
Zlevníme elektřinu na půlku, řekl Okamura a ukázal plán. Vaše recepty zkrachovaly, řekl Kupka
Velcí světoví těžaři uskupení OPEC+ se v sobotu dohodli na dalším navýšení těžby ropy, které by mělo platit od června. Šokové navýšení bude mít pozitivní vliv pro české řidiče: pohonné hmoty zlevní. Ekonom Lukáš Kovanda připomněl, že už nyní se jejich cena pohybuje na několikaletých minimech. „V poměru k průměrné mzdě v Česku tak letošní letní vrcholná motoristická sezóna bude nejlevnější minimálně od roku 2021,“ predikuje ekonom.
Je pořízení psa či kočky luxusem? Náklady na chov zvířat v posledních letech stoupají, Češi ale patří mezi největší milovníky domácích mazlíčků v Evropě a na svých zvířecích kamarádech nešetří. Naopak patří mezi ty, kteří za ně utrácí nejvíce. Ročně vydají jen za krmivo více než devět a půl miliardy korun. Podle ekonomů přitom cena krmiv i zdravotní péče každý rok roste.
Vše nasvědčuje tomu, že obnovu Ukrajiny po válce bude platit Evropa ze svých kapes. V pořadu Co na to vaše peněženka to ve vysílání CNN Prima NEWS řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj tak hrozí, že se starý kontinent ocitne na vedlejší koleji, protože EU ve složitých geopolitických jednáních tahá za kratší provaz.
Za návštěvu některých evropských dovolenkových lokalit si lidé připlatí, zavádějí se v nich totiž nové turistické poplatky. Ty mohou mít různou formu: od pobytové po klimatickou daň. Taxy se navíc mnohdy netýkají pouze léta, připlatit si proto někdo bude muset již nyní o Velikonocích. Ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS nastínil, jak se těmto poplatkům vyhnout.
Na pultech obchodů můžeme v poslední době vidět nejdražší vejce v historii. Dokládají to čísla Českého statistického úřadu, podle kterých mělo stát plato deseti slepičích vajec téměř 69 korun. Setkat se ale můžeme s mnohem dražšími vajíčky, která se prodávají i za osm korun za kus. I když jsou na velikonoční svátky vejce vždy dražší, letošní ceny se nemohou rovnat těm z let minulých.
Češi nejraději investují do nemovitostí, což zvyšuje jejich cenu. V pořadu Co na to vaše peněženka to uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Vysvětlil také, proč by s dostupnějším bydlením mohlo pomoci spojování samospráv.
Fronty, tlačenice a chaos – tak to vypadá v polských příhraničních obchodech téměř každou sobotu. V neděli pak mají polští obchodníci většinou zavřeno. Nicméně u osmi nedělí v roce udělají výjimku a dveře pro zákazníky otevřou. Jedna taková připadla i na tento víkend. Redakce CNN Prima NEWS se proto vydala zjistit, jak je to v Polsku před Velikonocemi s cenami.
Prudké poklesy akcií hlásí burzy po celém světě v reakci na rozsáhlá americká cla, která oznámil Donald Trump. Podle ekonomů Jana Bureše a Lukáše Kovandy je situace na trzích aktuálně značně nestabilní a investoři by měli postupovat rozvážně.
Zatím si pouze hrajeme s ohněm, ale pokud tomu žáru budeme vystaveni dlouho, tak řada našich spoluobčanů zapláče. V souvislosti s Trumpovými cly to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS řekl ekonom Lukáš Kovanda.
O více než 200 procent vzrostly ceny garáží za posledních deset let. Zatímco v roce 2015 se metr čtvereční prodával v průměru za 11 tisíc korun, letos je to 34 tisíc korun. Nejvíce za stání pro svého čtyřkolého miláčka zaplatí lidé v hlavním městě – a to v některých případech i dva miliony korun.
Zaujmout vůči Donaldu Trumpovi kvůli clům postoj oko za oko, zub za zub? Přistoupení na jeho hru a primitivně instinktivní metoda, varoval před takovým postojem v pořadu K věci na CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. A co by poradil státům, na něž cla dopadla? Nechat Američany podusit ve vlastní šťávě, míní Kovanda.
Cla Donalda Trumpa pamatují i na odlehlé kouty planety – ostrovy, které jsou neosídlené, popřípadě na nich žije jenom hrstka lidí. Zatímco politici a obchodníci mají z ekonomické války s Trumpem obavy, překvapivě pozitivně by jeho krok mohli vnímat ekologičtí aktivisté.