
RADAR: Bude horko jako v létě. O Velikonocích se spustí bouře, podívejte se, kde má pršet
Fronty, tlačenice a chaos – tak to vypadá v polských příhraničních obchodech téměř každou sobotu. V neděli pak mají polští obchodníci většinou zavřeno. Nicméně u osmi nedělí v roce udělají výjimku a dveře pro zákazníky otevřou. Jedna taková připadla i na tento víkend. Redakce CNN Prima NEWS se proto vydala zjistit, jak je to v Polsku před Velikonocemi s cenami.
Prudké poklesy akcií hlásí burzy po celém světě v reakci na rozsáhlá americká cla, která oznámil Donald Trump. Podle ekonomů Jana Bureše a Lukáše Kovandy je situace na trzích aktuálně značně nestabilní a investoři by měli postupovat rozvážně.
Zatím si pouze hrajeme s ohněm, ale pokud tomu žáru budeme vystaveni dlouho, tak řada našich spoluobčanů zapláče. V souvislosti s Trumpovými cly to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS řekl ekonom Lukáš Kovanda.
O více než 200 procent vzrostly ceny garáží za posledních deset let. Zatímco v roce 2015 se metr čtvereční prodával v průměru za 11 tisíc korun, letos je to 34 tisíc korun. Nejvíce za stání pro svého čtyřkolého miláčka zaplatí lidé v hlavním městě – a to v některých případech i dva miliony korun.
Zaujmout vůči Donaldu Trumpovi kvůli clům postoj oko za oko, zub za zub? Přistoupení na jeho hru a primitivně instinktivní metoda, varoval před takovým postojem v pořadu K věci na CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. A co by poradil státům, na něž cla dopadla? Nechat Američany podusit ve vlastní šťávě, míní Kovanda.
Cla Donalda Trumpa pamatují i na odlehlé kouty planety – ostrovy, které jsou neosídlené, popřípadě na nich žije jenom hrstka lidí. Zatímco politici a obchodníci mají z ekonomické války s Trumpem obavy, překvapivě pozitivně by jeho krok mohli vnímat ekologičtí aktivisté.
Cla, která hodlá zavést americký prezident, jsou závažnou ranou, kvůli které mohou přijít v Česku o práci desítky tisíc lidí. Uvedl to ekonom Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj je potřeba začít neprodleně jednat.
Za zdražení vajec v Česku si částečně můžeme sami svými aktivistickými snahami. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý naopak obvinil současný kabinet Petra Fialy (ODS).
Za současným zvyšováním cen potravin se táhnou jako smrad drahé energie z minulých let, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Popsal rovněž zásadní „bolák“ českého zemědělství, který dopadá i na cenovky v obchodech. Ekonom také nastínil, jaký se letos očekává nárůst cen potravin.
Ceny másla šly od Vánoc rapidně dolů. V akci ho nakupující nyní seženou i za 40 korun. Konec éry drahého másla to však znamenat nutně nemusí. Blíží se totiž Velikonoce, které by mohly s cenami tohoto produktu zamávat. Někteří ekonomové dokonce varují, že této situace mohou obchodní řetězce využít.
Nad výroky, které chrlí někteří „analytici“, zůstává rozum stát, řekl ve vyjádření pro CNN Prima NEWS europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Reagoval tak na slova ekonoma Lukáše Kovandy spojujícího podporu Green Dealu s podporou Ruska. Kovanda mimo jiné sdělil, že Česká republika nemůže zároveň zbrojit a rovněž pokračovat v dekarbonizaci.
Cena pohonných hmot je v Česku jedna z nejnižších v Evropě. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy za to může mimo jiné také skutečnost, že se Česko, na rozdíl od některých evropských zemí, zatím neodstřihlo od ruských dodávek ropy. Ekonom ve vysílání CNN Prima NEWS také nastínil možné budoucí vývoje cen.