CNN Prima News Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Výpis příspěvků ke štítku „Lukáš Kovanda“

Maďarsko ruší zastropování cen pohonných hmot. Čtvrtina pump MOL žádné neměla, říká Kovanda

6. prosince 2022 23:26

Maďarská vláda na návrh ropné a plynárenské skupiny MOL zrušila od úterních 23:00 SEČ zastropování cen pohonných hmot. Jen krátce předtím to oznámil šéf premiérova kabinetu Gergely Gulyás. „Vládu premiéra Viktora Orbána k ukončení déle než rok trvajícího zastropování dohnaly ekonomické zákonitosti a bezprostředně hlavně kritický nedostatek paliv v zemi, který fatálně vystupňoval paniku mezi motoristy,“ okomentoval to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s tím, že zhruba sedmdesát čerpacích stanic zmíněného podniku – tedy čtvrtina jejich celkového počtu – se v úterý ocitla zcela bez pohonných hmot.

Kovanda: Na inflační krizi nejvíc vydělali důchodci, pracující prohráli. Hrozí propouštění

5. prosince 2022 21:39

Čechy nadále trápí vysoká inflace. Podle ekonoma Lukáše Kovandy k tomuto problému příští rok přibyde i propouštění, na něž Češi nejsou z uplynulé řady let zvyklí, a míra nezaměstnanosti vystoupá až na pět procent. Za vítěze inflační krize Kovanda označil důchodce. Podle dat, z nichž ekonom vychází, totiž vývoj životní úrovně důchodců letos překonává vývoj životní úrovně pracujících, kteří je platí.

Reálné mzdy Čechů padají. Pokud by si řekli o přidání, ČNB ještě více zatáhne za brzdu

30. listopadu 2022 07:44

Čechům klesají reálné mzdy nejvíce ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Smutná statistika odráží zejména vysokou inflaci, která požírá úspory na spořících účtech a znehodnocuje příjmy. Pokud by si však zaměstnanci začali hromadně říkat o přidání, vystoupí proti tomu Česká národní banka (ČNB) a zvýší základní úrokové sazby. A to kvůli obavě z roztočení mzdově-inflační spirály. Podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Pavla Peterky je ovšem zvláštní, že ČNB se nyní nesnaží zkrotit inflaci standardními nástroji a místo toho volá po solidaritě zaměstnanců.

Kovanda: Na zvyšování daní dojde dříve nebo později. Nynější krize není tak dramatická

27. listopadu 2022 16:52

Současná ekonomická krize spjatá s energetikou a potažmo i dalšími dopady války na Ukrajině ještě není tak dramatická. Ve vysílání Partie PLUS na CNN Prima NEWS to prohlásil ekonom Lukáš Kovanda. Ten zároveň varoval, že dramatický může pro řadu lidí být následující rok. Mimo to dodal, že zvyšování daní, o kterém aktuálně hovoří ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), dříve či později stejně přijde. Jurečka aktuálně pro takový krok nemá v koalici podporu.

Nerudová chce měnit pravomoci prezidenta kvůli inflaci. Nesmysl, tvrdí řada ekonomů

25. listopadu 2022 12:16

Česká národní banka (ČNB) rezignovala na boj s inflací, uvedla prezidentská kandidátka a ekonomka Danuše Nerudová. Navrhuje proto změnu Ústavy, aby prezident potřeboval při výběru guvernéra centrální banky podpis premiéra. Oslovení ekonomové uvedli, že je diskutabilní, zda ČNB situaci zvládá a výzvy ke změně Ústavy považují někteří z nich za předvolební politický boj a vymezení se vůči současnému prezidentovi Miloši Zemanovi.