet představil ve čtvrtek. Konkrétní body, které se týkají důchodů, daní či zeštíhlení státu, mají státní kase v příštím roce ušetřit přes 70 miliard korun.

Rodina si připlatí 100 tisíc ročně, uvedla Schillerová. Vláda přitvrdí, říká ekonom

12. května 2023 08:31

Desítky úsporných opatření v konsolidačním balíčku opozice tvrdě kritizuje, místopředseda ANO Karel Havlíček mluví o „černém čtvrtku pro tuzemské podnikatele a odrbávání živnostníků“. Exministryně financí Alena Schillerová zase tvrdí, že čtyřčlenná rodina přijde ročně na daních o sto tisíc korun. Ekonom Pavel Peterka naopak doufá, že vláda bude své úsilí dále stupňovat a časem ještě přitvrdí. Premiér Petr Fiala (ODS) označil opatření za střízlivá a vyrovnaná.

Těžké časy kvůli hypotékám. Statisíce Čechů čeká refinancování, experti radí, jak na to

19. dubna 2023 07:37

Pokud jste si vzali hypotéku v letech 2018 až 2021, tedy v době výrazně přívětivějších úroků než nyní, zřejmě vás v blízké době nemine vyjednávání o jejím refinancování. Zatímco před dvěma lety průměrná úroková sazba hypoték činila necelá dvě procenta, dnes je to 6,3 procenta. Protože experti předpovídají její pokles, doporučují fixovat pouze krátkodobě.